Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.14.08:58:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

209. ülésnap (2017.03.27.), 114. felszólalás
Felszólaló Pogácsás Tibor (Fidesz)
Beosztás Belügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:49


Felszólalások:  Előző  114  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

POGÁCSÁS TIBOR belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A természetvédelem meg a környezetvédelem egy nagyon bonyolult kérdéskör, hiszen a természetvédelemért, az élővizek vagy a vízkészlet védelméért számon lehet kérni a kormányt, és felelősségre lehet vonni, ha az ellenzék úgy ítéli meg ‑ mint ahogy egyébként erre ma már eddig is példa volt ‑, hogy nem megfelelő módon tesz a kormányzat azért, hogy az ivóvízkészleteinket megvédjük.

Amikor pedig nem történik más, mint egy 1995 előtt is már létező jogszabállyal kapcsolatban az Országgyűlés döntött arról, hogy azoknak a vízkivételi helyeknek, amelyek az elmúlt években, évtizedekben létesültek, az utólagos bejelentése nem egy eljárás keretében, nem egy bírságolással egybefüggő eljárás keretében történik meg, hanem lehetőség van arra, hogy az ingatlantulajdonosok bejelentsék, és egy 3 ezer forintos eljárási díj befizetésével legalizálják azokat a kutakat, amelyeket az elmúlt években, évtizedekben létesítettek, ezt a megoldást most negatív színben igyekeznek feltüntetni.

Tehát hangsúlyozni szeretném, hogy már 1995 előtt is engedélyeztetni kellett a talajvízkutakat, a talajvíz kiemelésére szolgáló kutakat, ennek ellenőrzése, ennek a felülvizsgálata mind ez idáig nem történt meg. A parlament végül is 2016. június 4-én döntött arról, hogy bírság fizetése nélkül lehet fennmaradási engedélyt kérni ezekre. Azon, hogy a fennmaradási engedélynek mi legyen a követelménye, és milyen műszaki bizonylat legyen a követelménye, nyilván el lehet gondolkodni, illetve erről lehet vitatkozni, de azt gondolom, hogy az nem vitatható, hogy azok a kutak, amelyek elkészültek, azok a kutak, amelyek léteznek, nagyon is könnyen veszélyeztethetik a felszín alatt lévő ivóvízbázist.

Magyarország egyik legnagyobb, vízkészletet érintő problémája a vizek elnitrátosodása (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), és ebben részben a felszíni vizek kiemelésére elkészített kutak is hibásak. Hozzá kell tenni azt, hogy nagyon sok olyan kutat fúrtak meg az elmúlt években (Az elnök ismét csenget.), amelyek alkalmasak… (Dr. Staudt Gábor: Kettő perc!) ‑ alkal­mat­la­nok erre a feladatra.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  114  Következő    Ülésnap adatai