Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.19.02:45:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

218. ülésnap (2021.10.20.), 30. felszólalás
Felszólaló Dr. Horváth Ildikó
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:57


Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HORVÁTH ILDIKÓ, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Nagyon köszönöm, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Urak! Tisztelt Államtitkár Úr! Azért szeretnék hozzászólni, mert a zárszámadásról van szó, de mégiscsak az egészségügyet hozta szóba az MSZP képviselő asszonya. Szeretném kifejezni megint csak azokat az eltérő szempontjainkat és nézetünket ugyanarról az ügyről, amit már egyszer volt módunk itt ütköztetni, nevezetesen, hogy hogyan is értékeljük az egészségügy helyzetét, orvosok bérét, a szakdolgozói béreket.

Az MSZP képviselőjeként nyilván tudja, hogy 2010 előtt ötezer orvos földönfutóvá vált az MSZP-s kormány akkori intézkedései miatt, el kellett hagyják sokan az országot azért, hogy találjanak maguknak állást. Pénzt vettek ki az egészségügy zsebéből, egyes intézményeket, hadd mondjam az Országos Balesetsebészeti Intézetet például, de több más kórházat is, nulla forint finanszírozással csatoltak be más kórházhoz. Olyan sebeket ütöttek az egészségügy testén  megismétlem ezt, képviselő asszony, volt módom már elmondani , amit nagyon nehéz begyógyítani.

2010 óta egy másfajta kormányzati felfogás van az egészségügyről és az emberek egészségéről. Az emberek egészségét megőrizni szándékozó és betegségükben őket minél gyorsabban, minél jobban segíteni tudó egészségügyről beszélünk és a benne dolgozók megbecsüléséről. Ezért indítottuk azokat a béremelési ciklusokat is az egészségügyben dolgozók számára, amelyből immáron a második, több éven át tartó szakdolgozói béremelés utolsó lépcsője fog következni 2022 januárjában. Önök is tudják, ’18 óta az akkori béreikhez képest 72 százalékos emelés történik, ez az utolsó, az ez évi fizetésükhöz képest 21 százalék, de a ’18. évi bázishoz számítva 30 százalékos emelésre számítanak.

Valóban, egy ennél még nagyobb léptékű, történelmi léptékű orvosbéremelésre szánta el magát a kormány. Ez csak most indult el ebben az évben, az idei évtől. A tavalyi évi döntés alapján idén, jövőre és az azt követő évben három lépcsőben következik béremelés. A nagy lépcső egy része lezajlott már, a következő lépcsője 2022 januárjában vár.

Valóban elindultak azok az egyeztetések, amelyek arra szolgálnak, hogy megállapítsák azt a bérnyugalmat, munkabékét jól képviselő bérarányt az ápolók és az orvosok között, amit a további tervezésnél és a szakdolgozók további béremelésénél figyelembe kell venni.

Mindnyájuknak megköszönte a kormány többek között az 500 ezer forintos pluszkifizetéssel is a tavalyi évben a pandémia alatti helytállást. Azt kérném, hogy ezt ne tagadják, vegyék figyelembe!

Ami pedig az onkológiai műtéteket és az onkológiai ellátást illeti: igen, Magyarország folyamatosan nyitva tartotta az ajtaját az egészségügyben minden beteg számára, akinél az ellátásának az elmaradása az életét veszélyeztette volna, tartós egészségkárosodást okozott volna. Remélem, ebben egyetért velem, hogy orvoskollégáink, szakdolgozó kollégáink maximális helytállásukat bizonyították, elvégezték azt a munkát, amit tőlük elvártak az emberek. Van olyan helyzet, amikor az emberek nem mentek el panaszokkal az orvoshoz, és valós az, hogy ennek a ledolgozására többlet-erőfeszítést kell tenni. Ezt a magyar kormány jelenleg is folytatja, és ezt megteszi.

Az átalány pedig életmentő volt. Azon kórházaknak, amelyeket addig a vakbélműtétek elvégzett száma és a tervezett műtétek száma alapján teljesítmény szerint finanszírozott a rendszer, ha ezt a finanszírozást egy Covid-ellátás kellős közepén kell folytatni, amikor az ágyak közel felét covidos betegek az ő ellátásuk miatt vették igénybe, erre ez nem volt alkalmas szerkezet. Ezt jelezték a kórházak, és örömmel és köszönettel vették ezt a rendszert.

(12.20)

Úgyhogy eltérő a nézete az egészségügyben dolgozókéhoz képest, amit ők maguk elmondanak róla. Mi azt gondoljuk, hogy ez egy fontos eszköz volt a kezünkben, hogy ezt a forrást, ezt a pénzt, akkor is, ha kevesebben fordultak hozzájuk a betegek közül, meg tudtuk adni és biztosítani tudtuk.

A bilincs és a megfélemlítés. Segítsenek nekünk abban, hogy olyan törvénysértéseket ne kövessen el senki az egészségügyben dolgozva, ami miatt bilincsben kell elmenni! Elmondták tegnap az OKFŐ-értekezleten, esetleg önök is tudhatnak, hallhattak már róla, hogy milyen határokat és milyen törvényeket kellett megszegnie annak, akit bilincsben vezettek el. Senki nem szeretné a megfélemlítést, tisztességes munkát szeretnénk. A Magyar Orvosi Kamara a leghangosabb képviselője annak, hogy paraszolvenciamentes, tisztességesen elvégzett munkát vár el erkölcsileg, etikailag egyaránt valamennyi tagja részéről.

A pilot pedig attól pilot, hogy ki kell próbálni, meg kell nézni az erősségeit, a gyenge pontjait, meg kell nézni, az ott dolgozóknak az érdekeit hogy szolgálja, utána lehet döntést hozni. Köszönöm szépen a szót.




Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai