Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.26.07:57:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

122. ülésnap (2004.02.16.), 51. felszólalás
Felszólaló Dr. Németh Imre (MSZP)
Beosztás földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:11


Felszólalások:  Előző  51  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NÉMETH IMRE földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Képviselő úr, önök mindig országos méretű agrárválságról beszélnek egy olyan ágazatban, ahol a tavalyi esztendőben pontosan kétszer annyi volt a beruházás, mint az önök időszakában. Az idei esztendőben kétszer akkora lesz a támogatás, mint négy évvel ezelőtt.

(15.30)

Természetes, megértem a baromfitermelők problémáját, de szeretném elmondani azt is, hogy a mai napig a hitelfelvétel tekintetében is súlyos csalódás éri önöket, hiszen két hete még azt hallottuk, hogy ezt a százmilliárd forintnyi hitelt nem képesek felvenni a gazdák, mert nincsen fedezetük. Szerencse, képviselő hölgyek és urak, hogy ülnek, mert már 260 milliárd forintnyi agrárhitelt regisztráltattak az FM-hivatalokban; és - hogy visszautaljak Turi-Kovács képviselőtársam kérdésére - természetesen biztosítani fogjuk, hogy az őstermelők és az egyéni vállalkozók is hozzá tudjanak jutni a hitelekhez.

A hitel egyik fele százszázalékos állami készfizető kezességvállalással biztosított, a másik része nyilvánvalóan a garantőr intézmények által, tehát az élet alaposan rácáfolt önökre, és meg vagyok róla győződve, hogy az idei évben, ha egy közepes mértékű elemi kár éri csak a termelőket, a valóság is rá fog cáfolni az önök állítására.

Ennek ellenére egyetértek azzal, hogy sajnos a baromfitermelők nagyon lehetetlen helyzetbe kerültek Hajdú-Bihar megyében, de a képviselő úr állítása sajnos nem igaz, hogy folyamatossá vált a piacvesztés az ágazat vonatkozásában, illetve a baromfitermelés vonatkozásában. Ennek bizonyításául - a tavalyi előzetes adatokat tudom, hiszen még végleges adatok nincsenek -, a baromfitermelés és -felvásárlás belföldi értékesítés vonatkozásában 8,7 százalékkal növekedett, az exportárbevétel összehasonlító árakon 9 százalékkal növekedett. Tehát látható, hogy az exportnövekedés nem igazolja azt a megállapítást, amit ön piacvesztésként aposztrofált.

A piaci helyzet természetesen rendkívül differenciált. A 2002. évben látható volt, hogy a libaágazatban micsoda piaci kereslet keletkezett, amikor a pulykaárak nyomottak voltak, a termelők sajnos átálltak ennek a termelésére. Van olyan termék, ahol több mint 70 százalékkal növelték a termelésüket, és természetesen megjött a kereskedelem reakciója erre a hihetetlen nagy túlkínálatra, óriási veszteségekkel tudták értékesíteni az áruikat, miközben pulykatermékekből bármekkora mennyiséget el lehetne adni megfelelő áron Nyugat-Európában.

Én úgy gondolom, képviselő úr, hogy nem a kormányzat feladata az, hogy a termelők mennyiségi termelését befolyásolják. Mi azzal a támogatással, amelyet a tavalyi évben is tisztességes mértékben biztosítottunk a piachoz, igyekeztünk orientálni a helyzetet. Úgy látom, hogy a baromfitermelés tekintetében is, ennek a szerencsétlen madárinfluenzának köszönhetően, Európában ismét élénkül a kereslet, tehát meg vagyok róla győződve, hogy megtalálják a számításaikat.

Hogy milyen segítséget tudunk adni, képviselő úr? Ugyanolyan segítséget, mint amilyet önök a MIZO esetében tudtak adni. Azt ugyanis nem vállalhatjuk át, hogy egy polgári jogi szerződésben az adófizetők pénzéből milliárdokat átvállalunk, de ugyanakkor hitellehetőséggel át tudjuk segíteni a gazdákat ezen, mint ahogy önök tették a MIZO esetében. Semmivel nem lesz kisebb a segítség.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  51  Következő    Ülésnap adatai