Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.13.21:05:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

104. ülésnap (2024.03.18.), 73. felszólalás
Felszólaló Dr. Brenner Koloman (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:10


Felszólalások:  Előző  73  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BRENNER KOLOMAN (Jobbik): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Asszony! A XXI. században az egyetemek azok a tudásközpontok, ahol aztán a tanárképzéssel együtt minden feltétel adott ahhoz, hogy a magyar polgárok megkapják azokat a készségeket és azokat a tudáshalmazokat, amelyek ahhoz kellenek nekik, hogy a XXI. században, a tudás és az információ évszázadában egyénileg gyarapodó teljes és boldog életet élhessenek.

A Jobbik-Konzervatívok ezért hangsúlyozza hosszú évek óta, hogy az oktatás és azon belül az egyetemi világ kiemelt nemzetstratégiai ágazat kellene hogy legyen, hiszen az egyetemi oktatók megbecsülése, társadalmi és anyagi megbecsülése az, ami az előbb vázolt folyamatot alátámasztja.

Azt gondolom, az, hogy közép-európai szintre emeljük végre a magyar egyetemi világban az egyetemi oktatók és dolgozók bérét, alapvető feltétele ennek a célnak. És azt gondolom, hogy egy társadalom fejlettségének is egyfaja tükre az, hogy hogyan bánik az egyetemi világgal. És az a fajta tudás- és értelmiségellenes politika, amit sajnos a jelenlegi fideszes kormány 14 év óta folytat, ebben egy lesújtó végeredményhez jutott. Hiszen hiába voltak béremelések, amelyekre majd százalékosan államtitkár asszony válaszában valószínűleg rá fog mutatni, de ez még mindig az jelenti, hogy sem európai, sem közép-európai, de még magyarországi összehasonlításban sem megfelelő a magyar egyetemi világ bérezése.

Ezért aztán elvándoroltak a szakemberek, és ráadásul nagy anomáliák alakultak ki a bérezés tekintetében. Egyrészt van egy anomália a fideszes kuratóriumi fenntartású egyetemeken végrehajtott bérezés tekintetében, hiszen itt  legalábbis az egyetemi hierarchia legmagasabb szintjén  már azt mondom, elfogadható bérek vannak. Ez azonban nem igaz egyrészt a nem fideszes alapítványi fenntartású egyetemekre, nem véletlen talán, hogy másfél ezer ELTE-oktató, -dolgozó írta alá a napokban ezt a kérvényt, amelyben kéri az azonnali 50 százalékos béremelést, csakúgy, mint ezer budapesti műszaki egyetemi oktató, dolgozó, és akkor a Zeneakadémián bekövetkezett gyalázatos helyzetről már nem is beszéltem.

Tehát van egyszer egy anomália a fideszes alapítványi bérezések és az állami egyetemek között, amelyet súlyosan orvosolni kellene gyorsan, és van egy hatalmas anomália ráadásul most a pedagógusbér-emelések után az egyetemi hierarchia legalján lévő tanársegédeknél, ahol mondjuk, az ELTE-n keres egy tanársegéd 380 ezer bruttót, és ugye, mondjuk, egy kezdő pedagógus ennél most lényegesen több pénzt kap, ami helyes, de anomália, és ezeket az anomáliákat nagyon sürgősen kezelni kéne.

Kérdezem tehát államtitkár asszonyt: mikor kezdenek bele végre az átfogó béremelésbe. (Taps a Jobbik padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  73  Következő    Ülésnap adatai