Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.28.19:51:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

169. ülésnap (2020.11.19.), 101. felszólalás
Felszólaló Bánki Erik (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:28


Felszólalások:  Előző  101  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÁNKI ERIK, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Ahogy Kaderják Péter államtitkár úr befejezte az expozéját, én azzal kezdeném, miszerint a nemzeti politika felülvizsgálatát semmi érdemi tényező nem indokolja, sem olyan kutatási eredmények nem történtek, sem olyan kormányzati intézkedések, amelyek ezt igényelték volna. Egyszerűen arról van szó, hogy az atomenergiáról szóló törvény értelmében ötévente a tisztelt Ház elé kell hozni az erről szóló irányelveket, és azokat újra meg kell tárgyalni.Teljesen természetes dolog, hogy élénk vitát vált ki minden esetben, amikor az atomenergia kapcsán bármilyen törvényjavaslat kerül a parlament elé, hiszen egy olyan területéről van szó az energetikának, ami általában a politikai pártok között egy éles ellenállás kereszttüzében van. Nincs ez másként Magyarországon sem. Azt gondolom, látva Keresztes László Lóránt frakcióvezető úr érdeklődő figyelmét, hogy a mai vitát sem fogjuk elkerülni, attól függetlenül, hogy ez az előttünk lévő országgyűlésihatározatijavaslat-tervezet érdemi változásról, ahogy az államtitkár úr is elmondta, nem szól.

Szeretném azt is megerősíteni, hogy sem a most üzemelő négy blokk, sem a tervezett két új blokk beruházását nem érinti ez a mostani anyag, hiszen az expozéban is elhangzott, az államtitkár úr is beszélt róla, és az elmúlt időszakban számos szakember véleményét is hallgatva egységes az az álláspont, hogy semmi oka arra ma a kormánynak, hogy a kiégett fűtőelemek tartós tárolásával kapcsolatos bármilyen döntést meghozzon.

Ha megnézzük az európai példákat, akkor jól látjuk azt, hogy akár a skandináv országokban, akár Franciaországban, ahol a közeljövőben tervezik az első ilyen, kiégett fűtőelem tárolására alkalmas tároló megnyitását, több mint 50 éves kutatómunka előzte meg ennek a tárolónak a megnyitását.

Tehát akkor, tisztelt képviselőtársaim, amikor néhány parlamenti párt arról beszél, hogy a közeljövőben fontos politikai döntések várhatóak a kiégett vagy használaton kívüli fűtőanyagok elhelyezésének tekintetében, amit most már üzemanyagnak hívunk egyébként is a mai szakmai nyelvben, azt gondolom, ez nem más, mint riogatás.

Az eddigi tapasztalatokat és a korábbi kutatásokat megnézve mi még a magyarországi feltárásokkal, vizsgálatokkal bőven annak a hosszú távú munkának az elején járunk, aminek a következtében egyáltalán eljuthatunk odáig, hogy a tisztelt Ház elé kerülhet egy javaslat. Hiszen, tisztelt képviselőtársaim, azt ne felejtsék el, hogy erről a magyar Országgyűlésnek határoznia kell, tehát az Országgyűlés döntése nélkül egyáltalán nem képzelhető az el, hogy a kiégett üzemanyagelemek tárolásával kapcsolatban bármilyen döntés szülessen.

Én nagyon várom azokat a kutatási fejleményeket, amelyek ezeknek az üzemanyagelemeknek az újrahasznosításával kapcsolatosak. Hiszen ha megnézzük az energetikai területen folyó kutatási munkák eredményeit, azt, hogy milyen mértékben gyorsultak fel a különböző technológiák ezen a téren, akkor, azt gondolom, joggal számíthatunk az atomenergia terén is arra, hogy a közeljövőben olyan vizsgálati eredmények vagy kutatási eredmények lesznek, amelyeknek kapcsán akár már az eddig használt üzemanyagelemek is újrahasznosításra kerülhetnek, és azt az energiatartalmat, amely még bennük leledzik, kiaknázhatja valamennyi atomerőmű.

Tisztelt Képviselőtársaim! Tehát azt gondolom, hogy az előttünk fekvő anyagot tekintve semmi okunk arra, hogy bármilyen burkolt kormányzati döntés előrehozatalát felemlegessük, sem arra, hogy bármilyen, a különböző parlamenti pártok által elképzelt ideológiát behozzunk ebbe a vitába. Semmi másról nincs szó, mint arról, amit a tisztelt államtitkár úr is elmondott, hogy egy törvényi kötelezettségünknek teszünk eleget, és ennek keretében vizsgáljuk meg azt, hogy mi minden történt az elmúlt öt évben az atomenergia hasznosításának a területén.

(13.30)

Miután, még egyszer mondom, érdemi döntés, illetve döntési kötelezettségünk nincs e tekintetben, azt gondolom, hogy ennek a határozati javaslatnak az elfogadása az Országgyűlés szempontjából semmiféle kockázattal nem jár. Mi a Fidesz-frakció nevében támogatjuk ennek az elfogadását. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  101  Következő    Ülésnap adatai