Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.28.23:08:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

173. ülésnap (2020.12.01.), 16. felszólalás
Felszólaló Dr. Völner Pál (Fidesz)
Beosztás Igazságügyi Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:07


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VÖLNER PÁL igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! Sokkal komolyabb témát érintett annál, mint hogy elbagatellizáljuk, és csak arra reflektáljak, ami disszonáns volt az ön hozzászólásában. De azért engedje meg, hogy néhány olyan dologra is reflektáljak, amikor például olyan kifejezéseket használ, hogy nyakunkon a karácsony. Mi, a polgári oldalhoz tartozók a karácsonyt egy szent ünnepnek tekintjük. Lehet, hogy a fővárosiak tekintetében értelmezhető ez a kijelentés, de összességében a magyar családok életében ez az egyik legfontosabb családi ünnep. (Dr. Rétvári Bence: Úgy van!) Tehát ezt úgy feltüntetni, hogy ez valami krízisidőszaka a családoknak, ez a valóságtól való teljes elrugaszkodást jelenti, ezt vissza kell hogy utasítsam!

Ön támadta a mi pártcsaládunkat is a nőkhöz való hozzáállásunkat illetően. Én úgy emlékszem, hogy önöknek volt egy pártelnöke, aki most épp a DK pártelnöke, aki az öregecskedő feleségek lecseréléséről álmodozott. (Dr. Rétvári Bence: Így van!) Nem tudom, hogy ezt a tervét még fenntartjae (Dr. Rétvári Bence: Szeretetkampány!), de mindenképpen a legmélyebb tiszteletlenségről szól.

A másik, amit említett Varga Judit igazságügyi miniszter asszonnyal kapcsolatban, hogy őt is támadások érték. Elfelejtette hozzáfűzni a képviselő asszony, hogy ezek részben az ön Facebook-bejegyzései alatt szerepeltek kommentként, és ezek, csak miután jeleztük, azután kerültek törlésre, ha egyáltalán törlésre kerültek. Kicsit farizeus magatartás ezt így behozni ide a Ház elé. Bocsánat, hogy ezeket megemlítettem.

Rátérnék akkor arra ténylegesen, hogy mi az, amit ez a kormány tett ezen a területen, és mi az, amit önök elmulasztottak, illetve nem tettek meg, és ahhoz kellett hozzátenni.

Egy dolgot azért még szeretnék tisztázni, hogy mindig a családon belüli erőszakról beszélnek, minthogyha a család egy olyan műhely lenne, ahol verik a nőket meg a gyerekeket, és semmi másra nem lenne alkalmas. A magyar jogrendszerben kapcsolati erőszakról van szó, pontosan azért, mert nagyon sokan nem élnek családokban, vagy éppen olyan családokban élnek, amelyek nem teljesek vagy mozaikcsaládok, és ezeket is védi a jog, akkor is, hogyha a jog szerint ezek nem minősülnek családoknak. Tehát sokkal szélesebb körű védelmet biztosítunk, mint az ön általános kijelentései vagy éppen a családot illető degradáló kijelentései tennék.

De hogy azért néhány tényadat is itt legyen, hogy 2010 és 2020 között honnan hova jutottunk el. Gyakorlatilag léteztek olyanok, hogy krízisközpontok, 2010-ben 12 volt, ez a mai napon már 20-as darabszámmal rendelkezik. A titkos menedékházaknak a számát 1-ről 8-ra tudtuk felemelni az elmúlt tíz évben. Ezeknek a támogatása száz százalékkal emelkedett az elmúlt időszakban a korábbiakhoz képest.

(9.40)

Létezik a félutas kiléptető házak rendszere, amelyeknek a számát az elmúlt időszakban 4-ről 21-re növeltük. Azt hiszem, hogy ezek a számok markánsan kifejezik azt a tendenciát, amellyel a kormányzat ehhez a problémához viszonyul.

2016 végén 126 millió forintos keretösszeggel menekítő autó, tárgyi informatikai eszközök kerültek beszerzésre, amelyek szintén segítik ezt a célt. 1 milliárd 850 millió keretösszeggel „Biztos menedék” pályázatot hirdettünk meg, amely szintén az ellátórendszer komplex fejlesztésére irányul; az 5 krízisközpont, 7 menedékház, 15 félutas kiléptető ház és a 7 kríziskezelő ambulancia ennek a keretéből részesül. „Védőháló a családokért” prevenciós pályázat indult, amelyben 17 pályázó szervezet végzi most is ezt a munkát. Tehát nemcsak a bajok orvoslásáról van szó, hanem arról is szó van, hogy megpróbáljuk megelőzni ezeket a jelenségeket.

Működik a hívószám népszerűsítése, amely már öt kampányban ismétlődött, 2020-ban 9367 telefonnal sikerült elérnünk azokat, akik segítségre szorulnak. Sorozatosan szigorítottuk a Btk.-t, amit egyébként, megjegyezném, nem is támogattak az elmúlt időszakban. És hogyha a magyar és a külföldi állapotoknak az összevetéséről akarunk megemlékezni, ha jól emlékszem, a képviselő asszonynak is volt olyan megjegyzése, hogy Brüsszelben önt is zaklatták; remélem, amióta hazaérkezett, ilyen jelenségre nem került sor, és ez is összevethető, a két országnak a viszonya és az a jelenség, hogy amikor önök beszélnek, akkor teljesen álszent módon nyilatkoznak meg ezekben a kérdésekben; a saját tapasztalatai ellen szól, képviselő asszony.

Természetesen minden segítséget megérdemelnek azok, akik ilyen nehéz helyzetben vannak, de ezzel vádolni a kormányzatot, azokat a szakembereket, azokat a szervezeteket, krízisközpontokat, amelyek ezen a területen működnek, az szerintem nem állja meg a helyét, tehát mélységesen elítélendő. És ezenkívül működik a családjogi munkacsoport a minisztérium keretén belül, amely egy 170 oldalas anyagban feldolgozta az egész jelenséget, és ez a munka folyik, és a képviselő asszony nagyon jól tudja az írásbeli kérdéseikre adott válaszokból (Az elnök csenget.), hogy ez hol tart. Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai