Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.26.05:21:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

90. ülésnap (2003.09.29.), 30. felszólalás
Felszólaló Sós Tamás (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:03


Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SÓS TAMÁS (MSZP): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Az egészséges környezet része és alapvetően meghatározó eleme az erdő, ami olyan gazdasági jelentőséggel bíró, önmegújulásra képes nyersanyag- és energiaforrás, aminek közcélú - például talaj-, levegő- és vízvédelmi, kikapcsolódási és rekreációs - funkciói is vannak.

Hazánkban az összterülethez viszonyítottan az erdőterület részaránya mintegy 18 százalék, ami elmarad az uniós országok átlagától. Az ország erdőterületének növelése konszenzuson alapuló társadalmi igény. Az erdőtelepítés ma Magyarországon nem csupán agrárpolitikai, hanem környezetvédelmi és vidékfejlesztési ügy is.

Az elmúlt időszakban költségvetési források igénybevételével valósultak meg ugyan az új erdőtelepítések, de a területi elhelyezkedés és a fafajszerkezet vizsgálata nyomán az állapítható meg, hogy az új erdők túlnyomórészt géppel járható, más művelésre is alkalmas területeken, jellemzően rövid vágásfordulójú, gyorsan növő fafajokkal - például nyár és akác - létesültek. Nem haladt ugyanakkor kellő ütemben a meredek, erózióval sújtott, évtizedekig magára hagyott, talaj- és vízvédelmi szempontból erősen veszélyeztetett területek erdőtelepítése. Az e kategóriába sorolható területekből Észak-Heves megyében is mintegy 10 ezer hektáros nagyságrend található.

Az erdőtelepítés során a jövőben nagyobb hangsúlyt kell helyezni a 10 foknál meredekebb területeken vagy a futóhomokon megvalósítható, elsősorban a termőföld védelmét, a környezetvédelmi és közcélokat szolgáló erdőtelepítésekre, amely telepítéseknek a talajerózió elleni védelem, a település- és tájvédelem és a vízvisszatartó képesség növelése a fő célja. Az ilyen jellegű erdőtelepítésekhez szükséges a saját, nemzeti források e célra történő koncentrálása, ugyanis a jelenlegi normatív támogatás mintegy két-háromszorosa szükséges a telepítés eredményes elvégzéséhez, mivel ennek a munkának nagy az élőmunkaigénye, valamint az aszály-, a tűz-, a rovar- és a vadkárveszély is igen jelentős tényező.

Szeretném kiemelni, hogy az erdőről és az erdők védelméről szóló 1996. évi törvény alapján az önkormányzatoknak is van lehetőségük; fontos, hogy ehhez kellő anyagi támogatáshoz jussanak.

A kérdésem az, hogy milyen intézkedéseket lát szükségesnek ahhoz, hogy az erdőtelepítések üteme - különösen a meredek, erózióval sújtott, talaj- és vízvédelmi szempontból erősen veszélyeztetett területek erdőtelepítése - felgyorsuljon.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai