Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.15.23:10:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

225. ülésnap (2021.11.29.), 36. felszólalás
Felszólaló Tállai András (Fidesz)
Beosztás Pénzügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:05


Felszólalások:  Előző  36  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Ön is tudja, hogy az árfolyam emelkedése nem kormányzati intézkedéseknek, nem a magyar gazdaságpolitikának köszönhető, hanem alapvetően a nemzetközi folyamatoknak. Az árfolyamgyengüléssel, a valutaárfolyamok gyengülésével bizony nagyon sok ország küzd Európában, de az egész világon. Egyik ilyen oka a forintgyengülésnek és más devizák gyengülésének is az amerikai dollár erősödése. Az amerikai dollár erősödése még az euróval szemben is jelentős, hiszen több mint 5 százalék. Ez azt jelenti, hogy jelentős hatással van a régiós devizákra is, így hatással van a forintra, amelyet ha megvizsgálunk, szeptember óta a dollárhoz képest, ugye, több mint 10 százalékkal gyengült, de ugyanígy van például a lengyel złoty is, amely közel 10 százalékot vagy a cseh korona közel 7 százalékot, a horvát kuna több mint 6 százalékot és a román lej is 6 százalékot vesztett az értékéből a dollárral szemben. Tehát ez egy nemzetközi tendencia.

De ha az euróhoz nézzük ugyanezeket a devizákat, akkor azt láthatjuk, hogy míg a forint 5, addig a złoty is 4 százalékkal gyengült ebben az időszakban. És ha az egész éves folyamatot vesszük alapul, akkor azt láthatjuk, hogy míg a forint 0,9 százalékot, a román lej 1,7 százalékot, a złoty 2,6 százalékot vesztett az értékéből. Amikor arról beszélünk, hogy Magyarországon a forintgyengülés miatt rossz a helyzet ilyen tekintetben, hiszen valóban igaz a gyengülés, akkor azt is látnunk kell, hogy ez egy nemzetközi folyamat és egy nemzetközi tendencia: más országok is küzdenek ezzel. Magyarország egy kis, nyitott gazdaság, és a helyi fizetőeszköz nagyon gyorsan és jelentősen reagál a nemzetközi trendekre.

Én azt gondolom azonban, hogy a legnagyobb problémát a kormány 2010 után mégiscsak megoldotta. Képzeljük el, jelen helyzetben mi történne azokkal a devizahitelesekkel, akiket  mintegy kétmillió családot  2010 előtt az akkori kormány, az önök szövetségese által hajszoltak bele lényegében a devizahitelezésbe. Akkor a teljes lakossági hitelállomány mintegy 70 százaléka deviza volt. A 2010 utáni Fidesz-KDNP-kormánynak kellett az országot kivezetni ebből a bajból. Ma már az árfolyam gyengülése miatt, a forintárfolyam gyengülése miatt a családok nincsenek veszélyhelyzetben, nem veszélyezteti őket a megélhetés, hiszen törlesztéseik emiatt nyilvánvalóan nem emelkednek.

Ezért azt a kritikát, hogy ez a kormánynak köszönhető, visszautasítom. A kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy megvédje a magyar embereket, a jelentős forintgyengüléssel szemben pedig egyéb módon küzd, az inflációval szemben jövedelmek növelésével, nyugdíj-kiegészítéssel, 13. havi nyugdíjjal. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  36  Következő    Ülésnap adatai