Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.27.11:56:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

276. ülésnap (2013.05.13.), 44. felszólalás
Felszólaló Lukács Zoltán (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:00


Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LUKÁCS ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Hölgyeim és Uraim! A nemzeti dohányboltok körül kialakult botrány egyre nagyobb méreteket ölt. Magyarországon az emberek nagy része elutasítja és tisztán látja, hogy egy központilag megszervezett korrupciós akció történt, mondhatnánk, hogy a nagy trafiklenyúlási akcióterv, amit meghirdetett a kormány, és elég erőteljesen végre is hajtotta.

A csalás alapja gyakorlatilag az volt, hogy a mai napig is mindenkinek meggyőződése lehet, és amikor majd nyilvánosságra kerülnek a pályázatok, akkor természetesen ténnyé is fog válni, hogy ezek a pályázatok gyakorlatilag legnagyobb részben fiktív üzleti terveket alapulnak.

Fiktív üzleti terveken, ugyanis olyanok is pályázhattak és nagyrészt olyanok pályáztak, akiknek gyakorlatilag nem is volt üzlethelyiségük, és elképzelésük sem volt arról, amikor a pályázatot beadták, hogy hol lesz, milyen lesz és egyáltalán hol fogják ezt a boltot megnyitni.

Kérdezem én, hogy hogyan lehet úgy korrekt üzleti tervet készíteni egy kereskedelmi egységnek, ha nem tudom, hogy hol lesz az üzlet, ahhoz milyen költségeim lesznek, nem tudom, hogy milyen lesz a beszállítói szerződés, nem tudom, hogy mennyi embert kell foglalkoztatnom, annak milyen költségei lesznek; gyakorlatilag semmit nem tudok, csak azt tudom, hogy föl tudok kerülni egy olyan listára, ahol majd a fideszes politikusok segítenek nekem, és lesz egy trafikom.

Abszolút világossá vált, hogy ezen alapult ez az egész történet. Ezek az üzleti tervek abszolút fiktívek, és ezért kéne nyilvánosságra hozni az összes pályázatot, hogy ez ki is derülhessen.

Aztán az is nagyon érdekes volt, hogy a pályázatok ideje alatt többször módosították azoknak a termékeknek a körét, amit majd lehet ezekben az üzletekben árusítani, és úgy módosították, hogy folyamatosan adták le a pályázatokat a pályázók. Tehát volt olyan, aki leadta a pályázatát, és utána tudta csak meg, hogy egyébként módosították ezt a kört, módosították azt a lehetőséget, hogy mit lehet árusítani. Innentől ebben a pillanatban hátrányba került azokhoz képest, akik még a pályázatukat nem adták le.

Szubjektív pontokkal lehetett az üzleti tervre a legnagyobb pontszámot kapni, és azt gondolom, hogy ezek a szubjektív üzleti tervek voltak azok, illetve a szubjektíven elbírált üzleti tervek, amelyek nem voltak megfelelőek és nem voltak rendben.

Én ezért aztán kérdezném államtitkár urat, hogy ön szerint lehet-e korrekt üzleti tervet készíteni, ha azt sem tudjuk, hol lesz, mekkora lesz és milyen költségeket hoz magával egy üzlethelyiség. Korrekt eljárás-e a pályázat közben alapjaiban megváltoztatni a pályázat tartalmát? Korrekt eljárás-e a pályázat lezárta után háromszorosára emelni a koncesszió tárgyát képező termékek árrését? És lehet-e fiktív üzleti tervek alapján pályázati eredményt hirdetni?

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai