Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.14.00:34:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

122. ülésnap (2004.02.16.), 213. felszólalás
Felszólaló Dr. Gógl Árpád (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:38


Felszólalások:  Előző  213  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GÓGL ÁRPÁD (Fidesz): Elnök Úr! Képviselõtársaim! Igazán sajnálom, hogy az elõbb össze akartam vonni a mondanivalómat. Nincs hatályban ez az egyezmény még, '99-ben indították el, és a 40 ország letétbe helyezi. Ezért nagyon örülök, hogy a magyar parlament elsõk között lesz a jóváhagyással, a beterjesztéssel, mert ezzel egy folyamatot példázunk, hiszen a nemdohányzók védelmérõl szóló törvény, a dohánytermékek hirdetésérõl szóló törvény, azok az áfatartalmat és áremelkedést elérõ változtatások mind-mind azt jelzik, hogy elkötelezettek vagyunk, hogy kevesebben legyenek a dohányzás áldozatai.

Legyen világos mindenki számára, hogy ami a WHO-t arra indította, hogy általános megfogalmazással együttmûködést kérjen, annak az volt az oka, hogy egyre több nõ, egyre több fiatal, és egyre gátlástalanabb piacszerzést észleltek a világban. Magának a keretegyezménynek az értelme az, mint ahogy az elõterjesztés ezt világosan mutatja, hogy a reklám, a szponzorálás és a promóció teljes betiltása felé haladunk. Mivel nincs még érvényben ez a keretegyezmény, ez nem akadályozná meg a politikusokat, a döntéshozókat abban, hogy a Marlboro céget a Hungaroringen ne támogassák, ne szponzoráljanak Forma-1-es versenyzõt, aki a Marlboro-nagydíjon szerepel, és az indirekt promóció ne legyen gátja annak, hogy meggátoljuk a dohánytermékeket gyártókat és forgalmazókat.

Szeretném felhívni a figyelmet arra is, hogy a keretegyezmény büntetéseket, szankciókat helyez kilátásba a határokon túlnyúló reklámtevékenység esetén.

 

(18.40)

Tehát amennyiben ez a keretegyezmény életbe lép, akkor a Hungaroringen nem lehet többé Marlboro-nagydíjat rendezni. Remélem, hogy mielőbb 40 ország józanul ezt megszavazza, és abban az esetben nem fogunk 300 milliárd forintot költeni a dohánytermékekre évenként. Kérem, ha ezt kiszámolják, ez az anyagban szerepel is, a dohányosok számát figyelembe véve ez egy dohányosra több mint 10 ezer forint évente.

Ha ismerjük a szociológiai hátterét is a dohányzásnak, hogy éppen a jobban képzett, jobb életlehetőségűek dohányoznak kevésbé, és a hátrányos csoportok dohányoznak inkább, akkor el tudjuk képzelni, hogy egy-egy családnak az a 20-30 ezer forint évi költség mit jelent. Kérem, mielőbb legyünk túl az általános vitán, a részletes vitán, mielőbb fogadjuk azt el, és csak azért izguljunk, hogy mielőbb legyen 40 józan országa a világnak, hogy érvénybe léphessen ez a keretegyezmény.

Köszönöm szépen. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  213  Következő    Ülésnap adatai