Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.28.03:39:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

218. ülésnap (2021.10.20.), 48. felszólalás
Felszólaló Dr. Horváth Ildikó
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka előterjesztő nyitóbeszéde
Videó/Felszólalás ideje 4:35


Felszólalások:  Előző  48  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HORVÁTH ILDIKÓ, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára, a napirendi pont előadója: Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Képviselők! A törvényjavaslat-csomaggal több jogharmonizációs feladatunkat szeretnénk ellátni, néhány jogpontosítást, illetve felhatalmazást rendeletek megalkotására.

Hadd emeljem ki elsőként annak a hosszú folyamatnak az egyik lényeges és talán lezáró állomását, ami az új európai uniós orvostechnikai szabályozásnak a 2017. május 25-én hatályba lépett rendelkezéseivel kapcsolatos, amely az in vitro, a testen kívüli diagnosztikai, orvostechnikai eszközök vonatkozásában a 2022. május 26-ától való teljes körű alkalmazást rendeli el.

Az uniós rendelet közvetlenül hatályosul, átültetést nem igényel, ugyanakkor a rendelet által nem szabályozott, tagállami hatáskörben hozott, tehát általánosságban eljárási szabályokat meg kell feleltetni, így például a fogalmak, eljárások, de akár a hivatkozások tekintetében is. Az orvostechnikai eszközök tekintetében, amelyek a nem in vitro, hanem magán az emberen vagy nem emberi mintán alkalmazott eszközökről szólva, ezt megtettük már 2021. május 26-ától, ezt a mostani csomagban az in vitro orvostechnikai eszközökre, tehát a testen kívüli eszközökre vagy a testnedvek vizsgálatát szolgáló eszközökre kívánjuk meghozni.

Fontos talán tudni, hogy az irányelv alapján egy átmeneti időszak is megállapításra kerül, 2024. május 27-éig forgalomba hozhatóak azok a már korábbi tanúsítvánnyal rendelkező eszközök, hogy így a folyamatos ellátást megfelelően biztosítani tudják.

A másik terület, amit ki szeretnék emelni, a szoros praxisközösség, ez itt korábban a vitában szóba is került. Felhatalmazást kívánunk annak érdekében adni a kormánynak, hogy a praxisközösségek tevékenységét, együttműködésüket, illetve az együttműködés koordinációját is jogszabályban tudják meghatározni, szabályozni.

A másik, ugyancsak erősen az alapellátáshoz, prevencióhoz csatlakozó terület a közétkeztetésre vonatkozó, a diétás étkeztetés intézményekre vonatkozó szabályainak, illetve a közétkeztetők minősítésére vonatkozó előírásokhoz a szükséges felhatalmazás megadása az erre vonatkozó rendelet megalkotásához.

A törvényjavaslat-csomagban van egy fontos, most már a veszélyhelyzeti szabályozás alatt érvényesülő és a rezidensek által kezdeményezett folyamatnak egy támogatása. Az, hogy a rezidenseknek azon tevékenységet, amelyeknek a gyakorlásáról, részvizsgával a kompetenciájukról bizonyítást tesznek, ezeket a szakképzésük részét képező vizsga után megkaphassák felhatalmazással, hogy ezt önállóan elvégezhessék.

A törvényjavaslatba befogadtuk és tartalmazza azt a Magyar Gyógyszerészeti Kamara által tett, betegbiztonsági szempontokat figyelembe vett törvényi szabályozást, ami azt célozza, hogy a betegek biztonságos gyógyszerrel történő kiszolgálása garantált legyen, és új jogi aktusig védettek legyenek olyanfajta megközelítésektől, amelyeket most a csomagküldő szolgálatok működésében észleltek, és ezt jelezték a kormány számára és más helyeken is tudomásunk szerint.

(13.20)

Végezetül pedig hadd említsem meg, hogy tartalmazza ez a törvényjavaslat a szociális törvény módosítási javaslatát is. A jelenlegi előírás szerint, mint köztudott, az idősek, fogyatékosok, szenvedélybetegek vagy pszichiátriai beteg személyek számára átmeneti elhelyezést nyújtó intézményeknek 2022. december 31-éig biztosított a jelenlegi működési rendjük. Ezen időpont után szükséges átalakulniuk tartós bentlakásos elhelyezést nyújtó intézménnyé vagy támogatott lakhatási formává.

Annak ellenére, hogy a törvény egy hosszú felkészülési időt biztosított, az átmeneti ellátást nyújtó szociálisintézmény-fenntartók az elmúlt években több akadályt, kockázatot jeleztek tárcánk felé, melyeket mérlegelve hoztuk meg azt a döntést, hogy az átalakulási kötelezettséget előíró szabály törlését javasoljuk. A javaslat elfogadása esetén az átmeneti ellátást nyújtó intézmények változatlan formában működhetnek ezen időpont után is.

Kérem a tisztelt Házat, hogy támogassa a T/17278. számú törvényjavaslatot. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  48  Következő    Ülésnap adatai