Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.29.16:55:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

105. ülésnap (2007.11.05.),  197-203. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita lefolytatása
Felszólalás ideje 11:06


Felszólalások:   197   197-203   203      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Most a képviselői felszólalások következnek, a napirendi ajánlás szerint 5-5 perces időkeretben. Megkérdezem, kíván-e valaki szólni. (Nincs ilyen jelzés.) Mivel jelentkezőt nem látok, megkérdezem az államtitkár urat, hogy kíván-e válaszolni a vitában elhangzottakra. (Juhász Gábor nemet int.) Jelzi, hogy nem.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az általános vitát lezárom. Mivel a törvényjavaslathoz nem érkezett módosító javaslat, részletes vitára nem kerül sor.

Most a határozathozatal következik. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a T/4150. számú törvényjavaslatot. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés 308 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül elfogadta a törvényjavaslatot.

Most soron következik a Genfben 2000. június 1-jén elfogadott szabadalmi jogi szerződés kihirdetéséről szóló törvényjavaslat, valamint az európai szabadalmi egyezmény 2000-ben felülvizsgált szövegének kihirdetéséről szóló törvényjavaslat együttes általános vitája és a határozathozatalok. Az előterjesztést T/4182. és T/4181. számokon kapták kézhez képviselőtársaim. Megadom a szót Juhász Gábor államtitkár úrnak, a napirendi pont előadójának. Államtitkár úr!

JUHÁSZ GÁBOR igazságügyi és rendészeti minisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Kedves Képviselőtársak! Az egyezmény felülvizsgált szövege 2007. december 13-án lép hatályba. Ennek fontos következménye, hogy azok az államok, amelyek a felülvizsgált szöveget nem erősítik meg, illetve ahhoz nem csatlakoznak annak hatálybalépéséig, elveszítik az egyezményben fennálló tagságukat is.

Magyarország 2003. január 1-jével vált az egyezmény szerződő államává, és hazánknak az egyezmény hatályos szövegéhez való csatlakozásával egyidejűleg ratifikálnia kellett a felülvizsgált szöveget is. Ez 2002-ben meg is történt, így most csupán az maradt hátra, hogy kihirdessük az egyezményt, és elvégezzük az ebből adódó hazai jogalkotási feladatokat.

A Szellemi Tulajdon Világszervezetében 2000. június 1-jén Genfben fogadták el a szabadalmi jogi szerződést, amelynek alapvető célja a nemzeti és regionális úton tett szabadalmi bejelentésekre vonatkozó alaki követelmények harmonizálása, valamint a szabadalom megszerzésére és fenntartására irányuló eljárások egyszerűsítése. A szabadalmi jogi szerződés, amelyet az annak létrehozását célzó diplomáciai értekezleten Magyarország is aláírt, 2005. április 28-án lépett hatályba.

A szerződéshez való csatlakozás érdekében felhatalmazást kell adni a kötelező hatály elismerésére, és ki kell hirdetni az elfogadott szöveget, majd el kell végezni a szabadalmi törvény nemzetközi kötelezettségeknek megfelelő módosítását is. Az önök előtt fekvő törvényjavaslatok többek között az ennek nyomán szükségessé váló törvénymódosításokat célozzák. Kérem a támogatásukat hozzá.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Képviselőtársaim! A külügyi bizottság jelezte, hogy az előterjesztésekről kialakított bizottsági álláspontot két előadó ismerteti a rendelkezésre álló időkeretben. Elsőként megadom a szót Varga László képviselő úrnak.

DR. VARGA LÁSZLÓ, a külügyi és határon túli magyarok bizottságának előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Bizottságunk a mai ülésén megtárgyalta az előterjesztést, és egyhangúlag elfogadásra javasolja azt a tisztelt Háznak.

Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Most megadom a szót Horváth János képviselő úrnak.

DR. HORVÁTH JÁNOS, a külügyi és határon túli magyarok bizottságának előadója: Tisztelt Ház! A külügyi és határon túli magyarok bizottsága ma megtárgyalta az előttünk lévő törvényjavaslatot, és alapos megfontolás után, valamint a kormány képviselőjének tájékoztatója nyomán a bizottság elfogadásra ajánlja az Országgyűlésnek a törvényjavaslatot.

Hozzá kívánjuk tenni a jelentéshez, hogy a szabadalmi jogi szerződés témája rendkívül jelentős dolgot hoz az Országgyűlés elé, nevezetesen, a szellemi tulajdon egyre inkább jelentőséget nyer a jelen világban. És ezen szerződés kapcsán, aminek Magyarország az egyik kezdeményezője a 15 alapító államból, amelyiknek része Dánia, az Egyesült Királyság, Románia és a többi, a magyar részvétel igenis fontos az eljárási szabályozások harmonizálása révén.

(17.20)

Magyarország ismert volt - jelenleg is - a feltalálók országaként. És hogy ezek az értékek, ezek a megtermelt értékek milyen védelmet nyernek ebben az országban és szerte a világon, erről is szól ez a törvény. Ennek a témának a harmonizálása az, amit a törvényjavaslat elénk hoz.

Lényegében a hivatalok hatásosabb működéséről és a változások számon tartásáról intézkedik. Ilyen megfontolások alapján, ismétlem, a bizottság elfogadásra ajánlja a törvényjavaslatot az Országgyűlésnek.

Köszönöm. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Most a képviselői felszólalások következnek, a napirendi ajánlás szerint 5-5 perces időkeretben. Megkérdezem, kíván-e valaki szólni. (Nincs ilyen jelzés.) Jelentkezőt nem látok. Megkérdezem államtitkár urat, esetleg kíván-e szólni. (Juhász Gábor nemet int.) Jelzi, hogy nem.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az együttes általános vitát ezzel lezárom. Mivel a törvényjavaslathoz nem érkezett módosító javaslat, részletes vitára nem kerül sor.

Most tehát a határozathozatalok következnek. Megkérdezem, van-e ezzel kapcsolatban valakinek észrevétele. (Nincs ilyen jelzés.) Jelentkezőt nem látok.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a T/4182. számú törvényjavaslatot. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés 321 igen szavazattal, 1 nem ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta a törvényjavaslatot.

Most megkérdezem, hogy a tisztelt Országgyűlés elfogadja-e a T/4181. számú törvényjavaslatot. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés 326 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül elfogadta a törvényjavaslatot.

Most soron következik a kisajátításról szóló törvényjavaslat záróvitája és zárószavazása. Az előterjesztést T/3328. számon, az egységes javaslatot pedig T/3328/86. számon kapták kézhez képviselőtársaim. Mivel az egységes javaslathoz módosító javaslatok érkeztek, így záróvitára is sor kerül. A benyújtott indítványokról az alkotmányügyi bizottság T/3328/89. számon készítette el ajánlását.

Indítványozom, hogy az ajánlásban szereplő 11 pontot összevontan tárgyalja meg az Országgyűlés. Aki ezzel egyetért, kérem, kézfelemeléssel jelezze! (Szavazás.) Köszönöm.

Megállapítom, hogy az Országgyűlés látható többsége az indítványomat elfogadta.

Most megnyitom a záróvitát az ajánlás 1-11. pontjaira. Megkérdezem, kíván-e valaki felszólalni. (Nincs ilyen jelzés.) Jelentkezőt nem látok. Megkérdezem, hogy az államtitkár úr kíván-e szólni. (Juhász Gábor nemet int.) Jelzi, hogy nem.

Tisztelt Képviselőtársaim! A záróvitát lezárom.

Most a módosító javaslatokról döntünk. Megkérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e az előterjesztő, valamint az alkotmányügyi bizottság indítványait az 1-11. pontok szerint. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatokat 196 igen szavazattal, 125 nem ellenében, 8 tartózkodás mellett elfogadta.

Most a zárószavazás következik. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a T/3328. számú törvényjavaslatot az egységes javaslat imént módosított szövege szerint. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés 208 igen szavazattal, 120 nem ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta a törvényjavaslatot.

Az előterjesztő indítványozta a törvény sürgős kihirdetését. Kérdezem tehát a tisztelt Országgyűlést, hogy egyetért-e ezzel. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 199 igen szavazattal, 119 nem ellenében, tartózkodás nélkül úgy határozott, hogy az Országgyűlés elnöke kérje a törvény sürgős kihirdetését a köztársasági elnöktől.

Most soron következik az Országgyűlés és a Kormány európai uniós ügyekben történő együttműködéséről szóló 2004. évi LIII. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat módosító javaslatainak határozathozatala. Lendvai Ildikó, MSZP; Navracsics Tibor, Fidesz; Semjén Zsolt, KDNP; Eörsi Mátyás, SZDSZ; Herényi Károly, MDF, képviselők önálló indítványát T/3971. számon, az európai ügyek bizottságának ajánlását pedig T/3971/4. számon kapták kézhez képviselőtársaim.

Most pedig megadom a szót Eörsi Mátyás képviselő úrnak, aki válaszolni kíván az elhangzottakra.




Felszólalások:   197   197-203   203      Ülésnap adatai