Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.14.22:34:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

176. ülésnap (2020.12.15.), 184. felszólalás
Felszólaló Bana Tibor (független)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:26


Felszólalások:  Előző  184  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BANA TIBOR (független): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Azzal szeretném kezdeni a felszólalásomat, hogy rendkívül fontosnak tartom azt, hogy itt az Országgyűlésben beszéljünk a menekültügyi és migrációs paktumról.

(17.10)

Ezt megtettük tegnap az Európai ügyek bizottságának ülésén is, ahol érdemi vita alakult ki erről a javaslatról, és ott is hangot adtam annak az álláspontomnak, hogy ez egy összetett és nem fekete-fehér kérdés abból a szempontból, hogy amikor kormányzati oldalról különböző jelzők merülnek fel, azok meglehetősen egyoldalúan állnak ehhez a kérdéshez. Ezzel együtt azt alá szeretném húzni, tisztelt Országgyűlés, hogy azt, hogy ebben a kérdésben a magyar Országgyűlés szubszidiaritásvizsgálatot folytasson, a magam részéről támogatom.

Amikor kormánypárti képviselőtársaim arról beszélnek, hogy fontos a magyarok véleménye és akarata, figyelembe kell venni honfitársaink álláspontját, amikor erre hivatkoznak, akkor, azt gondolom, ezt azért annak figyelembevételével kell megtenniük, és mindannyiunknak felelősségünk ez, hogy keresztényi kötelességünk segíteni azoknak, akik valóban rászorulnak és ténylegesen menekültként érkeznek, vallásuktól és származásuktól függetlenül. Hozzá kell tennem, hogy természetesen nagyon sokan vannak olyanok, akik keresztényként érkeznek a kontinensre, de persze az lenne a legjobb, és ebbe az irányba kell érdemi lépéseket tenni, ha mindenki a saját szülőföldjén tudna boldogulni, de ha adott esetben, mondjuk, egy háborús övezetből valakinek menekülnie kell, legyen keresztény vallású vagy más vallású, más kulturális hátterű, akkor lehetőségeinkhez mérten a segítséget meg kell adnunk neki. És amikor egy keresztény-konzervatív kormánya van  legalábbis a saját állítása szerint  hazánknak, akkor ezt az álláspontot kellene magukévá tenniük, ezt kellene képviselniük a kormánypárti képviselőtársaimnak is. Meggyőződésem, hogy amikor önök arra hivatkoznak, hogy választópolgárokkal beszélnek, egyeztetnek, amit mi, ellenzéki országgyűlési képviselők is folyamatosan megteszünk, akkor a magyarok többségi álláspontja ilyen módon jelenik meg, ezért is kezdtem azzal a felszólalásomat, hogy nem szabad ezt nagyon egyoldalúan megközelíteni és egy fekete-fehér kérdést csinálni ebből.

Amikor a Közösen Vas Megyéért Egyesülettel a bécsi terrortámadás kapcsán nemrégiben kiadtunk egy közleményt, akkor azt is egyértelművé tettük, hogy a tömeges befogadás, a korlátozás nélküli bevándorlás nem lehet megoldás, sőt egyenesen elfogadhatatlan. Az EU külső határait, tisztelt képviselőtársaim, ellenőriznünk és védenünk kell, ugyanakkor az a fajta gyűlöletkampány, ami kormányzati oldalról megjelenik  és itt utalnék arra, hogy bizony, sajnos sokszor meggondolatlanul használnak jelzőket akár kormányzati szereplők, akár kormánypárti képviselők , mindenképpen káros és veszélyes, és nem mutat a megoldás irányába.

Sokszor tapasztalhatjuk azt, hogy tudatosan összemosnak fogalmakat, és nem megfelelő módon történik meg ezeknek a megvitatása, akár egyébként az európai színtéren, akár itt a magyar Országgyűlésben vagy szakbizottsági szinten. Az Európai ügyek bizottságának korábban alelnökeként és jelenleg tagjaként ezt számtalan alkalommal tapasztalhattam.

Tisztelt Képviselőtársaim! Magyarok és európaiak vagyunk, és ezt nem lehet elégszer hangsúlyozni, és nem lehet elégszer beszélni arról, hogy éppen ezért nagyon fontos az, hogy az európai vitakultúra megteremtésének irányába tegyünk lépéseket. Akkor, amikor egy ilyen rendkívül fontos ügyről beszélünk itt a plenáris ülésen, ne az történjen  kormánypárti felszólalók részéről sajnos ezt lehetett tapasztalni a mai napon is, itt elsősorban a KDNP felszólalóira szeretnék utalni, de a Fidesz európai parlamenti képviselője is tett ilyen irányú megjegyzést , hogy meggondolatlanul alkalmaznak különböző jelzőket ebben a valóban rendkívül fontos témában, amiben érdemes lenne konszenzusra jutni, és érdemes lenne egy irányba, de megfelelő higgadtsággal beszélni.

Szeretném azt is egyértelművé tenni, hogy természetesen teljes mértékben elutasítom és elfogadhatatlannak tartom a túlzottan liberális megközelítést ebben a kérdésben. Azt szeretném, és a magam részéről Vas megyei országgyűlési képviselőként azon dolgozom, hogy honfitársaink békében és biztonságban élhessenek. Éppen ezért támogatom az előttünk fekvő határozati javaslatot, hiszen nekem is az a véleményem, hogy szuverenitási kérdésről van szó ebben az esetben, és nagyon fontos az, hogy a magyarok és ebben az esetben a magyarok által megválasztott különböző színezetű országgyűlési képviselők dönthessenek arról, hogy milyen álláspontot képviselünk a bevándorlás kérdésében. Így aztán, tisztelt Országgyűlés, bízom benne, hogy a holnapi napon is ezt láthatjuk majd a szavazás során.

Szeretném azt megjegyezni, hogy amikor Vas megyében, Szentgotthárd és Körmend esetében felmerült az, hogy befogadóállomást telepítenek oda, Szentgotthárdon rövidebb ideig történt ez meg, Körmenden pedig több alkalommal és hosszabb ideig is ezzel kellett szembesülniük az ott élőknek, az ő érdemi megkérdezésük nélkül, akkor ott is határozott és egyértelmű álláspontot képviseltem, és nagyon sokan voltak olyanok politikai színtől, pártállástól függetlenül, akik ezt fontosnak tartották. Hiszen a helyiek véleményét ezekben az ügyekben nem kérték ki, ahogy egyébként Keresztes Lóránt, az LMP frakcióvezetője is utalt rá, hogy Baranya megyében, Martonfa esetében is ugyanez volt a helyzet. Ezt elfogadhatatlannak és felháborítónak tartottuk akkor, és tartom mind a mai napig.

Engedjék meg, hogy visszakanyarodjak zárásként ahhoz a gondolatomhoz, hogy a magam részéről bízom benne, hogy a holnapi napon a képviselőtársaim közül minél többen megszavazzák ezt a javaslatot, az igen gombot fogják megnyomni, a Közösen Vas Megyéért Egyesület elnökeként én így fogok tenni holnap. És azt is szeretném egyértelművé tenni, és szeretnék mindenkit biztosítani arról, hogy mind egyesületünk, mind személyesen én ezt az álláspontot képviselem, és ezt az álláspontot fogjuk képviselni a továbbiakban is. Köszönöm szépen a megtisztelő figyelmüket.




Felszólalások:  Előző  184  Következő    Ülésnap adatai