Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.27.09:26:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

276. ülésnap (2013.05.13.), 20. felszólalás
Felszólaló Dr. Cséfalvay Zoltán
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:03


Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSÉFALVAY ZOLTÁN nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Ajánlok figyelmébe egy írást, amely ugyanazon a napon jelent meg, amikor Olli Rehn bemutatta a tavaszi előrejelzést. Az Economistban olvasható, az a címe, hogy merre tovább Európa, hogyan jussunk tovább. Ebben leírják ugyanazt, amit ön itt egyébként elmondott, körülbelül ugyanazt a dilemmát, idézi Barrosót, aki szerint határához ért a költségvetési stabilizáció, majd aztán idézik azt is egyébként, hogy senki sem gondolja komolyan, hogy különfajta stimulusokkal, vagy különfajta gazdaságélénkítő csomagokkal lehetne megoldani a válságot, vagy lehetne ebből kilépni. Nagyon jól jelzi azt, hogy milyen bizonytalanság van jelen pillanatban Európában, hogy merre is van előre. Ez alapvetően egyébként ebben a vitában jelenik meg, amit ön is szokott idézni, nevezetesen: növekedés és/vagy költségvetési stabilizáció.

Nos, úgy gondolom, tisztelt képviselő úr, és ezt többször is elmondottam, hogy ez egy fals dilemma. Tudom, hogy ezen vitatkozik sokat Európa, de ez egy rossz dilemma, ennek a vitája, sokkal inkább az a kérdés, hogy miként lehet stabilizációt és vele párhuzamosan reformokat megvalósítani. Visszatérve az előbbi kérdésre: Franciaországban sem az a probléma, hogy két évre elnyújtják azt az időszakot, amikor 3 százalék alá csökkentik az államháztartási hiányt. A nagy kérdés az, hogy azalatt végigmennek-e Franciaországban azok a reformok, amelyek az országokat versenyképessé teszik. Valószínűleg nem.

Nos, a magyar kormány kezdettől fogva amellett tette le a voksot, hogy egyszerre van szükség stabilizációra, pénzügyi-fiskális stabilizációra és vele párhuzamosan mindazokra a reformokra, amelyek az országot versenyképessé teszik. Nos, a stabilizáció eredményei kézzelfoghatóak. A tavaly 1,9 százalékos államháztartási hiány, a csökkenő deficitpálya, úgy gondolom, önmagában jelzi azt. Ahogy az előbb is említettem, amire várunk, erre egy politikai stempli, amit a Bizottság is visszaigazol, ahogy említettem, a piacok mindezt már visszaigazolják.

Hadd utaljak arra, hogy négy nagy területen játszódott le Magyarországon reform az elmúlt két-két és fél esztendőben. Az egyik azoknak az intézményi garanciáknak a megteremtése, hogy ezt az országot soha senki többet ne adósítsa el semmifajta politikai érdekből. Ezért van adósságfék például az alkotmányban. Bármennyire is vitatják a magyar alkotmányt, ott egy komoly adósságfék van. Végrehajtottunk egy nagyon erős adóreformot, amelynek pont az a lényege, hogy a munkára és a jövedelmekre rakódó adókat csökkentettük, vele párhuzamosan az egyensúly érdekében a fogyasztásokat érintő adókra toltuk el a hangsúlyt, és egy tehermegosztást valósítottunk meg. Nagyon erős reformot hajtottunk végre egyébként a munkaerőpiacon, sokkal rugalmasabbá vált a foglalkoztatás, ezt egyébként a gazdaság szereplői is visszajelzik, és erős reformot hajtottunk végre az adminisztráció, az államigazgatás, az önkormányzati rendszer keretében. Mindez lehetővé teszi és megerősíti Magyarország versenyképességét.

Ami ehhez még hiányzik, ebben valóban igaza van, amikor egymással vitatkozunk: igen, a gazdaságpolitikában, fejlesztéspolitikában előrébb kell lépni. Ezt csak azután tehetjük meg, miután elvégeztük a házi feladatot, miután stabilizáltuk a pénzügyeket, miután végrehajtottuk a reformokat, azután jön a harmadik pillér, a fejlesztéspolitika, amit úgy szoktunk megfogalmazni, hogy újraiparosítás, a termelő szektor erősítése, ezen keresztül a munkahelyek bővítése és szélesítése. Nagyon örülök annak, hogy ha lezárul ez a túlzottdeficit-eljárás, akkor végre Magyarországon foglalkozhatunk azzal, hogy miként lehet több munkahely, miként lehet több beruházás, több erőforrást tudunk fordítani a fejlesztéspolitikára, és Magyarországon végre ez a fejlesztéspolitika most már nem hitelből finanszírozva, hanem valóban egészséges alapokra épül.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Fidesz padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai