Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.15.22:08:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

19. ülésnap (2002.09.17.), 302. felszólalás
Felszólaló Domokos László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:06


Felszólalások:  Előző  302  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DOMOKOS LÁSZLÓ (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Köszönöm a hozzászólás lehetőségét. Azt hiszem, Szabó Zoltán nincs teljesen tisztában azzal, hogy ’98-ban a legalacsonyabb jövedelműek egyhavi jövedelme 19 500 forint volt, most pedig 50 ezer forint/hóról van szó.

Azt sem veszi figyelembe, hogy ennek megfelelően a nettó jövedelme ezeknek a családoknak nemhogy csökkent, hanem lényegesen növekedett az elmúlt időszakban, tehát lényegesen több jövedelmük volt. Azt nem mondom, hogy ez elég, természetesen, tehát nem véletlenül mondja a Fidesz azt, hogy támogatjuk, hogy a családi pótlék, az anyasági támogatás kapcsán és egyéb más formákban többlettámogatásra nyíljon lehetőség. Viszont azért azt helyre kell tennünk, hogy a jövedelmi viszonyokban jelentős javulás történt abban a tekintetben - ahogyan el is hangzott az MSZP képviselője részéről -, hogy minden ötödik gyermek születik szegénységbe, ami szerintem még mindig nagyon nagy tehertétele ennek a magyar társadalomnak, de azzal azért legyünk tisztában, hogy ’98-ban az azt megelőző időszakról készülő szociológiai felmérések egyértelművé tették, hogy minden második-harmadik gyermek szegénységbe született, és ehhez képest történt változás. Természetesen tovább kell javítani a helyzeten, ezzel egyetértünk, de ezért kár az előző időszakban felépített rendszert összerombolni. Mi alapvetően erre hívjuk fel a figyelmet, hogy próbáljunk meg építkezni.

És hiába mondja Horváth képviselőtársunk azt, hogy a kiegészítő családi kedvezmény majd egyszer újból visszaállításra fog kerülni, és akkor azok, akik nem tudták az adókedvezményt igénybe venni, majd igénybe vehetik; most arról van szó, hogy ez megszűnik, és ezáltal a rendszer megbillen. Tehát muszáj ezt egyben vizsgálni, nem egyszerűen csak a családi támogatásokat, hanem az adókedvezmény és az egész jövedelempolitika együttes hatásában. Nem igaz az az állítás, hogy ’98-2002 között csökkent volna a legkisebb jövedelmű családoknál a nettó jövedelem, hanem jelentős reáljövedelem-növekedés történt, a támogatásoknak köszönhetően is.

Köszönöm szépen.

 




Felszólalások:  Előző  302  Következő    Ülésnap adatai