Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.12.22:14:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

129. ülésnap (2020.05.18.), 254. felszólalás
Felszólaló Dr. Keresztes László Lóránt (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:30


Felszólalások:  Előző  254  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Előterjesztők!  akik jelen vannak. Nagyon röviden szeretnék ehhez a javaslathoz hozzászólni. Alapvetően az az indokolása ennek a javaslatnak, hogy mindenkinek viselnie kell a védekezés terheit, ezzel tökéletesen egyetértünk, és igazából nem is volt egy szavunk sem az ellen, hogy érintette ilyen módon a pártok finanszírozását is ez a javaslat. Ugyanakkor érdemes néhány szót ejteni arról, hogy utána mi következett ebből, és hogy milyen módon használták fel a Gazdaságvédelmi Alapba szánt pénzeket, és arról is érdemes egyébként néhány szót ejteni, hogy ezek milyen nagyságrendű tételek.A pártokat érintően, ha jól tudom, akkor 1,2 milliárd az az elvonás, ami jelentkezett a pártok finanszírozásának 50 százalékos elvonásával. Összességében, én azt gondolom, hogy ez nem probléma, hogy ezt abszolút el kell fogadnunk, és az a javaslat, ami előttünk van, egy technikai elvezetés (sic!), még ez ellen sincs igazából semmi kifogásunk, mondhatjuk, hogy logikus önmagában ez a javaslat.

A probléma a következő. A Gazdaságvédelmi Alap létrehozása nyilvánvalóan fontos döntés volt, és fontos intézkedés, ez részben úgy jött létre, hogy brutális megszorítások érték az önkormányzatokat, tehát már egy egész más nagyságrendet, 34 milliárd forintot jelentett az, hogy a gépjárműadót elvették az önkormányzatoktól. Tudjuk, hogy ennek most az lett a következménye, hogy a kistelepülések kétharmada nagyon komoly likviditási problémákkal küzd, illetve ilyen helyzetbe fog kerülni a következő időszakban. Rendkívül súlyos intézkedés, és ez előrevetíti akár a néhány napirendi ponttal később sorra kerülő vitát, hogy hírek szerint még az egyetemeket is érhetik elvonások, főleg a vidéki nagy egyetemeket szintén ezzel az indokkal, ami megint csak elfogadhatatlan lenne, mert az nagyon komoly leépítésekkel járna.

Az igazán nagy baj, ha azt nézzük, hogy mire költik ezeket a forrásokat, és láthatjuk, hogy elindult egy-két héttel ezelőtt egy plakátkampány, propagandakampány, amire rákérdeztünk, hogy mégis mennyibe kerül, mi a volumene s a többi, tehát konkrétan mennyit költenek el erre az állami propagandára. Teljesen egyértelmű, hogy a védekezés kell, fontos, jó és hatékony intézkedések kellenek, nem pedig propagandával kell azt elmagyarázni.

Ami egy ennél sokkal súlyosabb lépés  pénteken számolt be erről a sajtó , hogy a Gazdaságvédelmi Alapból 80 milliárd forintot átcsoportosítanak a Budapest-Belgrád vasútvonal fejlesztésére. Így összesen már az idei évben 140 milliárd forintot fognak elkölteni. Ha az első összeggel összehasonlítjuk, ez már két nagyságrenddel több. Ha összevetjük, hogy ez milyen károkat okoz a védekezés tekintetében, akkor érdemes egy ma bejelentett kormányzati intézkedésről beszélni, ami nyilván önmagában pozitív, ha megkésett is hónapokkal: munkahely létrehozása érdekében egy bértámogatási programot indít a kormány 80 milliárd forint értékben, és úgy kalkulál a kormány, hogy 80 milliárd forint felhasználásával 70 ezer új munkahelyet lehet létrehozni.

Ehhez képest, a 80 milliárdhoz képest 140 milliárd forintot költenek a Budapest-Belgrád vasútvonal teljesen megindokolhatatlan fejlesztésére. Tehát mondhatjuk, ha a kormány számait vesszük alapul, hogy 125 ezer magyar munkahelyről lemond a kormány, ennyi új munkahely létrehozásáról lemond a kormány azért, hogy a Budapest-Belgrád vasútvonal fejlesztését létre lehessen hozni.

Úgy gondolom, tisztelt képviselőtársaim, hogy ha elolvassuk a törvény indokolását, akkor ezeket a számokat nekem itt most mindenképpen ismertetnem kellett, azzal együtt, hogy önmagával az előttünk fekvő javaslattal mi egyetértünk, és azt a frakciónk támogatni is fogja. Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  254  Következő    Ülésnap adatai