Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.16.02:19:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

225. ülésnap (2021.11.29.), 92. felszólalás
Felszólaló Tállai András (Fidesz)
Beosztás Pénzügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:58


Felszólalások:  Előző  92  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Fölsorolta, hogy mi itt a legnagyobb, az infláció, és a többi, én meg hozzáteszem, hogy és most legnagyobb a fogyasztás. Akkor az hogy létezik? Az önök idején, mikor önök kormányoztak, és ön is kormánytag volt, és Gyurcsány nevű ember volt a főnöke, akkor is volt egy válság, és akkor is kezelni kellett a válságot; meg most is van egy válság, és ezt a válságot is kezelni kell. Igen, magas a forint árfolyama, és magas az infláció is, ezzel kell szembenéznie a kormánynak. De ha végigvesszük, hogy az ön, az önök válságkezelése és a mi válságkezelésünk mennyiben különbözik, akkor talán egy kicsit elgondolkodik azon, hogy melyik a helyesebb.

Beszéljünk a devizahitelezésről! Önök kettőmillió családot vittek bele a devizahitelezésbe az olcsó kamat miatt azért, hogy ne érezzék az önök megszorítását és azt érezzék, hogy milyen jó; belevitték a hitelezésbe. Ki hozta ki őket, melyik kormány? A Fidesz-kormány 2010 után, kétharmados többséggel. Mit csináltak a nyugdíjakkal? A megszorító politikájukból következően elvették a nyugdíjat. Mit csinál most a jelenlegi kormány ugyanolyan, még talán nagyobb gazdasági válságban, mint akkor? Visszaadja a nyugdíjakat, és azt mondja a nyugdíjasoknak, hogy a 13. havi nyugdíj visszajár, és jövő februárban meg fogják kapni. Emellett persze megkapták november hónapban a nyugdíjprémiumot és a kiegészítést is. Önök elvették, mi visszaadjuk.

Nézzük, mi van a közszférában! A közszférában önök úgy kezelték a válságot, hogy elvették a 13. havi bért. Nézzük, mi történik most! Pedagógusoknak 10 százalékos emelés, egészségügyi dolgozóknak 2017 és ’22 között 72 százalékos béremelés, rendkívüli juttatás az egészségügyi dolgozóknak, 500 ezer forint, a szociális dolgozóknak bérpótléknövelés. Önök befagyasztották a bért a közszférában, mi pedig támogatást adtunk.

Hogy kezelték önök az adókat? Önök emelték az adókat. Emelték az áfát 20 százalékról 25 százalékra, a személyi jövedelemadó alapját megnövelték a 27 százalékos, ma úgy nevezik, hogy szociális hozzájárulási adóval, megnövelték, tehát adót növeltek az szja-ban is. Mit csinálunk mi? Csökkentettük az adóküszöböt, és most a gyereket nevelő családoknak, családi pótlékra jogosult szülőnek visszaadjuk a személyi jövedelemadót.

Igenis, bizonyítjuk azt, hogy válság idején is, magasabb infláció és forintgyengülés esetén is lehet úgy olyan gazdaságpolitikát csinálni, hogy az emberek ebből ne érezzenek semmit; nemhogy ne érezzenek, még többet tudjanak fogyasztani. Önök nem hittek ebben, önök abban hittek, hogy el kell venni, hogy meg kell szorítani, menjetek a bankba devizahitelért, és majd az kompenzálja. Nem sikerült. És erre most ön követeli azt, hogy tegyünk valamit… (Varju László közbeszólására:) Jogos, rendben van, vesse föl, de akkor azt is fogadja el, amit már eddig tett a kormány és még ezután is tenni fog.

Sorolhatnám a sok-sok intézkedést, a rezsicsökkentés különbözőségét, ahogy önök kezelték és mi, az a lényeg, hogy nehéz a helyzet, magasabb az infláció, gyengült a forint, de az embereknek ebből semmit nem lehet érezni, és nem is éreznek. Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  92  Következő    Ülésnap adatai