Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.27.08:36:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

34. ülésnap (2018.10.29.), 16. felszólalás
Felszólaló Z. Kárpát Dániel (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:14


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Akkor, amikor kevesebb, mint két nap alatt mintegy 70 milliárd forintnyi állami támogatást von el Magyarország Kormánya a magyar jövőtől, a magyar fiatalok, középkorúak és egyébként idősebb emberek jövőjétől is, nagyon nehéz szavakat találni. Főleg akkor, amikor a kormányzat azon indoklással teszi meg mindezt, hogy majd a CSOK rendszerébe folyatja bele ezeket az összegeket, és a CSOK rendszerén keresztül próbálja elérni azokat, akiket egyébként éppen most zár ki a támogatási formákból, és eddig is kizárta őket.El kell mondjam önöknek, ha azt vizsgáljuk, hogy az eddigi lakás-előtakarékossági állami támogatás kit ért el és kit nem fog elérni a jövőben a kormány barbár beavatkozásának köszönhetően, akkor azt látjuk, hogy az egyedülállók, az egygyermekesek, az idősek, vagy mondjuk, a társasházak lakói egyaránt kimaradnak. Tehát komplett, több százezres társadalmi csoportokat kirekeszt a jövő tervezhetőségéből ez a kormányzat. Teszi ezt ész nélkül, teszi ezt úgy, hogy költségvetési forrásai rendelkezésre álltak volna és rendelkezésre állnának ahhoz, hogy támogassa az érintetteket.

Azt is el kell mondjam, ha azokat az okokat vizsgáljuk, hogy mi állhat a háttérben, akkor nem kell messzire mennünk: a Rogán Antal-féle NOK, tehát az a lakáslottórendszer, ami látványosan becsődölt, lényegében el sem indult, igenis piacot követelt magának, és vélhetően egyfajta lobbierőn keresztül ezért kellett a versenytársat kiszorítani, megsemmisíteni, földbe döngölni. Azt is el kell mondjuk, önmagában vicces az, amikor a szerencsés módon betiltott fogyasztói csoportok korábbi szervezői előtt nyitják ki a pályát annak érdekében, hogy most lakáslottó címen pilótajátékot folytathassanak a magyar emberek befizetéseivel, az eddig lakás-előtakarékossági formák helyett.

Azt is el szeretném önöknek mondani, hogy a társasházak  egyes kimutatások szerint  mintegy 80-90 százaléka élt valamifajta lakás-előtakarékossági konstrukcióval, szinte minden felújítást, ami mérhető összegkerettel bír, LTP-ből fizettek. Négy-öt év múlva pedig nagyon komoly, brutális jelei lesznek a piacon, hogy még a kötelező felújítások, kötelező beruházások is elmaradnak azért, mert az állami láb, az állami támogatás számottevő módon hiányzik mindezek mögül.

Azt is el kell mondjam, hogy az egyedülállók, az egy gyermeket nevelők, az idősek vagy a társasházi lakók számára lényegében semmiféle konstrukciót nem nyújt a most  még egyszer hangsúlyozom, két nap alatt  megszüntetett helyett Magyarország Kormánya. Én támogatom azt, hogy a CSOK igénybevevőinek köre szélesedjen. Támogatjuk azt is, hogy adott esetben a bővítések mellett a felújítások teljes körére vagy az energetikai korszerűsítések teljes körére kiterjesszék ezt a lehetőséget. Csakhogy ez nem történt meg Magyarországon, és el kell mondjam, azt, amit most a CSOK-ba kívánnak folyatni állami támogatás, állami láb címszó alatt, azt az építőanyagárak, a munkaerő árának növekedése, illetve a kedvezményes új építésű lakások áfájának elképesztő és érthetetlen csökkentése gyakorlatilag felemészti.

Tehát elmondható, hogy a lakhatási fronton tett hibás kormányzati intézkedések minden eddigi kedvezményes formát felemésztenek, minden eddigi kedvezményt lenulláznak. Azt üzenik magyar fiatalok és aktívak számára, hogy külföldön tágasabb, mert itt nem tudsz magadnak megspórolni egy lakásra vagy önálló ingatlanra valót.

(13.40)

És azt üzenik, hogy az adott esetben a vágyott, a tervezett gyermekvállalás is vagy későbbre kerül, vagy elmarad, mert lehetetlenné teszik, nem teszik támogathatóvá azokat a szükségszerű bővítéseket, az új ingatlanok, új élőhelyek megszerzését, amelyek eddig, ha nehezen tervezhető módon is, de valahogy azért tervezhetők voltak 10-15 éves távlatban.

A helyzet az, hogy fájó módon hiányzik egy állami hátterű bérlakásépítési, otthonteremtési program is, és ha a kormányzat tekintetében azt vizsgáljuk, hogy miért vezeti ki az előtakarékoskodásnak az állami lábát, egyszerűen nem értjük a válaszokat. Pontosabban: nagyon is értjük, de 2018-ra az ideértendő állami kiadások már közel kétszeres mértékben megtérültek. Ezzel pedig a lakás-takarékpénztárak tevékenysége még a GDP-ben mérhető módon is javította a költségvetés nettó pozícióját. Tehát egészen biztos, hogy nem azért kell megszüntetni ezt a támogatási formát, mert annyira rossz lett volna a magyar gazdaságnak. Ha pedig arról beszélnek, hogy a magyar bankokat nem akarják támogatni, akkor igen, bontsák fel az EBRD-vel kötött paktumot, érjék el, hogy a magyarországi bankok a tranzakciós illetéket, a banki ágazati különadót ne az ügyfeleken verjék le, mert önök erről kötöttek paktumot, és a felszabaduló forrásokat, igen, fordítsák egy állami hátterű bérlakásépítési programra.

De az, amit a CSOK címszava alatt most készülnek megtenni, a szerencsésebb társadalmi csoportoknak, osztályoknak kedvez, és lényegében a bankok számára folyósítja azt a kedvezménytömeget, amit eddig és ezután is a magyar emberek közvetlen módon kellene hogy megkapjanak. Köszönöm a figyelmet. (Taps a Jobbik és az LMP soraiból.)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai