Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.29.11:49:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

16. ülésnap (2022.06.24.), 64-68. felszólalás
Felszólaló Bányai Gábor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 16:21


Felszólalások:  Előző  64 - 68  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÁNYAI GÁBOR (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Országgyűlés, Képviselőtársaim, Államtitkár Úr! A 2023. évi költségvetés vitájában egymásnak feszülő és egymást kioltó vélemények tucatjait hallgathatták meg a bent ülő képviselők, a médiumok előtt ülő választópolgárok. Mintha a süketek párbeszédét hallgatták volna, s hallgattuk mi is, önök is, akik oldaltól függően tagadják mindazt, amit látnak vagy látunk, ugye, ami fehér, az fekete, és önök szerint általában mégis ami fehér, az fekete. Mi persze pozíciónkból adódóan védjük a saját mundérunkat, annak becsületét, de önök egy második valóságot hoztak létre itt a parlamenti vitákban, amiről mindenki számára világos, legalábbis nekünk világos, hogy nagyrészt nem igaz. És az viszont tény, hogy ezt nagyon sokan hallgatják, nagyon sokan nézik, és az ország egyik fele így, a másik fele úgy látja, hogy kinek van éppen igaza  de hát részben erről szól a demokrácia.

A mostani, háború terhelte időszakban is úgy, ahogy a járvány idején tettük is, és csak és kizárólag azt tettük, hogy Magyarországot és a magyar emberek érdekeit szolgáló gazdaságpolitikát és arra épülő központi költségvetéseket érvényesítettünk és készítettünk. Ezekkel az elvekkel a 2010 óta kormányzó parlamenti többség nem szakít, függetlenül attól  bár nem tetszik, tudom , hogy 2008 óta nem látott gazdasági válság van kialakulóban, mely óta nem voltak ilyen nehezek az idők, ez a 12 év, és bizonytalanok az előre látható kilátásaink, amiket meg sem lehet persze tervezni.

A 2023. évi költségvetésünk fő mottója, hogy mind a rezsicsökkentést, tehát a kiadásaink szinten tartását és a honvédelem költségvetését a jövő évi költségvetés fontos, legfontosabb szempontjai közé helyeztük, és forrásokkal támogatjuk. Ezek most a legfontosabb gazdasági irányaink. Önök, az ellenzék persze meg kellett hogy fújják a harci kürtöket, és támadásba lendültek, amivel nincs különösebb probléma. Hallottam itt brutális megszorító csomagról, rekordinflációról, a magyar emberekre áthárított különadókról, hogy pénzt veszünk el a családoktól, sorra-sorra.

De szétnézteke önök a világban, látjáke, hogy mi van a világban? Emlékezneke, hogy mi volt 2010 előtt, mit műveltek a baloldali pártok, mi történt azóta, hogy mindazt elfelejtették? És miután az egyik legkomolyabb szakértőjük, Dávid Ferenc is itt ül, majd hozzá lesz egy tiszteletteljes kérdésem (Vajda Zoltán dr. Dávid Ferencnek: Feri, figyelj!), hogy ő most már hogy látja, amit másképp látott korábban.

(13.10)

A háború okozta infláció egész Európát sújtja, de látjuk, hogy az egész világot is terheli. Ha mi az önök politikáját követnénk vagy követtük volna, akkor mire számíthatnánk? Extramagas jövedelmet terhelő adókra, a legmagasabb vállalkozásokat terhelő adókra, négyszeres rezsiárra, egymillióval több munkanélkülire, hisz erre voltak képesek a mindenkori kormányzásuk idején. Ha önök válságot kezeltek, az még nagyobb válságot generált. A magyar emberek áprilisban úgy döntöttek, hogy köszönik, továbbra sem kérnek ebből. Ha nem lenne rezsicsökkentés, nem lenne kamatstop, nem lenne benzinárstop, nem lenne élelmiszerárstop, úgy tényleg brutális infláció lenne, úgy, ahogy az Unió egyre több országában. Önök folyamatosan támadják az intézkedéseinket, de kérdezem: önök most rá akarnák szabadítani a magyar emberekre piaci áron az üzemanyagok árát, az energia árát? Akkor tényleg brutális infláció várna minden magyarra, és minden család megszenvedné ennek az árát. Mi ezt nem szeretnénk.

Önök regélnek az áfa elengedéséről, miközben egy alapvető élelmiszer áfacsökkentését sem fogadták el az elmúlt években. Önök azt állítják, hogy átterheljük a különadókat a magyar emberekre, miközben olyan cégek oldalára álltak, mint a Ryanair, amelyek az extraprofitjukat védve árat emelnek, amit mi nem engedünk. (Csárdi Antal: Mihez képest extraprofit?) Meghallgattam én is, drága képviselőtársam! Miért védik önök a nagy multi cégek extraprofitját? Mi az önök érdeke ebben?

A nemzeti kormány már bizonyított, és az önök állításait megcáfolja a valóság. Olyan költségvetése lesz az országnak 2023-ra, amely meg fogja védeni az országot és a magyar polgárokat. Az elmúlt években már bizonyítottuk, hogy az ország képes globális gazdasági válságok közepette is erősödni és sikeresebbé válni, és nem a kicsik pártján akarunk lenni, hanem erősödni akarunk. Kérem, hogy önök is ezt támogassák, a sikeres Magyarországot építsük közösen! Mi nem az emberek sarcolásával, adóemelésekkel, a családokra szabadított világpiaci árakkal reagálunk a válságra, amint az történt 2002 és 2010 között, hanem a gazdaság, a családok, a magyar emberek erősítésével és megsegítésével.

2021-ben a járvány utáni újraindításnak köszönhetően 7,1 százalékos növekedést értünk el. Idén az első negyedéves adatok alapján ez már 8,2 százalékos volt. Tudom, kevés, de hát volt itt, amikor 9 százalékkal zuhant minden éveken keresztül az önök kormányzása idején. A munkavállalók száma rekordot döntött, 4,5 millió ember dolgozik. A 2023-as költségvetés forrásait azokra a célokra fordítottuk-fordítjuk, amelyek a magyar embereknek a legfontosabbak, vagyis a családok támogatására és nem a sarcolására, a nyugdíjak védelmére, azok szinten tartására, növekedésére, a rezsicsökkentés eredményeinek megőrzésére, az ország biztonságának megerősítésére, a munkahelyek megóvására és újak létrejöttének a támogatására, továbbá arra, hogy biztonságos növekedési pályán tartsuk a gazdaságot.

A jövő évi költségvetésitörvény-javaslatban számolunk a bevezetett szankciók hatásaival, a háború okozta energiaválság következményeivel, a háború okozta inflációval és az Európában kibontakozó gazdasági válsággal. Ezért meg akarjuk őrizni az ország stabilitását. Javítjuk az egyensúlyi mutatókat. Fegyelmezett költségvetési politika mellett tovább csökkentjük az államadósságot. Magyarország képes volt a tavalyi év során előtörleszteni 2000 milliárd forintnyi forintkötvényt, 430 millió dollárnyi devizakötvényt, és idén is folytattuk. A járvány miatt megemelkedett államadósságot csökkenő pályára állítottuk, a bruttó hazai termékhez viszonyított arányát 76,8 százalékra javítottuk.

És higgyék el, önöknek is jó lesz az, hogy meg fogjuk védeni az eredményeinket. Tartalékot képzünk, segítünk ebben a családoknak és a vállalkozásoknak is. A cégeknek pedig abban is, hogy folytassák a megkezdett beruházásaikat. A törvényjavaslatban a kormány 4,1 százalékos gazdasági növekedéssel és 3,5 százalékos GDP-arányos hiánycéllal, a bruttó hazai termék 73,8 százalékára csökkenő államadóssággal, 5,2 százalékos inflációval számolt. (Folyamatos zaj.)

A jövő évi költségvetés szerkezetében a korábbi állapotokat két új váltja fel, a Rezsivédelmi Alap, amelyben 670 milliárd forintnyi plusz, és a Honvédelmi Alap, amelyben 842 milliárd forintnyi plusz áll majd rendelkezésre. A Rezsivédelmi Alappal biztosítani fogjuk, hogy ne a magyar emberek fizessék meg a háború és a brüsszeli szankciós politika árát. A Honvédelmi Alappal pedig megteremtjük Magyarország békéjét, illetve szeretnénk a biztonságát is megőrizni.

Pár szóval reagálni szeretnék egy-két elhangzott hozzászólásra. (Az elnök csenget.)

ELNÖK: Elnézést! Parancsoljon, képviselő úr, csak megkértem a kollégákat, hogy esetleg ne itt vitassák meg, hanem máshol. Köszönöm a megértésüket.

BÁNYAI GÁBOR (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Kordás képviselő úr beszélt a multinacionális cégek támogatásáról, arról, hogy fideszes vállalkozók, oligarchák szerzik az uniós támogatásokat. Én most gyorsan legyűjtettem a következőket. A „Széchenyi 2020”-ban, csak a GINOP-ban  ez a gazdaságfejlesztési innovációs operatív program  30 024 állítólag Fidesz-közeli vállalkozó van, önök szerint. A GINOP Pluszban már 4960 nyertes van, a VP-ben pedig  ez a vidékfejlesztési program  271 802 termelő nyert el támogatást. Ha Magyarországon ennyi Fidesz-közeli vállalkozó van, akkor megnyugodhatunk, mert a választásokon valószínűleg nem sok gondunk lesz. De nincs ennyi Fidesz-tag, a Fidesz-tagok száma tudtommal huszon-párezer, tehát nem vagyunk ennyien. Valami tehát nem stimmel a számokkal. És kifizettünk úgy több ezer milliárd forint támogatást, hogy Brüsszel még nem tudta nekünk visszafolyósítani az elfogadott és a beruházásokat elszámoló vállalkozások támogatásait, amit részben az államadósság terhére és az adóbevételek egy részével próbálunk fedezni.

És önök mit akartak korábban? Hát, a segélyek országa voltunk, itt mindenki segélyből élt. Egyszer értsék már meg mindenkorra-valahára a baloldaliak, önök  kivéve a Mi Hazánkat… (Vajda Zoltán: Nem vagyunk mind baloldaliak!) Tudják, hogy nem baloldaliak, talán megismerték már egymást. Nos, mindannyian tudjuk, hogy a magyar kormány a munkához viszonyítja a támogatási intézkedéseit, az adókedvezményeket, hogy ne segélyre építsük se a gyermekvállalást, se az életet. Ezért mi a munka pártján fogunk maradni, hisz ezt igazolják az eredmények.

Itt sorra-sorra felsorolták, hogy mennyi mindent…, és ezt mindig elmondják, és nem mondhatom, hogy örömmel hallgatom, de mindig jönnek a fideszes oligarcházásokkal. Ez az önök oppozíciójából fakad. De azt látniuk kell, hogy ezek a vállalkozások, de a többi nem fideszes vállalkozás is, ezek dobják össze az ön által említett adóbevételeket. Amit Csárdi Antal felsorolt  aki azt mondta, hogy siet, és gyorsan mondjam el , hogy a 4,5 millió munkavállalóból közel 4 milliót a vállalkozók foglalkoztatnak. 800 ezer körüli az állami alkalmazott.

Hát, a vállalkozásokból, ami leckét rendesen felmondott az államtitkár úrnak, ezt senki nem mondta, mert a munkabérből, aminek a bruttó pluszközterheit kifizeti a vállalkozás, abból lesz áfabevétel, abból lesz szja  ezt tudja ön is , abból lesz tb-járulék. Magyarán az a nyolcszáz-pármillió, amit ön kevesell a társaságiadó-bevételekből, annak a fölötte lévő részét is ezek a vállalkozók dobják össze. Ez így van! Másképp hogy lesz nekem munkabérem, önnek hogy lesz munkabére? (Csárdi Antal közbeszólására:) Bocsánat, majd két percben meghallgatom. Gondolják el, hogy ebbe a pozícióba belekerülünk, hogy a vállalkozások ellen harcolunk, hogy a vállalkozások adója alacsony. Hát, ők dobják össze a tizenezermilliárdokat egy évben a költségvetésben! Még a multik is! S mindig azzal jönnek, hogy a multi cégeket támogatjuk. Egyszer már kiszámoltuk államtitkár úrral, hogy 500-600 milliárd forintnyi kiegészítő beruházást kaptak a nagyberuházásokhoz az autógyártók, az akkumulátorgyártók. Ezzel szemben 10 000 milliárdnál tartunk az elmúlt 12 évben a magyar mikro-, kis- és közepes vállalkozások támogatásával. Hát, ezt is mondják már el a tisztelt választóiknak! Igen, kapnak a multik. Idejönnek, hoznak csúcstechnológiát, más gondolkodást, pozitívabb gondolkodást, modernizálást  soroljam még? , új technológiákat, s akkor azt mondják, hogy ez rossz, ne támogassuk őket. De hát ki a franc fog itt Magyarországon másképp ekkora beruházásokat végrehajtani, ha nem ők? Kapnak egy kis  idézőjelben  mézesmadzagot, kapnak adókedvezményt, de ők dobják össze azokat a bevételeket, amiből lesz a fizetése önnek is, nekünk is, másoknak is.

S akkor itt jönnek azok a kérdések, hogy azt mondják, ki van véreztetve a magyar önkormányzati rendszer. Tény, hogy nem dőzsölhetnek. De tudjáke, hogy Szeged városának mennyi tartaléka van? 21 milliárd forint. Szeged nem egy kimondottan jobboldali város. A közösség egy remek, gyönyörű város, sokat köszönhetünk nekik mi is Dél-Magyarországon, de higgyék el, hogy tud egy város jól gazdálkodni. Kivétel Budapest. Budapesten rosszul választottak, ebben igaza volt Nagy Endre képviselő úrnak. Gyenge polgármester, főpolgármester, gyenge város, gyenge adóbevételek, gyenge minden, minden, minden. Ezzel szemben meg Szeged suhan. (Vajda Zoltán: Gyenge forint, gyenge kormány!  Az elnök csenget.) Jaj, hát persze, ez is egy jól hangzó mondat. S ezek után azt mondják, hogy a vállalkozások, akiket visszahozok a beszédemben, az összes bevételt, amit Csárdi képviselő úr felsorolt, 90 százalékban ők dobják össze. Szerintem inkább segítsük a munkájukat!

(13.20)

Budapestet meg nem büntetjük, ez szamárság volt  bocsánat, Tóth Endre képviselő úr mondta ezt.

Zárásképpen, hogy mi várható, mert próbáljunk arról is beszélni. Ebben a megszorításokkal terhelt világban, ebben a brutális költségvetésben futni fogja minálunk, Dél-Magyarországon arra is, hogy elindul jövő év végén a várva várt M9-es autópálya építése. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy végre rácsatlakozik az ország déli része is az autópálya-hálózatra úgy, hogy közben megszorítás van, úgy, hogy közben brutális minden, a kormány rosszul működik, ahogy mondják. Emellett nekünk nagy dolog, és azért mondom, hogy örüljenek velünk együtt, mert kimaradtunk minden ilyenfajta lehetőségből. Kiskunhalason az ország egyik legjobb gyógyvizére egy elképesztő jó minőségű, nagy volumenű beruházással indulni fog egy gyógyfürdő építése, ami szerintem szintén fontos lehet önöknek is, mert gyógyítani önöket is kell majd.

Végre-valahára elkészültek a homokhátság északi részének a kiviteli tervei a vízpótlási programok indítására; a homokhátságon, ez Bács-Kiskun, Pest megye, Csongrád-Csanád és Jász-Nagykun-Szolnok megye vízellátási, illetve vízvisszapótlási programja. A jövő évben elkészül az egész megyére a kiviteli terv. Mi az, hogy ez egy megszorító költségvetés, ha ebből finanszírozzuk milliárdokkal, hogy a szakemberek terveket készítsenek?!

Épülnek logisztikai központok mifelénk, ott, ahol a madár se jár, ahol gyakorlatilag naponta szembesülünk azzal, hogy még mindig átjárható valamilyen szinten a magyar határ. Épül nálunk több vasútvonal Dél-Magyarországon, válságos időkben. De megyünk előre, tehát nem arra készülünk, hogy lefeküdjünk, és várjuk, hogy valaki ledöfjön bennünket, mint egy malacot, hanem megyünk tovább. S az utaink persze tovább épülnek, amit én magam is persze mindig keveslek, de ebben az országban szinte minden 10 kilométerből 9 kilométer használhatatlan volt 2010 előtt, ma már csak a fele.

Egy dolgot szeretnék még itt elmondani: van ez az európai újjáépítési alap, az RRF. De a többi uniós alap is, aminek a partnerségi szerződését nem tudjuk aláírni, mert az önök európai képviselői állandóan feljelentik az országot. Én egyszerűen nem értem, hogy miért engedjük azokat a tízmilliárd eurókat el az országtól, azért, mert a kormány önöknek nem tetszik. Kitalálnak mindenféle álproblémát, meg amit mi fontosnak tartunk, és persze alkotmányos védelem alá is helyeztünk  például a gyermekvédelmi törvénnyel , ezzel vegzálnak egy egész országot, hogy önöknek legyen igaza, hogy nem kapunk forrásokat.

Hát, önöknek miért jó, ha baj van? Ezt magyarázzák meg! Tudom, hogy nem szeretnek bennünket, döbbenetesen veszem észre, hogy ez mennyire durva, mióta visszajöttem a kórházból annak idején. Nem lenne forráshiány, ha megkapnánk azokat a forrásokat. (Varju László közbeszól.) Jól mondja Varju képviselő úr, engedni kell. Azt kell mondani a Klára asszonynak, hogy engedjék ennek az Uniónak, hogy fizesse ki. Mindenünk megvan hozzá. (Varju László: A bénaság ellen tiltakozunk! Hogy nem tudjátok elintézni! Bénáztok!) Nem, nem, bocsánat! (Folyamatos zaj.  Az elnök csenget.) Kedves Varju képviselő úr, nézze, hogy mik azok a feljelentések…

ELNÖK: Elég idő van még mindenkinek. Gombnyomással tudunk reagálni. (Varju László: Bocsánat!) Köszönöm.

BÁNYAI GÁBOR (Fidesz): Szó szerint azokat olvassuk vissza, amit a magyar ellenzék oda elküld Brüsszelbe. Úgyhogy lehetne sorolni, hogy annak ellenére, hogy visszafogottabb a költségvetés fejlesztési oldalról, rengeteg mindent takar a magyar családok számára, és meggyőződésem, hogy a következő évet, ha összefogunk, ha nem, igenis az ország ki fogja bírni.

Zárásképpen, ennek a 2023. évi költségvetésnek, ami tényleg egy háború árnyékában készült, a víziója nem más egyébként, ha majd elfogadjuk, hogy a béke reményében fogjuk elfogadni. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps az MSZP, a Párbeszéd és az LMP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  64 - 68  Következő    Ülésnap adatai