Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.28.22:39:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

77. ülésnap (2003.06.03.), 54. felszólalás
Felszólaló Kiss Attila (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:53


Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KISS ATTILA (Fidesz): Köszönöm, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A nemzeti civil alapprogram, amelyről tárgyalunk, többször elmondtuk, mindenképpen üdvözlendő számunkra, tehát a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség és az előttem szóló Pettkó András is elmondta, hogy a Magyar Demokrata Fórum is mindenképpen üdvözli ezt. Én azt gondolom, hogy valóban egy olyan törvényjavaslat, egy olyan anyag fekszik előttünk, amely alapvetően megváltoztathatja, bízunk benne, hogy pozitív irányban, a magyar civil szervezetek, a hazai civil mozgalom életét.

Többen említették, hogy rendszerváltó program vagy törvénytervezet ez, hiszen valóban a '90-es évek elején indult el ez a mozgalom, jóllehet már nyilván a rendszerváltozás előtt is voltak civil szervezetek, csak akkor még nem tudtuk, hogy mit jelent ez a kifejezés, nem így használtuk, hanem baráti körök, egyletek, kórus és egyéb mozgalomban működtek. Mindenképpen helyes az, ha valamilyen jogi formát is öltenek ezek az egyesületek, hiszen így az ellenőrzésük is bizonyos esetben könnyebb, sokkal könnyebben lehet őket esetleg számon kérni, bár természetesen elsősorban nem ez a cél. Mindenképpen a szervezett keretek és az olyan jellegű működés, amely egy biztos formát ad a felvállalt feladatoknak, lehet itt az elsődleges cél, és ennek az anyagi megalapozottsága.

Mégis érthetetlen számunkra, hogy miért kellett ilyen sürgősen, minden kérésünk és javaslatunk ellenére behozni ezt a törvénytervezetet, főleg akkor, amikor a 73. pontban kormányoldalról olyan módosító javaslat érkezett - és így természetesen a második szakaszhoz kívánok hozzászólni -, amely az egészet egy picit megváltoztatja, nem picit, hanem elég rendesen megváltoztatja. Hiszen ebben a módosító javaslatban, tehát a 73. módosító javaslatban az áll, hogy a törvény 2. §-a (2) bekezdésének pontja 2004. január 1-jén lép hatályba, vagyis a jövő esztendőben fog elindulni. Tehát mindenképpen 2004-ben fog elindulni az egész, akkor lép hatályba a törvény. Mit jelent ez? Azt jelenti, hogy 2003-ban egy fillér nem lesz ebben az alapban. Ha ezt végiggondoljuk, akkor - ismételten mondom - érthetetlen, hogy miért kellett ezt ilyen sürgősen és kissé erőszakoltan behozni a parlament elé.

Nagyon sok egyeztetésbeli gond volt. Ezt részben a kormánypártok, illetve a felszólalók egy része is elismerte, és mi is, ellenzéki képviselők, nagyon sokan elmondtuk, hogy az egyeztetés, az előkészítés során nem volt minden úgy, ahogy a nagy könyvben az meg van írva, tehát semmiképpen sem volt megfelelő az előkészítése ennek a törvénynek. Ráért volna behozni ezt a törvényt akkor, amikor az általunk és nagyon sok civil szervezet által említett aggodalmakat, problémákat ki lehetett volna zárni. Főleg így, mondom, hogy 2004-től fog a törvény hatályba lépni, semmi értelme, semmilyen megfontolható és komoly indoka nem volt annak, hogy ezt most behozzuk, mindenesetre ez megtörtént.

 

(12.30)

 

Mi örömmel állunk a vita elé, illetve örömmel várjuk azt az időpontot, amikor a törvény valóban támogatni fogja a mintegy hatvanezer hazai civil szervezet közül a legjobbakat. Hiszen gondolom, hogy kizárólag az egyetlen és legfontosabb elv az lesz, hogy azok nyerjenek, akik a legjobbak, akik a legjobb pályázatokat, a legjobb ötleteket, a legjobb programokat fogják beadni az alapprogramhoz, s bízom benne, hogy minél többen részt fognak ebben venni.

Többen említettük a miniszteri túlhatalom vagy a miniszteri lehetőségek egy pici túldimenzionálását a törvénytervezeten belül. Többek között ennek köszönhető a 31. pontban Halász János képviselőtársam módosító javaslata, ahol a miniszter egyeztetését kérdőjelezte meg, illetve javasolta, hogy ezt vegyük ki. A tanács működésével kapcsolatos feladatoknál a tanács elnöke feladatában a miniszteri egyeztetést nem javasoljuk, hogy ott legyen, hiszen így is, úgy is a miniszternek, a mindenkori kormányoknak alapvetően csak lesz valamiféle beleszólásuk a személyi összetételbe, tehát akár a tanács, akár a tanácson keresztül a kollégiumok személyi összetételére mindenképpen lesz egyfajta ráhatásuk, amit el kell fogadnunk. Én azt gondolom – jogállamban élünk – ez elfogadható. Viszont - és ebben ismételten kormánypárti képviselőkre hivatkozom, néhányan ők is mondták -, valóban mindenképpen nagyon óvatosan kell a kormányzati és a miniszteri befolyásolással élni, illetve ezt alkalmazni. Hogy bizonyítsuk, hogy ez nem egyoldalú és nem arról van szó, hogy minden kérdésben szeretnénk kivonni a miniszteri vagy a kormányzati befolyásolási lehetőséget vagy szerepet, erre pontosan a 28. javaslatunk az egyik példa, ahol Halász képviselőtársam kezdeményezésére a tanács első ülését javaslatunk szerint a miniszter hívná össze. Tehát egyáltalán nem arról van szó, hogy szeretnénk a minisztert, a miniszter meghatalmazásában fellépő államtitkárt, vagy azt a személyt, akit ő megbíz, háttérbe szorítani. Egyáltalán nem erről van szó. Indokolt esetben mindenképpen el tudjuk fogadni a mindenkori kormánypárti, miniszteri elképzeléseket, programokat, de nem feltétlenül és minden esetben.

Még egyszer említem, hogy nagyon fontosnak tartjuk ezt a törvényt, és nagyon lényeges kérdéseket érint. Nagyon fájó pont mindannyiunk számára. Számomra a múlt heti kulturális bizottsági ülésen derült ki, hogy ez csak 2004-ben fog hatályba lépni. A televíziós vitát is természetesen sokan nézték és másnap már kerestek, hogy úgy kell-e ezt érteni, hogy akkor az idén még ebből nem lesz pénz. Nagyon sok helyi szervezetnek és ismerősnek, civil szervezetvezetőnek, egyesületnek, alapítványoknak, olyanoknak, akik 10-13 éve nagyon fontos szerepet töltenek be az én választókerületemben, Hajdúböszörményben és térségében, szomorúan kellett elmondanom, hogy igen, most derült ki számunkra is, egy kormánypártoktól érkező módosító javaslat alapján, hogy ebből a civil alapprogramból az idén még egy fillért – ha szabad ilyet mondanom – nem fognak látni a civil szervezetek, csak jövőre.

Én mindenképpen kérném a tisztelt kormánypártok képviselőitől, hogy gondolják ezt át, és amikor majd a szavazásra kerül sor - én azt gondolom, hogy az egész törvénynek az egyik legfontosabb pontja a javaslatok közül ez a bizonyos 73. pont -, nagyon fontolják meg, hogy ezt valóban megszavazzuk-e. Mi természetesen azt nem támogatjuk, hogy csak 2004-től támogathassa a civil szervezeteket. Azt szeretnénk, hogy ebben az évben legalább az összeg felét, vagy egy részét az ötmilliárd forintnak fel lehessen használni és ezzel is a magyarországi alapítványokat, egyesületeket, független civil szervezeteket támogathassuk. Köszönöm.

 




Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai