Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.14.11:09:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

182. ülésnap, 82. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 3:59

Felszólalások:  <<  82  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Amire az ön felszólalásából nem tudunk következtetni, tisztelt képviselő úr, az az, hogy támogatná‑e a Jobbik, hogy XXI. századi körülmények között ápoljuk azokat, akik hosszú távon egészségügyi és szociális gondoskodásra is szorulnak, vagy pedig nem támogatja; egyet tud ezzel érteni vagy nem tud egyetérteni ezzel a Jobbik.

Mi azt mondjuk, hogy hozzunk létre egy új formát, amely egyaránt tartalmaz egészségügyi és szociális elemeket, hiszen egyre nagyobb népesség van, akinek erre igénye van, akinek erre szüksége van; akit nem kórházi körülmények között kell már ellátnunk, mert nem akut betegek, már nem is igénylik azt a krónikus ellátást, ami a kórházakban van, sőt emellett mást is igényelnek, olyan fizikai, mentális, szociális gondoskodást is, amelyet a kórházban nem kaphatnak meg. Kórházi körülmények között tehát ugyan medikális ellátást kapnak, de emelletti kiegészítő ellátásokat nem; a szociális intézményekhez képest pedig emelt szintű medikális, emelt szintű orvosi és emelt szintű szociális ellátásban lenne részük. Hogy ezt támogatja‑e a Jobbik vagy sem, ez nem derült ki.

Ehhez nyilvánvalóan sok garanciára van szükség. Éppen ezért úgy döntött a kormány, hogy először jöjjön létre 3-4-5 ilyen intézmény Magyarországon, és új intézményként, új alapokon mutassuk be, hogy pontosan mi ez a szakápolási centrum, mi az, amire számíthatnak azok, akik ilyen ellátásra, gondozásra szorulnak, és utána nyilvánvalóan lehet egy rendszerszerű átalakítást is vinni, amelyben mindenki nyertese lehet ennek. Nyertese lesz az ellátott, hi­szen jobb körülmények közé kerül, ahol nemcsak orvosok és kórházi ápolók, hanem szociális gondozók is odafigyelnek rájuk, a szociális igényeiket, ahogy mondtam is, a mentális törődést is sokkal in­kább a hétköznapjaik részének tudhatják. Illetve a kór­házakban olyan betegek, akik ott fekszenek, de valójában már nem akut ellátásra szorulnak, sőt, már nem is krónikus ellátásra szorulnak, nem kórházakban lesznek, hiszen nem ideális nekik az a körülmény.

Semmifajta ágymegszüntetésről nem érdemes beszélni, hiszen ön is tudja, hogy a kormány kórházfejlesztésekről, ágykorszerűsítésekről hozott döntéseket az elmúlt években. Összességében 500 milliárd forintot költöttünk EU-s forrásból is erre, amiből csak új gépeknek, eszközöknek a vásárlására 104 milliárd forintot fordítottunk. Az „Egészséges Budapest” program szintén fejlesztésekről szól; komplex, sokszakmás, sürgősségi ellátásra alkalmas centrumokról, amelyek egy telephelyen az év minden napján, minden szakmában segítséget tudnak nyújtani a betegeknek.

Ugyanakkor vannak olyanok, akik már nem csupán egészségügyi, hanem szociális gondoskodást, fokozott odafigyelést, állapotuknak megfelelő ápolást, állapotuknak megfelelő gondozást is igényelnek.

(15.20)

Az ő számukra jelenthet megoldást a szakápolási központok létrehozatala, amely az egészségügyi és a szociális szféra közötti közös metszetben szerepel. Nyilvánvalóan a garanciák mellett azt is föl kell soroljuk, hogy aki a kórházakban ingyenesen feküdt ilyen ágyon, az természetesen, ha átkerül egy szakápolási otthonba majd valamikor, ott is ingyenesen veheti igénybe ezt a közszolgáltatást, és nyilván a bérekben is ‑ senki sem kereshet kevesebbet. Sőt, amint ön is ezt tapasztalhatja, a szociális szférában is volt bérnövekedés, de nyilván az látható, hogy az egészségügyi szférában magasabb bérnövekedés volt, mint a szociális szférában. Az egészségügyi szférában dolgozók számára pedig még látványosabb és még magasabb béremelésekre került és kerül sor a későbbiekben is. Ezt is tudjuk mindenkinek garantálni.

Ami tehát a következő években létrejön, azt hiszem, nagyon fontos fejlesztés, XXI. századi fejlesztés: a betegek szükségleteihez jobban igazodó, új, megemelt minőségű szakápolási centrumok létrehozatala. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Felszólalások:  <<  82  >>    Ülésnap adatai