Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.27.12:06:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

276. ülésnap (2013.05.13.), 16. felszólalás
Felszólaló Dr. Cséfalvay Zoltán
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 3:31


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSÉFALVAY ZOLTÁN nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Május 3-án mutatta be a Bizottság tavaszi előrejelzését, és a tavaszi előrejelzésen Olli Rehn sajtótájékoztatót is tartott. Ezen a sajtótájékoztatón bejelentette, hogy Franciaország, amelynél a deficit a tavalyi esztendőben 4,8 százalék volt GDP-arányosan, két év haladékot kap ahhoz (Dr. Józsa István: És mennyivel nagyobb!), hogy a deficitet 3 százalék alá vigye. Egy holland újságíró megkérdezte, hogy más országoknál mi várható, és kapnak-e hosszabbítást vagy sem; Hollandiában 4 százalékos az államháztartási hiány vagy 4 százalékos volt az elmúlt esztendőben. Most idézném Olli Rehn válaszát. Olli Rehn válasza a következő: "Franciaország számára sokkal ésszerűbb két évvel elnyújtani ezt az időszakot, míg más országok számára jobb, ha ragaszkodnak a 3 százalékos hiányhoz." Én a sokkal ésszerűbb és a jobb között nem érzek semmi különbséget, nem látok semmifajta közgazdasági logikát, úgy gondolom, ez elég jól jelzi, hogy itt azért politikai szempontok is erősen jelen vannak.

Magyarország viszont nem kért, és nem kér semmiféle halasztást a túlzottdeficit-eljárás terén. Miért is kérne? 2012-ben az államháztartási hiány 1,9 százaléka volt a GDP-nek (Gúr Nándor: Meséljen a 3000 milliárdról!), ami kiugróan jó eredmény, a hetedik legjobb eredmény egész Európában. Ezt tisztelt képviselő úr is említette. Miért is kérne akkor, amikor a deficit 3 százalék alatt tartható, és a GDP-arányos adósságpálya pedig csökkenő pályát mutat? Az Európai Unió egészében 2011-ben a GDP-arányos adósság 82 százalék volt, 2012-ben 85 százalék. Ezzel szemben Magyarországon 2011-ben a GDP-arányos adósság 81,4 százalék, ez csökkent le 2012-ben 79,2 százalékra. Tehát csökkenő pályán van az adósság. Ennek ellenére a Bizottság további kiigazításokat kért a magyar kormánytól, és Magyarországgal szemben azt állítja, hogy idén 3 százalék, jövőre pedig 3,3 százalék lesz az államháztartási hiány.

Nos, erre válaszol az egyenlegjavító intézkedések sorozata, amiről pénteken döntött a kormány részleteiben. Ennek alapvető lényege, hogy az állam, a kormány magán spórol, a tárcák kiadásai csökkennek, azokat zárolja a kormány. Ez lehetővé teszi, hogy 3 százalék alatt tartsuk az államháztartási hiányt. Egyetértek tisztelt képviselő úrral abban, hogy ez az utolsó lépés egy nagyon hosszú úton, most nem idézném, hogy 2010 előtt milyen államháztartási hiányszámok voltak, amelyek 9 százalék vagy annál magasabbak is, miközben már javában folyt ellenünk a túlzottdeficit-eljárás. De ez egy hosszú úton az utolsó lépés.

A piac, úgy gondolom, már visszaigazolta azt, hogy Magyarországon egy sikeres fiskális konszolidáció zajlott le. A számok is ezt mutatják, a tavalyi deficitadat, az adósság csökkenése, most már csak egy pecsétre várunk az Európai Uniótól, egy politikai pecsétre, ha úgy tetszik, amelyik véglegesen lezárja ezt a hosszú folyamatot.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai