Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.29.05:40:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

29. ülésnap (2018.10.15.), 38. felszólalás
Felszólaló Harrach Péter (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:12


Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HARRACH PÉTER (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Kedves Képviselőtársaim! Bízom benne, hogy a felszólalás témája, nem maga a felszólalás, a téma, nem hullámokat ver és ellenállást fakaszt, hanem csendes elismerést. Miről van szó? Az ápolási díj emelése egy határozott lépés volt az együttműködő és igazságos társadalom felé. Miért történhetett ez? Azért, mert a szolidaritás elve érvényesült. A szolidaritás érvényesüléséhez pedig hozzátartozik két dolog: egyrészt az erős gazdaság, egy versenyképes ország, másrészt a kemény munkát végző magyar emberek. Hiszen sikeres ország csak úgy képzelhető el, hogy minden társadalmi réteg és csoport megkapja azt, ami neki jár, márpedig ez az igazságosság definíciója, hogy mindenki kapja meg, ami neki jár. Másrészt viszont szükséges a szolidaritáshoz egyfajta érzékenység a döntéshozók részéről, leginkább azok támogatása, akik legjobban rászorulnak, és ebben az esetben az őket segítő ápoló-gondozó hozzátartozók megerősítése.Érdemes megnézni azt is persze, hogy mi történt eddig ennek a díjnak az emelésével. Volt az elmúlt nyolc évben 63 százalékos emelés azok részére, akik a legnehezebb helytállást tudják megvalósítani, hiszen számukra olyan hozzátartozó gondozása jutott, akik maguk nem képesek ellátni azt, ami az élethez szükséges. Született egy 50 ezer forintos támogatás mint nyugdíj-kiegészítés, hogy leegyszerűsítsük ezt a kérdést.

De nézzük meg talán, hogy mi történt most! Egy új támogatási kategória került bevezetésre, amely alapvetően az önellátásra képtelen gyermekek szüleinek jár, és tegyük hozzá, hogy életkori korlátozás nélkül, hiszen ezek a gyerekek, ha felnőnek is, ugyanolyan gondozásra szorulnak. Rögtön tegyük hozzá, hogy azok, akik ezt a gondozást végzik, a legnagyobb áldozatot vállalják, hiszen 24 órás szolgálatot vállalnak. Már most rögtön hozzáteszem, hogy az időből ki ne fussak: ha arra gondolunk, hogy mire van még szükség, akkor mindenképpen szükség van arra, hogy tehermentesítsük, tehát ne csak anyagi segítséget nyújtsunk, hanem konkrét tehermentesítést a szülőknek. Egy olyan szolgáltatás rendszerét kell továbbfejleszteni, ami képes napközben is segítséget nyújtani annak, aki 24 órán keresztül ezt a szolgálatot látja el. De ez a jövő év feladata lehet.

Mi történt ma? Tehát egy új támogatási kategória, a gyermekápolási díj bevezetése történt, ami havi 100 ezer forintos bruttó juttatást jelent. Ha figyelembe vesszük, hogy mindössze 10 százalékos nyugdíjjárulék-levonás van, akkor ez azt jelenti, hogy 90 ezer forint a nettó. Mi jár ezzel a nyugdíjjárulékkal? Az, hogy szolgálati időt jelent, tehát nyugdíjjogosultságot is szerez. Azt is tudjuk, hogy ’22-ig az akkori minimálbér összegéig fog emelkedni ez a támogatás. Az ápolási díjban jelenleg 50 ezer ember részesül, és ebből a gyermekeket nevelő 17 ezer, tehát indokolt a legrászorultabbak támogatása. Ez a költségvetésnek 11,5 milliárd forintot jelent, ami több annál, mint ami annak idején a civil szervezetek követelésében megjelent.

Úgy gondolom, hogy nemcsak a gyermekeket nevelőknek ez a jelentős támogatása az, amit üdvözölnünk kell, hanem minden gondozott családtagnak a gondozója kap olyan emelést, ami könnyíti, segíti az életüket. De természetesen ennek folytatása, ahogy említettem, elsősorban a szolgáltatások területén indokolt. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

(14.10)




Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai