Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.16.19:17:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

101. ülésnap (2024.02.26.), 254. felszólalás
Felszólaló Dr. Pesti Imre (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:23


Felszólalások:  Előző  254  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. PESTI IMRE, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársak! Az emberi élet két szélső pontja a kezdet és a vég. Ennek misztériuma, vagyis a születés és a halál titokzatossága évezredek óta foglalkoztatta az emberiséget. A születésre úgy kell tekintenünk, hogy az tőlünk független, világra jövetelét nem a megszületendő kezdeményezi, de élete végét, elmúlásának körülményeit az ember jól vagy rosszul, de maga befolyásolhatja.

Tisztázzuk a fogalmat! Az eutanázia a gyógyíthatatlan beteg halálának a beteg kívánságára vagy beleegyezésével történő aktív vagy passzív meggyorsítása, illetve a páciens részéről szükségtelennek tartott orvosi beavatkozásról való tudatos lemondás. A kérdés aktualitását, parlamenti tárgyalását dr. Karsai Dániel az Emberi Jogok Európai Bíróságához küldött beadványa indokolja, amelyben a volt alkotmányjogász kifogásolja, hogy a magyar törvények tiltják  most idézet következik  „az élet segítséggel történő befejezésére vonatkozó döntés meghozatalát teljes és extraterritoriális térben”  az idézet befejezve. Egyszerűen fogalmazva: az életvégi döntésben dr. Karsai engedélyezné az aktív eutanáziát, másként fogalmazva, ahogy ezt Svájcban szokták, az asszisztált öngyilkosságot.

Mint konzervatív személy valamennyi hasonló gondolkodású ember nevében mondhatom, hogy mélyen együttérzünk dr. Karsai Dániellel és a hozzá hasonló, súlyos betegségben szenvedő betegekkel. Mint orvos pedig őszinte empátiával tekintek azokra az embertársainkra, akik betegségét az orvostudomány nem tudja meggyógyítani és eljutnak betegségük végstádiumába.

Mi a helyzet eutanázia kérdésében Európában? Az eutanázia az emberi jogok európai egyezményének 2. cikkelyébe ütközik. A Pretty kontra Egyesült Királyság, Koch kontra Németország, Lings kontra Dánia hasonló esetek, melyek előfordultak a fent említett országokban, ahol az ottani legfelsőbb bíróság az emberi jogok európai egyezményének szellemében döntött. Az eutanáziát vagy más néven asszisztált öngyilkosságot az Európai Unió 27 tagállamából jelenleg csak háromban vagy négyben engedélyezték. Ez azt jelenti, hogy az uniós országok majd 85 százalékában az eutanázia tiltott. Az Európa Tanács 42 tagállamából 36-ban büntetőjogi felelősségre vonást rendeltek el az öngyilkossághoz való segítségnyújtás miatt. Ez egy 2013-as adat.

(22.00)

Tehát az Európai Tanács tagállamainak is több mint 85 százalékában az életvégi döntésben az asszisztált öngyilkosságot büntetni rendelik.

Mi a helyzet Magyarországon? A magyar Alaptörvény értelmezése szerint is alaptörvény-ellenesnek minősül az eutanázia, vagy más néven az asszisztált öngyilkosság. Több alkotmánybírósági határozat is ennek szellemében született.

Ki legyen a partner, a társ az asszisztált öngyilkosságban? Az orvos? Az orvost orvosi esküje tiltja. Az időszámításunk előtt V. században élt Hippokratész esküje ma is érvényes. Ezt mondja ma minden orvos akkor, amikor orvossá avatják: „Az emberi életet minden megkülönböztetés nélkül tisztelem. Orvosi tevékenységem soha nem irányul emberi élet kioltására. A betegek emberi méltóságát és jogait tiszteletben tartom, a bizalmukkal nem élek vissza, és titkaikat a haláluk után is megőrzöm.”

Az emberek, a betegek önrendelkezési jogát maximálisan tiszteletben tartva tudomásul vesszük, hogy annak nem része, hogy más embereket vonjanak be saját cselekedetük, saját öngyilkosságuk végrehajtására. Ez túlmutat az önrendelkezési jogon.

A nehéz helyzetben lévő betegek számára, akik végstádiumban vannak, az egészségügyi ellátásban biztosított a kórházi és az otthoni hospice-ellátás. Az otthoni hospice-ellátás keretében nagyon sokfajta segítséget kapnak a végstádiumban lévő betegek: alap- és szakápolási tevékenységet, tartós, hatékony fájdalomcsillapítást, gyógytornát, gyógykezelést természetes eszközökkel, például fizioterápiával, szociális tevékenységek szervezését, diétás gondozást, tanácsadást, mentálhigiénés gondozást, tanácsadást, beleértve a családtagokat is; a részvevők felkészítése a hospice-ellátásra, valamint a gyógyszerelés tervezése és ellenőrzése. Ez van az ambuláns ellátásban.

Mi van a fekvőbeteg-ellátásban? Az egészségügyi államtitkár úr beszélt már erről. A fekvőbeteg-intézményen belül végzett olyan szakellátás, amelynek célja a különböző osztályokon kezelt terminális állapotú betegek ellátásának segítése, a palliatív ellátási szempontok érvényesítése. Feladata szakmai segítségnyújtás a terminális állapot végső stádiumába került betegek és családtagjaik számára erre kiképzett interdiszciplináris csoport segítségével. Ebbe orvosok és szakápolók értendők.

A hospice-ellátást Magyarországon egyre többen veszik igénybe, jelentős fejlődésen ment át, mint ahogy a tudomány is fejlődik. 2005-ben mintegy 1147 beteg vette igénybe, és az Egészségbiztosítási Alap 34 981 ápolási napot finanszírozott. 17 évvel később, 2022-ben ez a szám megötszöröződött: 5567 beteg mintegy 153 885 napot kapott támogatásként az Egészségbiztosítási Alapból.

Mindezek alapján világosan látható, hogy a hospice-ellátás valamilyen formában segíti az életvégi döntésben a betegeket. Tehát a hospice mint ellátási forma a végstádiumban szenvedő betegek gondozását célozza, azok testi és lelki ápolását, életminőségük javítását, szenvedéseik enyhítését, ha kell, szeretteik körében, biztosítva emberi méltóságuknak a megőrzését, egészen a halálukig. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  254  Következő    Ülésnap adatai