Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.27.09:47:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

34. ülésnap (2018.10.29.), 339. felszólalás
Felszólaló Fenyvesi Zoltán (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:35


Felszólalások:  Előző  339  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FENYVESI ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Veszprém megye maga és 217 települése egyenként is jelentős történelmi múlttal, kulturális gazdagsággal, turisztikai, gazdasági jelentőséggel bír, de ezek között is kiemelkedik földrajzi és természeti szépségével a Tapolcai-medence, a Balaton-felvidék. A természeti és földrajzi szépségű medencéből magasodik ki a 393 méter magas bazalthegy, a Gulács, a cukorsüveg, a hozzá szervesen kapcsolódó mintegy ezerfős Nemesguláccsal. Nemesgulács ősi település. Először 1268-ban tűntek fel az itteni írásos dokumentumokban az emlékek. Ebben az időben két Gulács létezett, később három Gulács nevet találunk, Alsó-, Felső- és Középső-Gulács. Ezekből a nevekből alakult ki a nemesek lakta település, Nemesgulács neve. A község nevének „nemes” előtagja arra utal, hogy a települést a középkorban többségében kisnemesek lakták. A község neve az ómagyar „Gula” névből származik.

(21.00)

A török háborúk idején a falu elpusztult, újratelepítése 1715-től kezdődött. Ekkor a nemesek helyére már parasztok is költöztek. 1720-ban már kiváltságos nemesi községként tartják számon. 1790-ben 29 nemesi család neve ismert, a Raposa, Péterffy és Edvi Illés családok a belga királyi családdal is rokonságot tartottak. 1895-ben 100 holdon felüli birtokos egyedül Eőry Miklós volt, a hagyomány szerint itt szolgált Répa Rozi, Sobri Jóska híres betyár szeretője.

A nemesgulácsi Eőry-kúriában töltötte gyermek- és ifjú éveit Keresztury Dezső, később ebben az épületben kapott helyet az óvoda. Az író ugyan Zalaegerszegen született, de anyai ágon családi kapcsolatai Nemesgulácshoz kötötték, 1918-tól ezt a falut tekintette otthonának. Ma az ő nevét viseli a helyi iskola. Nemesgulács mostani címerének pajzsában a falu melletti Gulács-hegy és az itt termő borokat jelképező szőlő szerepel.

A Tapolcai-medence két legnagyobb hegye, a Badacsony és a Szent György-hegy tetejéről csodálatos látvány tárul elénk, élvezhetjük a Keszthelyi-hegység és a Balaton-felvidéki tanúhegyektől a Somlóig tartó felejthetetlen panorámát. Nemesgulácsnak nemcsak múltja, történelme tiszteletre méltó, hanem jelene és jövője is. Jó érzés látni a tiszta utcákat, a takaros portákat, az épülő családi házakat. A település szépül, fejlődik, lakosai magukénak érzik a falut, lokálpatriótákként büszkék településükre.

A hegyen munkálkodó borászok a szőlőkben nemcsak megélhetést találnak, hanem örömüket is lelhetik abban, hogy a minőségi Balaton-felvidéki borok a turisták kedvelt és örömmel fogyasztott itala. Köszönjük a településnek a történelmi múlt és a magyar, keresztény európai kultúra két és fél évszázados őrzését. Kívánom, hogy Nemesgulács lakói és a hegyen fáradozók az elkövetkező évszázadokban is találják meg boldogulásukat és boldogságukat. Isten éltesse a 750 éves Nemesgulácsot és lakóit! Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  339  Következő    Ülésnap adatai