Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.14.07:20:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

93. ülésnap (2019.11.18.), 112. felszólalás
Felszólaló Schanda Tamás János
Beosztás Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:02


Felszólalások:  Előző  112  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SCHANDA TAMÁS JÁNOS innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Az a helyzet, hogy ön most a Magyar Tudományos Akadémia és a kutatóintézetek sorsáért aggódik, mégis beült azok közé és összefogott azokkal, akik egész egyszerűen a földdel akarták egyenlővé tenni az MTA-t, az ott dolgozó kutatókat, és az ott folyó munkát pedig semmibe vették. Tisztelt Képviselő Úr! Az MTA továbbra is fontos szereplője a társadalomnak. A kormány célja továbbfejleszteni azokat az értékeket, amelyeket a hazai és a nemzetközi közvélemény jelenleg is nagyra becsül az MTA-ban. Az Akadémia mint a magyar tudomány autonóm köztestülete, a magyar alkotmányosság alapvető jellegzetessége volt és marad is, átalakítása pedig továbbra is garantálja a tudományos kutatások szabadságát és függetlenségét. Az akadémiai feladatok és felelősségi körök nem változnak. Az MTA továbbra is tanácsokat ad, irányt mutat társadalmi ügyekben. Ezt a szerepét eddig sem a kutatóintézet hálózatán, hanem tagjain keresztül látta el.

Tisztelt Képviselő Úr! A kormány célja, hogy Magyarország 2030-ra azon öt európai ország között legyen, ahol a legjobb élni, lakni és dolgozni. Feladatunk, hogy a magyar családok és a magyar gazdaság a XXI. század nyertesei legyenek, ehhez pedig az innovációt kell erősíteni. Magyarországon eddig hiányzott a kutatás-fejlesztési és innovációs rendszerből az az elem, amely garantálta volna, hogy a tudásból a magyar gazdaság számára haszon is keletkezzen, több és eredményesebb kutatást kell ugyanis megvalósítani. Ezért a kormány arról döntött, hogy a gazdaságvédelmi akcióterv keretében a következő költségvetésben az idei évhez képest 32 milliárd forinttal több forrást ad a kutatás-fejlesztésre, így az erre előirányzott összeg meghaladja a 150 milliárd forintot. Az MTA átalakítása lehetőséget teremt, hogy több szabadalom, több találmány jöjjön létre. Célunk, hogy a kutatóintézetek és a felsőoktatási intézmények ne egymástól elszigetelten, hanem egymással és a gazdaság szereplőivel együttműködve végezzék munkájukat.

Tisztelt Képviselő Úr! Az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat az Országgyűlés irányítása alatt lévő, ily módon a kormánytól független, saját irányító testülettel rendelkező, közfeladatot ellátó központi költségvetési szerv, függetlenségét tekintve megegyezik az MTA státuszával. Költségvetése önálló soron, azaz nem az ITM vagy az MTA költségvetési során szerepel a magyar költségvetésben. A kutatók és a kutatóintézetek jogállása nem változik az új struktúrában. A törvény ugyanakkor lehetőséget biztosít, amennyiben a szervezet így dönt, más jogi formában való működésre is, ez azonban az ő döntésük. Az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat titkársága a hatályos jogszabályok szerint megkezdte a működését, így rendelkezik alapító okirattal, valamint rendelkezik a kérdésében említett szervezeti és működési szabályzattal is.

Tisztelt Képviselő Úr! Az a célunk, hogy a magyar tudományos kutatásokra fordított sok milliárd forint ne eredmény nélkül tűnjön el, hanem hogy ez a versenyképességet fokozó szabadalmakban, találmányokban hasznosuljon. Olyan kutatási eredmények, szabadalmak, találmányok létrejöttében bízunk, amelyek a magyar gazdaságot érdemben szolgálják. Köszönöm megtisztelő figyelmét, és kérem válaszom szíves elfogadását. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  112  Következő    Ülésnap adatai