Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.29.11:35:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

188. ülésnap, 50. felszólalás
Felszólaló Sneider Tamás (Jobbik)
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 3:09

Felszólalások:  <<  50  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SNEIDER TAMÁS (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A Széll Kálmán-terv 2.0 egy brutális, újabb megszorító csomag a magyar társadalom ellen, ugyanis a kormány az idei 155 milliárdon túl jövőre 600 milliárd forintos megszorítást tervez végrehajtani. Mindez 2013-ban minden magyar állampolgárnak 60 ezer forintjába fog kerülni. Az előbb említett számadatok alapján megállapíthatjuk, hogy a jelenlegi kormány ott folytatja a megszorítás politikáját, ahol Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon abbahagyták.

Míg Orbán Viktor az elmúlt két év sikeresen működő magyar gazdaságpolitikájáról beszél, addig Magyarországon közel 3 millió ember, vagyis a lakosság csaknem egyharmada él szegénységben. Közülük 1,2 millió a mélyszegénységben élők száma. A Széll Kálmán-terv szerint a cigány lakosság körülbelül 750 ezer fős, amelyen belül 500-600 ezerre tehető a mélyszegénységben élők száma. Vagyis: a mélyszegénységben élők fele cigány származású.

A Széll Kálmán-terv 2.0 számos fejezetben foglalkozik a felzárkóztatás kérdésével, azon belül a cigányság társadalmi integrációjával is, főként a munkaerő-piaci és az oktatási reformokat érintő pontokon. Utóbbira egy kiragadott példa, hogy a kormány a hátrányos helyzetű, kiemelten a roma tanulók tanulási és továbbtanulási esélyeinek növelése érdekében számos ösztöndíjprogramot támogat majd. Vagyis ezen intézkedések egy jelentős része ugyan a hátrányos helyzetűeknek szól, de kiemelten csak a cigány származásúaknak.

Emellett említhetjük még a nemzeti társadalmi felzárkóztatási stratégiát, illetve a Magyarország kormánya és az Országos Roma Önkormányzat közötti keretmegállapodást, amely utóbbi - ugyancsak néhány példát kiemelve - százezer munkanélküli roma foglalkoztatásba történő bevonását, illetve érettségit adó tanulmányokban való részvételének etnikai alapú támogatását tűzi ki célul.

Felmerül a kérdés: miként bánik a kormány a szegénységben élők azon részével, akiket - lévén nem cigány származásúak - romaként nem támogat? (Sic!) Hiszen ne felejtsük el a korábban idézett statisztikát, miszerint a szegénységben élők több mint kétharmada, a mélyszegénységben élőknek pedig fele nem cigány származású. Őket tehát a kormány azon intézkedései, programjai, amelyek a cigányságot pozitívan diszkriminálják, hátrányosan megkülönböztetik.

Tisztelt Államtitkár Úr! Magyarországon 400 ezer gyermek hátrányos helyzetű, körülbelül a felük cigány származású. Ne értsen félre, nem sajnálom a cigány származású gyerekektől a felzárkóztatásra fordított pénzeket. (Közbeszólás a Fidesz soraiból.) Azt sajnálom, hogy a másik 200 ezer magyar gyermeknek - tisztelt fideszes képviselő úr - nem jut ugyanaz a lehetőség, ami a roma gyerekeket megilleti.

Miért különbözteti meg hátrányosan a magyar embereket a kormány a támogatások esetében? (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Miért érdemtelen egy szegény magyar gyerek a felzárkóztatást segítő programokra?

Várom válaszát. (Taps a Jobbik soraiban.)

Felszólalások:  <<  50  >>    Ülésnap adatai