Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.26.13:48:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

122. ülésnap (2004.02.16.), 311. felszólalás
Felszólaló Dr. Hargitai János (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:07


Felszólalások:  Előző  311  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HARGITAI JÁNOS (Fidesz): Köszönöm a szót. Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Hiszem azt, hogy az a folyamat, ami az elmúlt napokban zajlott a Zengőn, az megállítható. Ezt gondolják azok a környezetvédők is, mintegy ötszázan, akik az elmúlt napokban a Zengőn demonstráltak, ezért szólították meg a házelnök asszonyt, a miniszterelnök urat, sőt a NATO főtitkárát. Nem a Medgyessy-kormány ellen demonstráltak, mert az értelmetlen lett volna, hisz az ott levő emberek jól tudták, hogy az a folyamat, aminek most a betetőzését éljük ott a Zengőn, az '95-ben indult, az Orbán-kormány alatt zajlottak ennek a folyamatnak az előkészítései, és egyszerűen a Medgyessy-kormány alatt tetőződik be a folyamat.

Azt gondolom, azokkal az ötszázakkal egyetértve, hogy a bazsarózsák érdekét és a lokátorok érdekét közös nevezőre lehetne hozni - mindkét érdek fontos. Nem gondolom azt, hogy csak a környezetvédelmi érdekekre kell tekintettel lennünk, de azt gondolom, hibás az, ha csak a katonai érdekeket helyezzük előtérbe, és ilyen szempontból azt gondolom, hogy ön mint a Környezetvédelmi Minisztérium államtitkára, velem és a tüntetőkkel vagy a demonstrálókkal ilyen szempontból egyetért.

Kaptunk egy új lehetőséget mindannyian, az összes hatóság, amely '95 óta ebben a folyamatban részt vesz, hogy az álláspontját újragondolja. Azért gondolom, hogy kaptunk egy új lehetőséget, mert most nyolc hónapig információim szerint nem lehet környezetpusztítást végezni a Zengőn. Nyolc hónap alatt átgondolhatjuk ezt a kérdést, és ezt a lokátort esetleg máshol is letelepíthetjük. A NATO nem diktálja ránk a helyszínt, a NATO nyilvánvalóan azt gondolja, hogy erre a lokátorra valahol Magyarországon szükség van, de nem feltétlenül a Zengő csúcsain, és ezt gondolják azok a demonstrálók is, akik hóesésben, mínuszokban a Zengőn megjelentek.

Hogy miért most van ez a tiltakozás? Hát azért, mert azok, akik tiltakoznak és környezetvédelmi szempontokat kívánnak megjeleníteni, csak most értesülnek arról, ami a Zengőn készül, és ez a jogszabályokból adódik. Tehát nem arról van szó, hogy az Orbán-kormányt inkább szerették, és ezért hallgattak, és a Medgyessy-kormányt kevésbé szeretik, és ezért most demonstrálnak és tiltakoznak. A jogszabályokban kell keresni a tiltakozók mostani fellépésének magyarázatát, és a következőkre hívom fel az államtitkár úr figyelmét.

Az épített környezet alakításáról szóló 1997. évi CXXVIII. törvény, vagy az önhöz még inkább közel álló 1995. évi LIII. törvény, ami a környezet védelmének általános szabályairól szól, az az eljárások nyilvánosságát rögzíti. Sőt, ez a környezetvédelmi törvény gyakorlatilag célként fogalmazza meg azt, hogy a környezet védelme érdekében kívánatos a lakosság bevonása, kívánatos a civil szereplők tájékoztatása és a döntésbe való bevonása.

Igen ám, csak egy kormányrendelet, ami egyébként szintén az Orbán-kormány utolsó hónapjaiban született, ez a 40/2002-es kormányrendelet, sajátos építési szabályokat léptet életbe akkor, amikor honvédelmi, katonai célú létesítmények valósulnak meg. Ennek a kormányrendeletnek a rövid lényege az, hogy a nyilvánosság elől teljesen eldugja az ilyen eljárásokat. Meggyőződésem, hogy ilyen szempontból szembemegy az építési törvénnyel, szembemegy a környezetvédelmi törvénnyel is, és ilyen szempontból alkotmányossági aggályokat is felvet ez a kormányrendelet. Az ott, a településen élők, a környezetvédők egyébként ezt a rendeletet azóta már az Alkotmánybíróság előtt is támadják.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Azt gondolom, ha komolyan vesszük ezt a lehetőséget, amit most a környezetvédők hoztak mindannyiunk számára, akkor az elkövetkezendő nyolc hónapban van lehetőségünk újragondolni ezt a kérdést. Az az ötszáz környezetvédő, Hosszúhetény polgárai, Pécsvárad polgárai, az ottani önkormányzatok az ön álláspontját, a környezetvédők álláspontját kívánják erősíteni, és ennek a környezetvédelmi álláspontnak adtak hangsúlyt akkor, amikor kényszerűségből demonstráltak a Zengő csúcsain.

Mi, akik a térségben élünk, azt kívánjuk és azt kérjük öntől és kérjük a kormánytól, hogy gondoljuk újra azt a folyamatot, még egyszer mondom, ami '95-ben indult, folytatódott erőteljesen az Orbán-kormány alatt és betetőzik a Medgyessy-kormány alatt; gondoljuk újra, hogy a bazsarózsák érdekei, a természetvédők érdekei és a lokátorok, a katonák érdekei összefésülhetők-e.

Az én megszólalásom ezt az újragondolást kívánta elősegíteni. Köszönöm a türelmét.




Felszólalások:  Előző  311  Következő    Ülésnap adatai