Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.27.15:43:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

49. ülésnap (2018.12.11.), 86. felszólalás
Felszólaló Dunai Mónika (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Törvényalkotási bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 3:59


Felszólalások:  Előző  86  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DUNAI MÓNIKA, a Törvényalkotási bizottság előadója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Asszony! Tisztelt Államtitkár Urak! Tisztelt Országgyűlés! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási bizottság 2018. december 6-án tartott ülésén megtárgyalta a sportról szóló 2004. évi I. törvény olimpiai járadékkal összefüggő módosításáról szóló T/3634. számú törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és összegző jelentést a bizottság az egyes házszabályi rendelkezésekről szóló T/2014. országgyűlési határozat 46. §-a alapján 23 igen szavazattal, 3 tartózkodás mellett elfogadta.Tisztelt Képviselőtársaim! A jelenlegi hatályos szabályozás hátrányos rendelkezéseket tartalmaz azon olimpiai érmesek vonatkozásában, akik egynél több érmet nyertek hazánknak, függetlenül attól, hogy arany-, ezüst- vagy bronzéremről legyen itt szó. A mostani szabályozás szerint a többszörös aranyérmesek az első aranyérem után járó olimpiai járadék 20 százalékát kapják, a többi aranyérmük és még a bajnokok ezüst- és bronzérmei egyáltalán nincsenek figyelembe véve.

A több ezüst- és bronzéremmel rendelkező érmeseink pedig mindössze egy érem után részesülnek és részesültek eddig járadékban. Ezt a helyzetet kezeli a jelen módosítás, amely minden egyes érmet teljes mértékben méltányol azzal, hogy a többszörös olimpiai érmeseink valamennyi érem után jogosulttá válnak majd az érmek után járó járadék teljes összegére, ezzel is elismerve valamennyi érem mögött a kivételes sportemberi teljesítményt és hirdetve a nemzetre gyakorolt pozitív hatását.

Tisztelt Képviselőtársaim! A törvényjavaslat továbbá rendezi egyrészt az 1984 előtti érmes paralimpikonok helyzetét azáltal, hogy 1955-től kezdődően tenné jogosulttá az érmes paralimpikonokat. Másrészt pedig a kérelemre induló eljárást szabályozó rendelkezéseket pontosítja, tekintettel arra, hogy az olimpiai járadék a törvényjavaslat szerint a nyilvántartásban szereplő adatok alapján hivatalból és nem kérelemre kerül megállapításra.

Mindezeken túl a tervezet rendezi az edzők helyzetét is, hiszen az ő esetükben sem mondhatjuk azt, hogy igazságos volt a korábbi rendszer. A módosítás értelmében az edző továbbra is jogosult járadékra, de a helyezés utáni összeg sokkal magasabb, teljes, vagyis 100 százalékára. Labdajáték-, csapatsportokban és egyéni sportágakban a szövetségi kapitány szintén ezt a megemelt, 100 százalékos járadékot kapná.

Tisztelt Képviselőtársaim! A jelen tervezet támogatást érdemel, mert a jelenlegi hatályos szabályozásnál igazságosabb szabályozást teremt meg a többszörös olimpiai, paralimpiai, siketlimpiai és sakkolimpiai érmesek és az őket felkészítő szakemberek megbecsülése érdekében, viszonozva részükre azt a sokéves emberfeletti munkát és erőfeszítést, amelyekkel sportsikereiken keresztül hazánknak hírnevet hoztak és azt öregbítették.

Tisztelt Képviselőtársaim! Jó szívvel ajánljuk a tisztelt Háznak elfogadásra ezt a törvényjavaslatot. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  86  Következő    Ülésnap adatai