Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.29.11:33:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

306. ülésnap (2013.09.30.), 8. felszólalás
Felszólaló Soltész Miklós (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:04


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SOLTÉSZ MIKLÓS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Először is szeretném megköszönni személy szerint önnek is azt a küzdelmet, amelyet a siket, hallássérült honfitársainkért, illetve hozzáteszem, hogy nemcsak magyarországi, hanem határon túli, például az erdélyi, a kolozsvári siketiskoláért vagy a marosvásárhelyiekért is tesznek. Köszönöm szépen azt a küzdelmet, amellyel ön is és még sokan a siket közösségből bemutatják azt, hogy a fogyatékossággal élés, adott esetben az azzal született, vagy pedig később szerzett fogyatékosság nem jelenti azt, hogy teljesen le kell valakinek épülnie, sőt sokkal inkább bizonyítható az, amit ön is bemutatott, hogy egyetemet, jogot végezhet valaki súlyos hallássérültséggel is, és ezzel utána a társadalomnak teljes értékű tagjává válik. Teljesen természetes, hogy köszönet mindazoknak, akik ezt közvetítik felénk, a jelnyelvi tolmácsoknak is, hiszen az ő munkájuk nélkül azt a kifejezést, azt a tudást, amit ön megszerzett, illetve önök megszereztek, nem tudtuk volna megkapni, nem tudta volna a társadalom megismerni.

Mindemellett meg valóban igaz az, amit elmondott, miszerint egy sor olyan lépést kellett megtenni az elmúlt években, amelyeket mind a fogyatékossággal élők, azon belül pedig a siket, hallássérült honfitársaink felé meg kellett tenni. Ezek közé tartozott egyébként az a közös küzdelem, amelyet együtt indítottunk el még az előző kormány idején, hogy a jelnyelv hivatalos nyelvvé váljon. Ennek igenis nagy kihatása van, több szempontból is. Amikor minket Európából különböző módon támadnak, akkor azért sokszor érdemes felhívni a figyelmüket, hogy Európában szinte egyedülálló az, hogy az alaptörvényben a jelnyelv deklarálva van. Európában egyedülálló, hogy Kósa Ádám képviselő kint van az Európai Unió képviselői között, és siket honfitársunk képviselőként képviseli az összes fogyatékos ember érdekét. Más európai országnak ez nem jutott eszébe; nemcsak hallássérült embert nem küldtek, nem delegáltak az Európai Unióba, hanem mást sem.

És hozzáteszem, a közös küzdelemnek az is eredménye, hogy egy nagyon szomorú, egy nagyon nehéz élethelyzetre is felhívjuk a figyelmet közösen, ez pedig a siketvakok közössége. Bár kevesen vannak, bár nem annyira ismert az ő tevékenységük és élethelyzetük, de az biztos, ha a siketség, a hallássérültség is nehéz állapot, nagyon komoly odafigyelést, nagyon sok munkát kíván, akkor mindazok, akik siketvakon élik az életüket, ott mind a hozzátartozóknak, mind az őket gondozóknak, és természetesen azoknak, akik benne élnek ebben az élethelyzetben, hatalmas nagy összefogásra van ahhoz szükségünk és szükségük, hogy egyáltalán amennyire lehet, teljesebb életet éljenek. Éppen ezért köszönöm ebben is az Országgyűlésnek is a támogatását, hiszen ez volt az a közösség, amelyet külön is támogattunk az elmúlt két, két és fél évben kiemelten ahhoz képest, hogy eddig még nem voltak a támogatottak sorában.

Hozzáteszem azt is, tisztelt képviselő úr, amit ön nem említett, és szeretném mindenképpen fontos tényként kiemelni, hogy az Új Széchenyi-terven keresztül, európai uniós támogatáson keresztül a 2007-2013-as időszakra ki tudtuk írni azokat a pályázatokat, amelyek megint csak a hallássérült és a siket közösséget segítik. Nagyon fontos döntés volt az, hogy több mint 500 millió forintból olyan szolgálatokat támogatunk, aminek a lényege a videotolmácsolás elősegítése, bevezetése. És azt kell mondanom, hogy ezzel is ha nem is az élen, de az elsők között legyünk Európában. Ennek a szerepét, azt hiszem, önök tudják a legjobban, a jelnyelvi tolmácsok tudják a legjobban, hogy milyen lesz a kihatása ez a siket közösségre, akármilyen ügyüket intézik, akárhova mennek a világban. És ugyanilyen fontos egyébként az önök küzdelmének a támogatása a másik Új Széchenyi-terves pályázaton keresztül a bilingvális oktatás irányába. Ennek az előkészítésére szintén egy pályázatot indítottunk el augusztus 27-én, több mint 330 millió forintért.

Azt gondolom, hogy ezek a lépések és azok is, amelyeket ön felsorolt, mind-mind fontosak, mind-mind üzennek a világnak, és nem véletlen az, hogy a siketek nemzetközi szervezetének a vezetői is sok helyen Magyarországot az élre helyezik a döntéseinkben, a végrehajtásban és abban a közösségben, amelyet közösen alkotunk. Innen köszöntöm önt is, önöket is és mindazokat, akik ezzel a fogyatékossággal élnek.

Köszönöm szépen a felszólalását. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai