Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.27.09:04:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

276. ülésnap (2013.05.13.), 18. felszólalás
Felszólaló Volner János (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:08


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VOLNER JÁNOS (Jobbik): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A kormány nemrég jelentős összegű, összesen 266 milliárd forint összértékű megszorító intézkedéseket jelentett be. Megszorító intézkedésekről beszélek, amit a kormány ugyan takarékossági intézkedésekként definiált, de valójában arról van szó, hogy a kormány engedett az Európai Unió azon diktátumainak, amit részint büntető jelleggel róttak ki Magyarországra. Érdemes azt is megfigyelni, hogy a túlzottdeficit-eljárás alóli kikerülésben melyik politikai erő milyen magatartást tanúsított. Ebben a kérdésben tanulságos az, hogy a szocialisták által megoldott európai parlamenti képviselet hogyan reagált erre a kérdésre.

A szocialista képviselők az európai színtéren mindent megtettek azért, hogy Magyarországot nehéz helyzetbe hozzák. Mindent megtettek annak érdekében, hogy Magyarországot az Európai Unió elítélje, hogy megbüntesse azért, hogy a kormánya sikertelen legyen, és hogy milyen módon próbálják visszapozicionálni saját magukat a hatalomba. Képviselőtársaim, itt nem egyébről van szó, itt nem a kormánnyal viaskodik az Európai Unió, és nem a kormányt fogja megbüntetni, hanem egész Magyarország megissza annak a politikának a levét, amit a szocialisták az európai uniós hadszíntéren folytatnak. Ezzel együtt jellemző rájuk a kettős beszéd. Mesterházy Attila pártelnök Magyarországon arról beszél, hogy nem engedik, nem szeretnék, ha megbüntetnék Magyarországot, a kinn dolgozó európai parlamenti képviselőik meg mindent elkövetnek ennek érdekében.

El szeretném azt is mondani, képviselőtársaim, hogy Magyarországon rendkívül rossz helyzetben van a gazdaság, az egyetlen sikeres, nagy makrogazdasági mutatónk az, hogy a költségvetési hiány a gazdaság kivéreztetésének árán rendkívül alacsony lett. A magyar gazdaság teljesítménye azonban csökkent a tavalyi év folyamán 1,7 százalékkal, jelentős megszorító intézkedések léptek hatályba, az emberek pedig a bőrükön érzik ezeknek a megszorításoknak a hatásait, egyre inkább ellehetetlenednek, megnehezednek az életfeltételeik, 500 ezer ember pedig elhagyta Magyarországot, külföldön keresi a boldogulását, mert egész egyszerűen nem tartotta ezt az országot élhetőnek.

Fel szeretném arra is hívni a figyelmet, hogy a kormányzati sikerpropaganda dacára Magyarországon rendkívül alacsony az aktivitás. Az összes OECD-tagállam közül, nemcsak az Európai Unión belül, hanem az összes OECD-tagállam közül Magyarországon a második legalacsonyabb az aktivitási ráta, rendkívül kevés embernek van munkahelye, és ezekkel a megszorító intézkedésekkel, amit sajnos a Fidesz-kormányból ki tudott kényszeríteni az Európai Unió, konzerváljuk ezt az állapotot. Ezzel az intézkedéssorozattal oldjuk most meg, hogy az emberek még nehezebben éljenek, és sajnos a kormány felelőssége az is, hogy ez a megélhetési nehézség párosul a romló gazdaságpolitikai kilátásokkal.

(13.40)

Az Európai Unió pont az ellenkezőjére kényszeríti - sajnos sikerrel - jelenleg a magyar kormányt, mint amit a közgazdászok ideális gazdaságpolitikának tekintenek. Minden közgazdász egyetért azzal, pontosabban egy egészen széles körű konszenzus bontakozott ki arról, hogy anticiklikus gazdaságpolitika szükséges, azaz amikor konjunktúra van, jól pörög a gazdaság, akkor az államnak megtakarítania kell, amikor pedig eljön a válság ideje, ezekből a megtakarításokból élénkítenie kell a gazdaságot. Amikor konjunktúra volt Európában, jól pörgött a gazdaság, a szocialista kormányok ahelyett, hogy megtakarítottak volna, nem takarítottak meg, rekordnagyságú költségvetési hiányokat produkáltak és most pedig, amikor önök kormányoznak, sajnos megalkudnak az Európai Unió diktátumaival, beleegyeznek a megszorító politikába, holott pont most, pont ebben a recessziós időszakban kellene élénkíteni a gazdaságot. Az Európai Unió önökből, tisztelt fideszes képviselőtársaim, sajnos sikeresen kikényszeríti azt, hogy a Magyarország érdekeivel ellentétes, úgynevezett prociklikus gazdaságpolitikát folytassák.

Hozzátartozik még ehhez a helyzethez az is, hogy az egyedi kormánydöntésekkel szinte kizárólag nagy, külföldi vállalatokat kedvezményez a kormány. A Szilágyi Györggyel alkotott off-shore ügyeket vizsgáló munkacsoportunkkal összeszámoltuk: több mint 20 milliárd forint ment el off-shore országokban bejegyzett cégek vissza nem térítendő állami támogatására, és sajnos azt is tétlenül nézi a kormány és nem változtat ezen, hogy az az infrastruktúra, amit a sokat emlegetett európai uniós támogatásokból (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) hozunk létre, a külföldi ipar infrastruktúráját jelenti Magyarországon.

Köszönöm, elnök úr. (Taps a Jobbik padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai