Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.14.09:36:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

72. ülésnap (2023.06.14.), 144. felszólalás
Felszólaló Kontrát Károly (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:44


Felszólalások:  Előző  144  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KONTRÁT KÁROLY (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Urak! A 2024. évi költségvetés a védelem költségvetése.

A veszélyek korát éljük: a közvetlen szomszédunkban elhúzódó háború, a háború folyományaként szankciós politika, a világszintű gazdasági nehézségek, a háborús infláció, az energiaipari és kereskedelmi átrendeződés, mindezek hátterében folyamatosan erősödő migrációs nyomás, együtt az Unió bevándorlási szabályrendszerének napokban kibontakozó, balliberális megközelítésű megújulási kísérletével.

A háború okozta gazdasági válság és az esetlegesen jogerőssé váló, az uniós határvédelem jelenlegi, szigorúbb, sok tagállam által nem betartott kereteit több szempontból gyengítő javaslatok további migrációs hullámokat indíthatnak el Európa felé.

Tisztelt Országgyűlés! Szükség van a honvédség megerősítésére, a haderőfejlesztésre, a rezsicsökkentés védelmére, a családtámogatási rendszer és a nyugdíjrendszer védelmére, valamint a munkahelyek védelmére. Belső biztonságunkat a rendvédelmi szervek garantálják. Évről évre javulnak a bűnözési statisztikák, a rendőrség állományának megbecsültsége és az állampolgárok bizalma erős. Ezúton is köszönjük a rendőrség személyi állományának a szolgálatát.

A legnagyobb kihívás a határvédelem, amiben Magyarország eddig is és 2024-ben is csak magára számíthat. Nincs semmilyen előrelépés a határvédelmi költségek uniós finanszírozása kapcsán, miközben Magyarország több mint másfél milliárd eurót fordított ezen kapacitások kiépítésére. Többször kértük, hogy az Unió járuljon hozzá a külső határvédelem költségeihez, hiába, eredménytelenül tettük ezt.

Érzékelhetően nő a migrációs nyomás. Az Unió menekültügyi reformjának felgyorsulása miatt szabályozási nehézségekre is készülni kell, amelyek akár többletterhelést is okozhatnak a költségvetésnek. A jelenleg adható legjobb válasz a határvédelem erősítése a fizikai határzár fejlesztésével és a határvadász századok kialakításával a Készenléti Rendőrségen belül. A rendszer működik, a 2024-es költségvetés pedig biztosítja a működéshez szükséges forrásokat.

Tisztelt Országgyűlés! A rendvédelem költségvetésének egésze külön hangsúlyt kapott a ’24-es tervezetben. A rendvédelmi kiadások meghaladják az 1300 milliárd forintot, ami 2010-hez képest mintegy 860 milliárd forintos, tehát közel háromszoros növekedést jelent. A rendvédelem területén dolgozó személyi állomány bérére közel 1000 milliárd forintot fordít a kormány 2024-ben, amely több mint 600 milliárd forinttal magasabb, mint 2010-ben, és 60 milliárddal több, mint az idei, 2023. évben. 2010 óta közel háromszorosára nőtt a bérekre fordítható összeg ezen a fontos területen.

A Belügyminisztérium irányítása alá tartozó minden központi rendvédelmi szerv költségvetési előirányzatai a javaslat szerint emelkednek a 2023. évi költségvetésben foglaltakhoz képest. A rendőrség, a TEK és a Nemzeti Védelmi Szolgálat a rendvédelem három pilléreként együttműködve látja el a rend és a közbiztonság erősítésének a feladatait. Erre összesen 517,5 milliárd forintot szán a 2024-es javaslat, ami 100,5 milliárd forinttal haladja meg a 2023-as keretet. A rendőrség közel 95 milliárd forint többletet kap, a TEK, a Terrorelhárítási Központ költségvetése is 4 milliárd forinttal bővül, és a Nemzeti Védelmi Szolgálat kiadási sora 1,7 milliárd forinttal magasabb az előző évihez képest.

A büntetés-végrehajtás 28 milliárd forinttal kap többet a tervezet szerint, továbbá 87,5 milliárd forintért épül egy új, 1500 fő befogadására képes börtön Csengeren.

A katasztrófavédelemre 31 milliárd forinttal jut több, amely megfelelően biztosítja az emberi élet és értékek védelmében végzett feladataik teljes hátterét.

Az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság egymilliárd forint többletforráshoz jut. 2024-ben kiemelt figyelmet fordítanak az engedélyügyi eljárások hatékonyabbá tételére, ezzel párhuzamosan pedig a személyes megjelenést nem igénylő, digitális ügyintézés arányának növelésére, amely várhatóan a munkaterhet és a működési költségeket is csökkenteni fogja.

A fejezeti kezelésű előirányzatok közül említést érdemel a már említett büntetés-végrehajtási beruházás és az Országos Polgárőr Szövetség százmillió forintos plusztámogatása.

Áttekintve az előirányzatokat, látható, megállapítható, hogy a jövő évi költségvetésnek fontos célja, hogy kiemelt mértékben igyekezzen biztosítani a rendvédelem megfelelő működését, ezzel Magyarország és a magyar emberek biztonságát. Minden olyan előirányzat megfelelő mértékben és stabilan finanszírozott a javaslat szerint, amely hozzájárulhat a közbiztonság, a belbiztonság megerősítéséhez, a nemzetközi és hazai terrorizmus elleni védelem erősítéséhez, a katasztrófavédelem fejlesztéséhez vagy a kis értékű bűncselekmények felderítési hatékonyságának javításához és a büntetés-végrehajtás fejlesztéséhez.

(20.00)

Tisztelt Országgyűlés! Mindezek alapján megállapítható, hogy egy olyan javaslat fekszik a tisztelt Ház előtt, amely nem téveszti szem elől, hogy milyen kihívások állnak az ország előtt a biztonság területén a következő esztendőben. 2024-ben olyan költségvetésünk lesz, amely figyelembe veszi a várható körülményeket, amelyek között a magyar emberek élnek, igyekszik megfelelő forrást biztosítani az értékeink és biztonságunk védelméhez.

Most pedig engedjék meg, hogy a választókerületemet érintő és az ország biztonságát erősítő beruházásról is szóljak néhány szót; ez pedig a várpalotai védelmi ipari beruházások. A kormány 2021-ben döntött arról, hogy egy állami résztulajdonú vegyesvállalat közepes kaliberű lőszer gyártását fogja végezni Várpalotán. Ehhez a kormány a szükséges intézkedéseket megtette, az ingatlanokat kijelölte, a forrást biztosította. A várpalotai védelmi beruházásokra a 2024-es költségvetésben 95,7 milliárd forint került megtervezésre. A kormány a várpalotai Védelmi Ipari Park Komplexum területének fejlesztése céljából a kerítésen kívüli fejlesztésekhez, a közművesítéshez, az úthálózat kialakításához, valamint egyéb, Várpalota város önkormányzatához kapcsolódó fejlesztések megvalósításához szükséges többletforrást biztosítja. A fejlesztések teljes forrásigénye 24,5 milliárd forint, ami a 2023-2026 közötti időszakra vonatkozik. A 2024. évi költségvetés tervezése során 6,3 milliárd forint került betervezésre a XVII. Energiaügyi Minisztérium fejezetben.

Tisztelt Országgyűlés! Köszönöm a figyelmüket, és kérem tisztelt képviselőtársaimat, hogy a védelem költségvetését a magyar emberek és Magyarország biztonsága érdekében támogassák. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  144  Következő    Ülésnap adatai