Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.13.23:58:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

209. ülésnap (2017.03.27.), 32. felszólalás
Felszólaló Csepreghy Nándor
Beosztás Miniszterelnökség államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:15


Felszólalások:  Előző  32  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CSEPREGHY NÁNDOR, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Egyrészt engedje meg, hogy megköszönjem a kérdésfelvetését, ami alkalmat ad arra, hogy a Magyar Nyelvstratégiai Intézet eddigi eredményeiről beszéljek. Azt gondolom, hogy abszolút egyetértünk abban a tekintetben is, hogy valóban, a nyelv egyszerűsítése egy olyan folyamat, ami a magyar nyelv tekintetében komoly veszélyeket hordoz magában.

A Nyelvstratégiai Intézet alapvetően három területen próbált meg és tett eddig lépéseket. Az egyik, megnézni azokat a nemzetközi kihívásokat is, amit a digitalizáció okoz például a magyar nyelvben és a magyar nyelven keresztül az egyszerűsítés tekintetében, hogy ezt hogyan, miként lehet egy nemzetközi trendként, és hogyan, miként lehet egy, a digitali­zá­ciót mint eszközt is vagy mint pozitív tendenciát is használva egy visszafordítandó folyamatként értelmezni. Azt gondoljuk, hogy a nemzeti Nyelvstratégiai Intézet ’14-es létrehozása több célt is támogatott, többek között ezeknek a folyamatoknak a kellő időben történő beazonosítását, ami lehetővé teszi az ez ellen történő lépéseket.

Egyrészt a tankönyvek területén nem véletlen, hogy a nemzeti Nyelvstratégiai Intézet, illetve a Magyar Nyelvstratégiai Intézet egy-egy kollégája részt vesz a tankönyvek összeállításában, és abban a bizottságban is, amelyik a Nemzeti Tankönyvtanácsban azt a munkát elvégzi, hogy hogyan lehet a több generáción keresztüli kommunikációt, illetve korábbi generációk megértését ebben a fiatal generációban támogatni.

A másik fontos kérdés, hogy ha már bürokráciacsökkentésről beszélünk, hogyan leszünk képesek arra, hogy ne csak több szabályt tegyünk a magyar állampolgárok, a magyar nemzet tagjainak a nyakába, hanem ezt értelmezhetően tegyük meg. Ezért a Miniszterelnökségen belül megindult egy munka, amelyben nyitottságot mutatunk bármilyen kezdeményezésre, ami pont arra szolgál, hogy a magyar közigazgatás, bürokrácia nyelvezete hogyan tud valóban értelmezhetővé és felfoghatóvá válni az egyszerű, hétköznapi emberek számára. Valljuk be őszintén, mi, akik itt ülünk az Országgyűlésben, sem mindig tudunk egyszerűen értelmezni egy-egy jogszabályt vagy egy-egy törvénytervezetet.

Ezért az a kezdeményezés, amit ön is felkarolt és támogat, azt gondolom, egybecseng a nemzeti Nyelvstratégiai Intézet irányaival. A Magyar Tudományos Akadémiával együttműködve kell egy olyan stratégiát kidolgozni, ami hosszú távon megnyugtató képet és jövőt ad arra, hogy a magyar nyelv nemcsak volt és van, hanem lesz a jövőben is.

Köszönöm szépen megtisztelő figyelmét. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  32  Következő    Ülésnap adatai