Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.29.10:03:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

127. ülésnap (2020.05.07.), 53. felszólalás
Felszólaló Potocskáné Kőrösi Anita (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:31


Felszólalások:  Előző  53  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

POTOCSKÁNÉ KŐRÖSI ANITA (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Hallgatva itt a vezérszónoki felszólalásokat, bennem folyamatosan egy nagy kérdés fogalmazódott meg ezen új adónem, a kiskereskedelmi adó bevezetésével kapcsolatosan, amelyre egyébként ellenzéki képviselőtársaim már többször kitértek, az az adónem áthárítása és az inflációra való hatásgyakorlása. Ezzel kapcsolatosan nem kaptunk megfelelő tájékoztatást államtitkár úrtól sem és a kormánypárti vezérszónokoktól sem. Én ezt látom egy óriási következménynek, amely  hiszem  természetesen a családoknak majd nem fog jót tenni.Az adó mértékéről mondhatnánk azt, hogy alacsony  bár mihez képest  ez a progresszív adó, amely négy adósávban határozódott meg itt az előttünk fekvő jogszabályban: a valóban kicsiket, az 500 millió forint nettó árbevételt el nem érő kiskereskedelmi egységeket nem fogja sújtani, és utána pedig sávosan fog emelkedni, eléri a több mint 2 százalékot a 100 milliárd forintos nettó árbevételt elérő, zömében, de szerintem ezt ki is jelenthetjük, multinacionális cégek esetében.

Igen ám, csak amikor elmegy valaki bevásárolni, és megvesz egy doboz tejet, vagy megvesz egy cumit a kisbabájának, akkor ezt meg fogja fizetni, ezt rá fogják hárítani, ne legyünk naivak, ugyanis ezeknek a multiknak az a szemlélete, és egyébként ez a piacgazdaságnak is a szemlélete, a profitmaximalizálás, hogy ha kap valamilyen terhet, akkor azt majd át fogja rakni a fogyasztóra, hiszen neki az az érdeke, hogy minél több bevételt szerezzen. Tehát megint kik fogják gyakorlatilag ezt a hatást érezni? Azok a családok, azok a magyar emberek, akik a kiskereskedelmi egységekben vásárolnak.

A Jobbik folyamatosan kiállt amellett, hogy a kkv-szektor támogatása szükséges, és őket kell versenyhelyzetbe hozni. A magyar ember odamegy bevásárolni, amelyik egyrészt olcsóbb termékeket tud prezentálni, másrészt lakóhelyéhez közelebb van, de legkevésbé nézi azt, hogy az most egy multi vagy egy magyar vállalat. Ez lenne a cél, a szemléletváltás, hogy elérjük a magyar embereknél azt, hogy a magyar kis- és középvállalkozásokat támogassa azzal, hogy náluk fogyaszt. Én nagyon bízom benne, hogy az elkövetkezendő időszakban a kormányzat erre is fog egy megfelelő alternatív stratégiát kidolgozni, hogy betereljük az embereket a magyar vállalkozásokhoz, azokhoz a cégekhez, amelyek itt Magyarországon költik el utána majd a jövedelmüket, és ahogy elhangzott már ellenzéki képviselőtársaimtól, nem ezermilliárd forintjával lapátolják ki az országból ezeket az összegeket.

Összességében én azt szeretném kérni államtitkár úrtól, hogy legalább a zárszóban térjen ki arra, hogy milyen inflációs hatásokat várnak ettől az új adónemtől, és egyébként összességében milyen bevételi forrásokat várnak a központi költségvetésbe. Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps az ellenzéki padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  53  Következő    Ülésnap adatai