Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.29.06:30:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

29. ülésnap (2018.10.15.), 294. felszólalás
Felszólaló Dr. Varga László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Önálló indítvány indokolása
Videó/Felszólalás ideje 5:02


Felszólalások:  Előző  294  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VARGA LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Valóban, az Igazságügyi bizottság a múlt hét keddi ülésén elutasította az indítványunk tárgysorozatba vételét. Egyébként ezen az ülésen 27 indítványt tárgyalt meg a bizottság. Azt gondolom tehát, hogy olyan méltó figyelmet nem kapott ez az indítvány, amilyet kellett volna. Ráadásul ez az indítvány más időpontban, korábban júniusban már megtárgyalásba került, gyakorlatilag változatlanul. Az indítványunk nem jelent mást, mint az Adóskamara javaslatainak az Országgyűlés elé nyújtását, egy olyan törvényjavaslat, amelynek tulajdonképpen önmagában a célja az, hogy a deviza- és lakáshitel-károsultak követeléseiről folytasson egy vitát az Országgyűlés. Szerintünk az Adóskamara javaslata kiemelt súlyú ügyként kezelendő, megtárgyalásra alkalmas, ezért kérjük önöket immár az Országgyűlés előtt is másodjára, hogy vegyék ezt a javaslatot haladéktalanul tárgysorozatba. Megjegyzem kormánypárti képviselőtársaimnak, hogy erre holnap reggel, pontosabban a délelőtti órákban lehetőségük lesz, tudnak rá egy igent nyomni, s azt gondolom, hogy helyesen teszik.

S kérném a kormány megjelent képviselőjétől is, hogy egyeztessenek és támogassák ennek a tárgysorozatba vételét. Kérném tőle, ha itt lenne. Hadd mondjam el, hogy az Igazságügyi bizottság ülésénél méltatlanabb már csak az, hogy a kormány képviselője ezt az előterjesztést most nem tisztelte meg, egyetlen képviselője sem a jelenlétével. Ez elfogadhatatlan szerintem.

Nagyon röviden néhány indokot a tárgysorozatba vételre felhoznék azért itt a kései óra, a szűk érdeklődés és a kormány távolmaradása ellenére is.

Az Európai Bíróságon több előzetes döntéshozatali eljárás is folyamatban van devizaalapú hitelszerződések ügyében. Megjegyzem, hogy a szomszédos Horvátországban példaértékű döntés is született. Azt gondolom, ezeknek a figyelembevételével kellene az Országgyűlésnek újragondolnia azt, hogy mit tud segíteni a devizahitel-károsultaknak. Ez mindenképpen egy fontos alap.

Amíg nem dönt minden kérdésről az Európai Bíróság, óriási horderejű a jogbizonytalanság. Azt gondolom, hogy amikor jelentősen változhat az adósok javára a helyzet, még akkor is, ha időközben néhány döntés azóta megtörtént, de még mindig jelentősen javulhatna az adósok helyzete, ilyen körülmények között állami kényszer alkalmazására álláspontunk szerint nem kerülhet sor. A családtagokkal együtt összesen majd’ 4 millió magyar embert érinthetnek a folyamatban lévő végrehajtások. 900 ezer darab fogyasztói hitelből eredő végrehajtás van most folyamatban. Ebből jelenleg már 140 ezer darab az ingatlan-végrehajtás. S hallhattunk nagyon sok olyan családi tragédiáról, nagyon sok olyan hírről, hogy hány családot érintett tragikus módon az a szemet hunyó politika, ami az ő kilakoltatásukhoz vezetett. Szerintünk nem lehet a fogyasztók érdekeit és a fogyasztóvédelmi szempontokat ilyen körülmények között sárba tiporni. Nem lehetetleníthetjük el a bírósághoz fordulás jogát, nem lehetetlenítheti el az Országgyűlés a bírósághoz fordulás jogát, a tisztességes tárgyaláshoz való jogot és a hatékony jogorvoslathoz való jogot sem.

A javaslat fő célja és üzenete tehát ennek függvényében: 2019. december 31-ig kerüljenek felfüggesztésre a végrehajtások. Ez a fő cél. S azt tudom mondani, hogy ha ez megtörténne, akkor addig az Országgyűlésnek lenne lehetősége arra, hogy a szükséges jogszabályi módosításokat megtárgyalja, elfogadja, és minden érintett nehéz helyzetben lévő családnak valódi mentőövet, segítséget nyújtson szorult helyzetében.

Azt, hogy erről szó essék az Országgyűlésben, már akkor el tudjuk érni, ha holnap délelőtt önök tárgysorozatba veszik ezt az indítványt. Aztán persze módosíthatjuk, érdemi vitát lehet erről folytatni az Országgyűlés előtt, de amíg nem veszik tárgysorozatba, addig erre sajnos nincs lehetőség. Szerintem álságos az a politika a kormány részéről, hogy szemet huny, és úgy csinál, mintha megoldotta volna a devizahitelesek problémáját. Nem oldotta meg, nagyon komoly probléma ez, és 2018-ban, a családok évében elfogadhatatlan, hogy sok tízezer magyar család kerül ilyen nehéz helyzetbe. Köszönöm, elnök úr. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  294  Következő    Ülésnap adatai