Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.26.08:06:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

64. ülésnap (2019.04.01.), 108. felszólalás
Felszólaló Hende Csaba (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:41


Felszólalások:  Előző  108  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HENDE CSABA (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Bősz Anett képviselőtársunknak szeretnék nagyon-nagyon röviden válaszolni. A felszólalásának két része volt. Állításai közül egyik sem állja meg a helyét. Az egyik állítása az volt, hogy a kormánypárti képviselők, akik az előttünk fekvő javaslatot előterjesztették, a Velencei Bizottság észrevételeinek egy részét fogadták be és egy részének adtak helyt. Nos, szeretném tájékoztatni önöket, csakúgy, mint ahogy az expozémban is tettem, és az általános vitában is, hogy a Velencei Bizottság konszenzusos jelentésének utolsó két oldalán feltüntetett valamennyi, tehát mind az öt észrevételét befogadtuk, és a módosítás megfelelően válaszol ezekre a kifogásokra.

(13.10)

Ezek után nem maradt fenn vitakérdés az Európai Parlament, az Európai Unió jogi, alkotmányjogi tanácsadó testületeként működő Velencei Bizottság és a magyar Országgyűlés között. Ez egy nagyon fontos kérdés.

Az elvi kérdésre pedig: hogy ez a törvényjavaslat, ahogy fogalmazott képviselő asszony, megbontaná a hatalmi ágak szétválasztásának évszázados gyakorlatát, ellentmondó és helytelen mondat volt az ön részéről. A valóság az, hogy most térünk vissza az 1949-ben, a kommunista diktatúra beköszöntével megszüntetett közigazgatási bíráskodáshoz. Tehát éppenséggel a történelmi hagyományt állítjuk helyre. Az igazságszolgáltatás egysége természetesen az egységes bírói jogálláson és a csorbítatlan bírói függetlenségen keresztül továbbra is teljes mértékben fennmarad és biztosított.

Szeretnék utalni arra, hogy a rendes bírósági rendszertől szervezetileg elválasztott közigazgatási bíráskodás az Európai Unió tagállamai közül 16 tagállamban ma is élő gyakorlat. Mint ahogy élő gyakorlat volt Magyarországon is az úgynevezett fordulat éve a kommunista diktatúra beköszönte előtt.

Mi a lényege ennek a törvényjavaslatnak? Szeretném emlékeztetni önt és a jogállamiság, a liberális felfogás valamennyi hívét, hogy jelenleg a közigazgatás által meghozott határozatok a közigazgatási szervezetrendszeren belül kerülnek jogorvoslatra. Ez azt jelenti, hogy, mondjuk úgy, a helyi vagy a központi hatalomtól függő köztisztviselők döntése ellen az ugyancsak ilyen jogállású köztisztviselőkhöz lehet a kormányhivatal munkatársaiként fellebbezni. Ez minden, csak nem igazán megnyugtató és jogállami megoldás.

Ehhez képest a jövőben követett eljárás, ami a közigazgatási bíróságok jelen felállítását követően lesz lehetséges, az lesz, hogy a közigazgatás, tehát a helyi vagy központi hatalom aktusa ellen az ilyen hatalmi szervekkel szemben óhatatlanul gyengébb pozícióban lévő és bizonyos értelemben kiszolgáltatott egyes ember, állampolgár, civil szervezet vagy más jogalany a jövőben nem ezen az állami szervezetrendszeren, nem a közigazgatáson belül kap jogorvoslatot, hanem a független bírósághoz fordulhat közvetlenül. Ez gyökeres változás, az emberi, állampolgári jogok védelme szempontjából a lehető legkedvezőbb dolog.

Ezért csodálkozom azon, hogy a Liberális Párt képviselője kifogásolja azt a megoldást, amelyet, mint mondtam, az Európai Unió nagy többségében a tagállamok követnek, és amelyet alapjaiban és elviekben a Velencei Bizottság sem kifogásolt egy pillanatig sem. Az az öt pont, amiben módosításokat eszközöl a törvényjavaslatunk, tulajdonképpen a nagy egészhez képest részletkérdés. Tehát az, hogy a közigazgatási bíróságok felállítása sem a hatalmi ágak elválasztását, sem pedig a jogbiztonságot, sem pedig az állampolgári jogok védelmét nem gyengíti, hanem éppenséggel mindezeket erősíti, nos, az kezdettől sem volt vitás a Velencei Bizottság nagy tekintélyű alkotmánybírái részéről.

Szeretném képviselő asszonyt és mindenkit, aki nézi a parlamenti közvetítést, megnyugtatni, hogy a jogállamiság útján tett előrelépés a közigazgatási bíróságok felállítása, amellyel csatlakozunk azokhoz a szerencsésebb európai országokhoz, ahol nem volt kommunista diktatúra, amely megszüntette volna ezt az emberi, állampolgári jogok biztosítékául szolgáló intézményrendszert. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  108  Következő    Ülésnap adatai