Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.15.22:21:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

19. ülésnap (2002.09.17.), 326. felszólalás
Felszólaló Dr. Gémesi György (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:51


Felszólalások:  Előző  326  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GÉMESI GYÖRGY (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A vita jelentős része már gyakorlatilag majdnem lefolyt, mielőtt hozzászólásomat megkezdem. Az igazsághoz hozzátartozik az, amit Salamon képviselőtársunk elmondott, hogy az elmúlt héten, valószínűleg talán a hozzászólásom és a gödöllői példák fölsorolásának eredményeképpen történt meg az, hogy kompromisszumra voltak készek a kormánypártok soraiból azok, akik ezzel a kérdéssel foglalkoztak.

Akkor valóban abban maradtunk, hogy egy politikai egyeztetés fog következni ebben a kérdésben, és úgymond technikai módosító javaslatot adjon be valaki. Én magamra vállaltam ezt, gyakorlatilag olyan technikai módosító javaslatot, ami átépíti a lényegi részeket ebbe a törvénybe, mert nem bíztunk teljes mértékben abban, hogy minden tekintetben ezt a kérdést közösen, kompromisszumos megoldásként rendezni tudjuk. Ez a történeti igazolása a dolognak.

A másik gondolatom ennek a résznek a tárgyalása kapcsán, hogy tulajdonképpen most ez a törvény abban különbözik az eredeti törvénytől, hogy más a száma, más az előterjesztője, és van két olyan momentuma, két olyan része, ami új benne: a név kérdése, amihez ragaszkodnak a kormánypártok soraiban ülő, hozzászóló politikusok. Akkor mondtuk, hogy legyen, végül is lehet a magyar szabadság és függetlenség napja, ezen aztán nem fogunk összeveszni. A másik pedig az, hogy ez nemzeti ünneppé nyilváníttatik június 19-én, bár számomra még mindig nem biztos, hogy ez munkaszüneti nap. Amikor hozzászóltam, abban voltam kompromisszumkész, hogy ha munkaszüneti nap június 19-e, ám legyen akkor, és nem június utolsó hétvégéjének szombatján, mert megérdemel ez az ünnep egy olyan napot, amikor nem kell dolgozni. Szombaton általában munkaszüneti nap van mindenki számára, és ezért alakult ki így korábban a gyakorlat.

A másik gondolatom ehhez - ugyan részletes vitáról van szó, de visszatérve ennek az egész törvénynek az eredetére -, hogy a tízéves évforduló kapcsán fogadtuk el ünnepi törvényként nagy százalékban, mondhatnám azt is, hogy konszenzussal ezt a magyar szabadság napjáról szóló törvényt. Ma is azt mondom, hogy nem volt szükséges a magyar függetlenség napjáról beadott törvénynek a beterjesztése, mert megvolt minden eleme, ami az új törvényben van, kivéve nyilván a preambulum, kivéve nyilván az, hogy ez a nap munkaszüneti nap legyen.

Tehát az a módosító javaslatom, illetve az a képviselői önálló indítvány, amit a korábbi törvényhez beadtam, hogy legyen 19-e munkaszüneti nap ugyanúgy, gyakorlatilag tárgyalható is lenne a parlamentben. Tehát teljesen felesleges volt ebbe a csatába belemenni. Olyan területekre eveztünk és mentünk ennek kapcsán - részünkről önhibánkon kívül, az idő és a beadott törvény tette ezt -, amire nem volt szükség. Nem volt szükség az ellenzék és a kormánypártok között egy ilyen újabb árok kiásására. Az egyébként abszolút pozitív megközelítés volt, hogy a kormánypártok részéről fogadókészség volt egy kompromisszumra.

Amikor beadtam ezeket a módosító javaslatokat, nem titkolt szándék volt az, hogy mentsem, ami menthető. Amennyiben valóban kikerül a törvények közül, tehát amennyiben valóban hatályát veszíti a korábbi törvény, akkor még mindig legyen lehetőség ezt a számomra személy szerint és a Magyar Demokrata Fórum számára is rendkívül fontos ünnepet megfelelő méltósággal és megfelelő körülmények között megünnepelni egy törvénykezési háttérrel, hogy a helyére kerüljön - ezért születtek meg ezek a módosító javaslatok.

Nyilván amennyiben a kormánypártok úgy döntenek, hogy ezen a területen nem tudnak tovább elmenni - egyrészt nyilván számomra pozitív, hogy elfogadták a módosító javaslatunkat és a javaslatomat -, akkor nem tudunk mit csinálni, fejet hajtunk ez előtt a dolog előtt, hiszen itt gyakorlatilag arról van szó, hogy ki az előterjesztője. Egy korábbi törvény - annak a három képviselőnek a neve által jegyzett törvény, akik ezt előkészítették - hatályon kívül kerül, és a jelenlegi kormány által beterjesztett törvény kerül elfogadásra.

Én azt mondom, hogy vizsgáljuk meg annak lehetőségét, hogy a korábbit hogy tudjuk esetleg egy módosítással rendezni. Nyilván amennyiben erre nincsen lehetőség, akkor nem tud az ember mit csinálni, meghajtja a fejét az erő előtt.

Köszönöm szépen. (Taps.)

 




Felszólalások:  Előző  326  Következő    Ülésnap adatai