Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.26.08:26:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

60. ülésnap (2019.03.18.), 24. felszólalás
Felszólaló Pogácsás Tibor (Fidesz)
Beosztás Belügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:58


Felszólalások:  Előző  24  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

POGÁCSÁS TIBOR belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Az önkormányzati rendszer működésében, finanszírozásában az elmúlt években számos változás állt be. Azt gondolom, azon nem lehet vita, nem lehet azon vitatkozni, hogy a magyar önkormányzati rendszer a rendszerváltás egyik sikerterméke. A magyar önkormányzati rendszer biztosítja azt, hogy a településen élők közvetlenül találkozhatnak a településirányítókkal, közvetlenül választhatják meg minden településnagyságban, függetlenül attól, hogy az egy egészen kis falu, vagy a főváros, hogy a település jövőjét, arculatát kik határozzák meg, és ezzel egyértelműen iránymutatást is tudnak adni arra, hogy merre fejlődjön egy-egy adott település. 2010 előtt az állam a saját költségvetési hiányát az önkormányzatokra terhelte, és eljutottunk oda, hogy 2010 környékére gyakorlatilag működésképtelenné váltak az önkormányzatok. Ezért vált szükségessé az, hogy a nagy feladatokat, a sok állami feladatot is ellátó önkormányzatok esetében felhalmozódott, nagy mennyiségű hitelt az állam átvállalja, és azon túlmenően, hogy a hitelátvállalás megtörtént, a feladatmegosztást is újragondolja.Ön arról beszélt, hogy az önkormányzatoknak a település arculatát, a település fejlődését meghatározó feladataik csökkentek volna. Ezzel vitatkoznom kell, ez nem így van. Az önkormányzatoktól alapvetően olyan feladatok kerültek el, amely feladatok az önkormányzati és az állami közigazgatást érintő közös feladataikat jelentették, tehát közigazgatási és elsősorban jegyzői feladatok kerültek el. Másrészről valóban a közoktatás, a köznevelés esetében az állam újragondolta a feladatmegosztást, és az állam saját irányítása alá és saját finanszírozása alá is vonta a köznevelést, illetve a kórházak működtetését. Mindezek hozzájárultak ahhoz, hogy az önkormányzati rendszerben a működés stabilizálódjon. Ehhez kellett még hozzátenni azt, hogy az addigi normatív finanszírozási rendszerről áttértünk a feladatalapú finanszírozásra, és a feladatalapú finanszírozás folyamatos vizsgálatával, nyomon követésével érhetjük el azt, hogy évről évre  figyelemmel arra, hogy az önkormányzatok saját költségvetésükből mennyit fordítanak például településüzemeltetési feladatokra , a következő évi költségvetés tervezésekor a tényszámokat figyelembe véve állapítjuk meg az önkormányzatoknak erre a feladatra jutó forrásait.

Tehát nem normatív alapon történik a településfejlesztési feladatok megállapítása, hanem a tényleges bekerülési költségek alapján. Ez persze az önkormányzati beszámolókból derül ki, ezek alapján tudjuk a következő évi településüzemeltetéshez tartozó költségeket meghatározni. Ahhoz, hogy ezek pontosan működjenek, ezek valóban megfelelő adatok legyenek, és ezek az adatok, amelyek az önkormányzatoktól beérkeznek, naprakészek legyenek, ehhez volt szükség arra, hogy közös informatikai alapokra helyezzük a költségvetés tervezését, a pénzügyi gazdálkodást, az ingatlangazdálkodást és az önkormányzatok feladatait. Amit azt megelőzően, korábban több mint százféle kiszolgálóval, százféle szolgáltatóval elvégzett informatikai rendszerek biztosítottak, ezt most a kormány saját maga biztosítja központi forrásból, anélkül, hogy az önkormányzatoknak ezért külön fizetni kellene, és így egy egységes rendszerben látjuk az adatokat. Ez hozzájárul egyébként ahhoz, hogy a következő évi, a mindenkori következő költségvetés meghatározásakor a beszámolók valós adatokat mutatva alapul szolgáljanak arra, hogy a tényleges és szükséges mennyiségű költségvetési forrást biztosítani tudjuk.

Úgy gondolom, az önkormányzati rendszer finanszírozását alátámasztja az, hogy 2016 óta az önkormányzati rendszer minden évben plusszal zárt, tehát pozitív szaldós az önkormányzati rendszer, nem vitatva el azt, hogy vannak települések és vannak önkormányzatcsoportok, amelyek többlettámogatásra szorulnak. Ezeknek a támogatására szolgál a rendkívüli kiegyenlítő támogatási rendszer, és ezeknek az önkormányzatoknak, településeknek az előrelépését segíti az, hogy a „Magyar falu” programban minden olyan településnek többlettámogatást tudunk juttatni, amely ma a napi működés gondjaival küzd.

Olyan korszerűsítéseket tudnak majd végrehajtani, amelyek biztossá teszik azt, hogy az elkövetkező években is megállja helyét a település, és biztos lakóhelyet tudjon nyújtani az ott élő polgároknak, ezzel is erősítve ezeknek a településeknek a megtartóképességét. Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  24  Következő    Ülésnap adatai