Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.27.11:49:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

34. ülésnap (2018.10.29.), 341. felszólalás
Felszólaló Demeter Márta (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:21


Felszólalások:  Előző  341  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DEMETER MÁRTA LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Most, hogy a Belügyminisztérium egy újabb törvénymódosító csomagot, lévén egyébként sajnos egy salátatörvényt nyújt be ismét az Országgyűlésnek, azt gondolom, nagyon fontos, hogy beszéljünk ismét a Belügyminisztérium irányítása alá tartozó szervezetekről. A mai estén kifejezetten a tűzoltóságról, a tűzoltókról szeretnék beszélni.Elsőként hadd említsem meg, hogy nagyon sajnálatos az, hogy a katasztrófavédelem kötelékében látják el ők a szolgálatukat, és lényegében a kormányzat az elmúlt években felszámolta az önálló tűzoltóságot. Mi a mai napig kiállunk amellett, hogy ennek a szervezetnek önállóan kellene tudnia működni. Nézzük meg, hogy milyen kihívásokkal szembesülnek azok az emberek, akik tűzoltóként minden egyes nap az emberek biztonságát szolgálják, a családok biztonságát szolgálják! Ott vannak balesetek helyszínén, és embereket mentenek meg. Ott vannak a kigyulladt épületeknél, és onnan mentik ki a családokat.

Nagyon nehéz körülmények között dolgoznak és rendkívüli leterheltség mellett. A problémák érintik az illetmények mértékét, az utánpótlásképzést, azt, hogy mennyien jelentkeznek a tűzoltóság és ilyenformán a katasztrófavédelem kötelékébe, mint ahogy a felszereléssel kapcsolatos problémákat, a korkedvezményes nyugdíjrendszer hiányát és azokat az átszervezéseket, amik történnek, illetve amiket ad hoc, mondanám, hogy dob az élet, de sajnos nem, hanem a rossz kormányzati döntések.

Gondolok itt például arra, hogy újabban a kéményseprésben és immár a hulladékelszállításban is a katasztrófavédelem fog koordináló szerepet vállalni. Tehát ilyenformán ez nyilvánvalóan ki fog hatni a szervezet működésére. Szeretném emellett kiemelni azt, hogy az egyébként egy nagy öröm volt, hogy a Honvédelmi és rendészeti bizottság befogadta az LMP-nek azt a törvénymódosító javaslatát, hogy 2019. január 1-jét követően is a rendvédelmi szervek állománya is továbbra is megkaphassa pénzben a túlóra ellentételezését, és ne csak szabadságban válthassák meg.

Ugye, ha csak szabadságban válthatták volna meg, ezzel az lett volna a probléma, hogy szinte lehetetlenné vált volna a szolgálat megszervezése. Viszont a tűzoltóságnál az a helyzet, hogy parancsnoki döntések alapján leginkább szabadságban kapják meg a túlórák ellentételezését. Ez mindenféleképpen változtatásra szorulna, ilyenformán is szeretném kérni a kormányt, és sajnálom, hogy a kormánytól nem ül itt jelen pillanatban senki, de majd el fogják olvasni bizonyára a jegyzőkönyvet, hogy tegyék lehetővé a tűzoltók számára azt, hogy pénzben is megválthassák a túlórákat.

Szeretnék felsorolni néhány pontot, hogy milyen intézkedésekre lenne szükség azért, hogy a tűzoltók körülményei javuljanak, a munkakörülmények megfelelőek legyenek, és egy stabil, előremutató életpálya valósulhasson meg. Egyrészt szervezetileg és szakmailag is helyre kell állítani az önálló tűzoltóságot. A katasztrófaelhárítást  mert itt azért szeretném kiemelni, hogy remélem, még mindig elhárítjuk a katasztrófát, nem pedig védjük  az erőforrások hatékonyabb felhasználásáért alapvetően a honvédséggel azonos minisztériumi irányítás alá lenne szükséges helyezni, egyúttal a tűzoltóság önállóságát helyreállítani.

Új szolgálati törvényre van szükség, amelyben limitálni kell a túlszolgálatot és a túlmunkát, valamint garantálni kell az állomány számára egy új típusú, társadalmi szempontból is igazságos korkedvezményes nyugdíjrendszert, amely minél további szolgálatra ösztönöz, ám ellentételezi egyrészt a jogkorlátozásokat, másrészt a hatalmas egészségügyi igénybevételt. A létszámhiányt fel kell tölteni, és biztosítani kell a toborzás hatékony intézményét, hogy minél többen válasszák ezt a pályát.

A szolgálati járandóságban részesülők státuszát, nyugdíjas státuszát szükséges visszaállítani a 15 százalékos levonás megszüntetésével, valamint egy új típusú nyugdíjrendszer kidolgozásával. A mai napig a tűzoltók illetményét a 38 650 forintos köztisztviselői illetményalapból számítják, ami nem emelkedett most már sok-sok éve. Mi mindenképp kiállunk azért, hogy 60 ezer forintra kell emelni ezt az illetményalapot, a közalkalmazotti bértáblát pedig úgy szükséges rendezni, hogy mindenekelőtt a minimálbérhez kell kötni.

Elengedhetetlen a tűzoltóság technikai modernizációja. Az nem fordulhat elő, hogy nem működik a kazán a tűzoltóságon és nem tudják beindítani a tűzoltóautót. A felszerelés, a ruházat beszerzésénél pedig a szakmai szempontokat kell figyelembe venni, emellett a szakszervezeti jogosítványokat helyreállítani és a forrásokat ehhez biztosítani. Nagyon kérem a kormányzati szereplőket, hogy tegyenek azért, hogy ezek a célok megvalósuljanak. Köszönöm szépen. (Taps az LMP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  341  Következő    Ülésnap adatai