Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.27.09:03:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

34. ülésnap (2018.10.29.), 8-10. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  8 - 10  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Annyira belelovallta a saját felszólalásába magát, tisztelt képviselő úr, annyira megittasodott a saját szavaitól, hogy a végén őszintén beszélt. (Arató Gergely: Az elején is!) Önök egy olyan Magyarországot szeretnének, ahol mi, a magyar nemzet képviselői, és azok, akik nemzeti módon gondolkozunk, nem léteznek, nincsenek. Ön azt mondta, hogy menjünk el ebből az országból, a saját hazánkból (Arató Gergely: A kormánynak mondtam, hogy menjen el!), és a CEU-hoz hasonló…

ELNÖK: Képviselő úr, moderálja magát, legyen szíves!

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: …és a CEU-hoz hasonló gondolkodású emberek legyenek csak itt Magyarországon, lehetőség szerint nyilván összeválogatva, mint ahogy a CEU-nak is, a Soros-egyetemnek is a különböző hallgatói a világ minden tájáról érkeznek. Kibújt a szög a zsákból, tisztelt képviselő úr: ön olyan Magyarországot szeretne, ahol nincs nemzeti gondolkodás, ahol a magyar történelem kutatásával nem foglalkoznak, csak és kizárólag az ön által proponált és Soros György által fizetett globalizmusnak egy, éppen aktuális 93 ezer négyzetkilométeres telephelye lenne Magyarország. Azt viszont a leghatározottabb mértékben visszautasítom, tisztelt képviselő úr, az összes magyar egyetemi polgár nevében, hogy ön egyenlőségjelet von a magyar felsőoktatás színvonala és a CEU között. Ön arról beszélt, hogy világszínvonalú vagy nem világszínvonalú a magyar oktatás, s csak és kizárólag a Soros-egyetemről beszélt. Az ön számára semmilyen más egyetem a magyar felsőoktatás világszínvonala szempontjából nem fontos. Pedig ha végignézi, hogy a különböző rangsorokban mely magyar egyetemek hogyan szerepelnek, akkor esetleg a világszínvonalat nem a CEU-ban találná meg, hanem a többi egyetemen.

Academic Ranking of World Universities, ott van öt magyar egyetem: az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Szegedi Tudományegyetem, a Semmelweis Egyetem, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Debreceni Egyetem. A Times Higher Education rangsora, hét magyar egyetem szerepel benne: a Semmelweis Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Pécsi Tudományegyetem, a Szegedi Tudományegyetem, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, a Corvinus Egyetem és a Debreceni Egyetem. Vagy ha még egy QS rövidítésű felsőoktatási világrangsort nézek, ott hat magyar egyetem szerepel: a Szegedi Tudományegyetem, a Debreceni Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Pécsi Tudományegyetem, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem és a Budapesti Corvinus Egyetem.

És ön ezeket nem tartja világszínvonalúnak! Az ön számára az nem garanciája a magyar felsőoktatás világszínvonalú működésének, hogy magyar állami egyetemeken is az oktatók, a kutatók és a diákok világszínvonalat érnek el. Önnek csak egy dolog számít, ön csak egy dolgot lát: hogy Soros György egyeteme előjogokkal tud-e működni Magyarországon, vagy pedig sem; azt az ideológiát onnan, minden törvényi szabályt felrúgva, tudják-e akár akadémiai szintnek bemutatva is terjeszteni, vagy pedig nem. S ha az nincs meg, akkor ön lesöpri a több tízezer tanár és a több százezer hallgató teljesítményét Magyarországon. Ezeknek a magyar embereknek a teljesítménye önöknek nem számít. Az amerikai alapítású egyetem magyarországi működése az egyetlen, ami számít. Ez egyfajta gyarmati logika, csak alulnézetből, tisztelt képviselő úr, amikor ön önként jelentkezik arra, hogy szívesen helytartója egy más országból irányított országnak, és a magyar parlamentben is arról beszél, hogy a magyar emberek teljesítménye az ön szemében nem létezik, csak és kizárólag az amerikai egyetemen létrehozott teljesítmény  vagy akár idézőjeles „teljesítménynek” is mondhatjuk  létezik.

Ráadásul egy politikai blöffnek, egy ilyen hadjáratnak a továbbvivője itt a parlamenten belül is. Mert ha ön pár hónap múlva elsétál majd a Közép-európai Egyetemnek mint magyar jog szerint akkreditált egyetemnek a különböző oktatási épületei előtt, és besétál azokba, akkor ott tanárokat fog látni, diákokat fog látni, akik ott tanítanak, és akik ott tanulnak. Most persze ebből lehet egy politikai hadjáratot csinálni, lehet ismételten nemzetközi tiltakozáshullámot kiváltani és Magyarországot megpróbálni lejáratni, csakhogy, tisztelt képviselő úr, mindenki látni fogja, hogy ami változás fog történni, az az, hogy valótlan alapokon, ahogy történt éveken keresztül, nem lehet amerikai diplomát kiadni Magyarországon, de a képzés továbbra is folyik.

Az pedig felháborító, hogy ön a tudomány szabadságát azonosítja a Soros-féle CEU-val; hogy a szólásszabadság és a többi szabadság érvényesül-e, arról önnek egyetlenegy dolog jut az eszébe: nem az a jogállamiság mércéje az ön szemében, hogy október 23-ai megemlékezőket kardlapoznak-e Budapest utcáin, akik békésen emlékeznek, csak és kizárólag az, hogy Soros György egyetemének vannak-e előjogai a magyar felsőoktatásban vagy pedig nincsenek.

A parlament is tárgyalt már itt négy olyan felsőoktatási intézménnyel való megállapodást, amelyek be akarták tartani a magyar jogszabályokat, amelyek nem azzal kezdték, hogy át akarják írni és a saját igényeikre akarják formálni a magyar jogszabályokat, hanem be akarták tartani. Egyiknél sincs probléma. Itt azért van, mert direkt politikai tőkét akartak ebből kovácsolni, és arra használta az egész CEU-ügyet Soros György és a hálózata, hogy Magyarországgal szemben hadjáratot folytathasson. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  8 - 10  Következő    Ülésnap adatai