Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.29.10:34:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

218. ülésnap, 44. felszólalás
Felszólaló Soltész Miklós (KDNP)
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 3:15

Felszólalások:  <<  44  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SOLTÉSZ MIKLÓS (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Miniszter Úr! Néhány perce már foglalkoztunk a családok helyzetével, ön akkor sem adott konkrét választ, fölsorolt olyan számokat, amelyek vagy nem igazak, vagy katasztrofális helyzetet mutatnak. Éppen ezért azon már nem is érdemes vitatkozni, hogy a válságot ki okozta, milyen rossz döntéseket hoztak önök sorra, és mivel sújtják tovább a családokat, illetve az embereket.

Az elmúlt hetekben a lakástámogatási rendszer megszorításai során, illetve azt követőn, hogy az emberek nagyon nagy tömegei nem tudják fizetni a lakásrezsiket vagy pedig a törlesztőrészleteket, önök egy adósságkezelési szolgáltatást akartak és akarnak bevezetni. Mindez helyén van, és rendjén van, csak a gond az, hogy az adósságkezelési szolgáltatás nagy részét rányomják az önkormányzatokra, az önkormányzatoknak pedig önök semmiféle segítséget nem nyújtanak ahhoz, hogy valóban vásárlóként föllépjenek azoknál a tulajdonosoknál, akik már nem tudják fönntartani a házukat, nem tudják fönntartani az otthonukat, így aztán az utcára kerülnének. Az ötlet jó, de így, hogy az önkormányzatok segítséget nem kapnak, teljesen véghezvihetetlen.

És akkor jön a következő javaslatuk önöknek, ez a krízissegélynek nevezett javaslat, amikor is a következőt mondják abban az anyagban, amit talán a héten elfogad a kormány. Az egyik feltétel, hogy megkapja valaki ezt a krízissegélyt, az, hogy az érintett, aki ilyen helyzetbe kerül, kimerítse az önkormányzati segítségnyújtás ezen típusú feltételeit, tehát azt meghaladó problémával kell jelentkeznie. Tisztelt miniszter úr, ez azt jelenti, hogy már kapott lakásfenntartási támogatást, kapott átmeneti segélyt, mindenféle szociális segélyen túl van az ilyen érintett, és ezek után önök néhány milliárd forintból meg akarják oldani több tízezer vagy több százezer ember gondját.

Miről is van szó? Önök úgy tervezik, hogy 20 és 50 ezer forint közötti, évente egyszeri krízissegélyt nyújtanak azoknak a rászorulóknak, akikről az előbb beszéltem, akik már mindenféle támogatást kimerítettek. Éppen ezért én azt gondolom, hogy ez nem fog rajtuk segíteni, hiszen a bürokratikus útvesztőben el fog veszni ez a segélykérelem, és már későn fog odaérkezni azokhoz az emberekhez, akiken egyébként valóban segíteni kellene.

Éppen ezért a kérdéseim a következők. Mennyit segít azon a családon az 50 ezer forint krízissegély, akinél hónapok óta kikapcsolták az áramot, a gázt, vagy bármiféle megvonást kapott? A tervezett segélyezés bürokratikus útvesztőiben hány hónapig hánykolódnak majd a jegyzőhöz benyújtott és a Nyugdíj-biztosítási Főigazgatóságnál landoló kérelmek? Ha valóban felülről nyitott a kassza, az a 2 milliárdos kassza, amiből önök akarnak adni, akkor a Miniszterelnöki Hivatal kommunikációs kiadásaiból mennyit tesznek át ebbe a kasszába?

Tisztelt miniszter úr, várom válaszát. (Taps a KDNP és a Fidesz soraiban.)

Felszólalások:  <<  44  >>    Ülésnap adatai