Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.29.16:16:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

306. ülésnap (2013.09.30.), 345. felszólalás
Felszólaló Németh Szilárd István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:20


Felszólalások:  Előző  345  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NÉMETH SZILÁRD ISTVÁN (Fidesz): Csak néhány kérdésre szeretnék válaszolni, elnök úr. Köszönöm szépen. Kezdjük a végén! Volt egyszer egy jobbikos kérdés abban, és teljesen jogosnak éreztem, hogy ha köbméterben fogyasztanak az emberek, akkor miért megajoule-ban vagy kilojoule-ban, hőmennyiségben fizetnek. Hát ezért! Úgyhogy ezekhez a kérdésekhez szerintem nem olyan egyszerű hozzányúlni, hogy gondolunk egy mélyet, vitatkozunk valakivel, az utcán összeszedünk három információt, majd itt a parlamentben bemondjuk a tutit. Ez nem fog menni - szerintem a jobbikos képviselőknek sem. Bár azt láttam most a vitában, hogy szerették volna egymást túlszárnyalni mind hozzáértésben, mind pedig nagyotmondásban. Ez néha sikerült is. Nekem Zakó László teljesítménye rendkívül tetszett, amikor két és fél percen keresztül csak magát dicsérte, hogy milyen jó szakember. (Dr. Apáti István: Konkrétan nem így!) Egyébként meg aki itt ül, az soha semmihez nem értett. (Közbeszólás a Jobbik soraiból: Téged nem tudott dicsérni!)

Nos, visszatérve a törvényre, úgy kezdtem a törvényjavaslatot, hogy három dolgot fűznék hozzá. Ez a törvényjavaslat, így ez a három oldal, szerény három oldal indoklással együtt nem fog megoldani minden energiapolitikai kérdést. (Dr. Józsa István: Nem, mert kampányra készült.) Nem is ezért készült, hanem társadalompolitikai aktualitása van, amit úgy hívunk, hogy rezsicsökkentés.

Aztán azt is mondtam, hogy úgy veszem észre vagy úgy értelmezem, hogy ez a kormánynak és az Országgyűlésnek kötelessége. Kötelessége meghozni olyan törvényeket, kötelessége olyan szabályok mentén dolgozni, kötelessége olyan szabályokat alkalmazni, amellyel a magyar lakosságot segítik.

Sőt azt is mondhatom, hogy kötelessége megtenni azt, hogy a magyar lakosság megsegítése legyen az elsődleges feladata és ez legyen a cél, és minden egyebet egyébként mellé-hozzá rendel. Eddig ezt a piacot, amit közszolgáltatásnak neveztünk és aminek ez a háztartási energiaszolgáltatás is a része, úgy lehetett leírni, hogy voltak a szolgáltatók, voltak a fogyasztók, és az összes szabályozó mindig a szolgáltatók részéről készült el itt a parlamentben, minden; akár a fogyasztóvédelmi szabályokat nézzük, akár a szolgáltatással kapcsolatos szabályokat, akár a gázellátásról vagy a villamosenergia-ellátásról megalkotott szabályokat. Ennek a korszaknak szeretnénk véget vetni, de ez az egésznek csak egy kis szelete, ez a mai lehetőség.

Utána azt is mondtam, hogy azért terjesztettem be, hogy ezt a 11,1 százalékos november 1-jei gáz-, villamosenergia- és távhőcsökkentést el tudjuk érni. Pont annyi idő van még, hogy meg tudjuk alkotni a törvényt, a törvény alapján pedig tudjon intézkedni a kormány, a minisztérium, illetve a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal. Nos, ennyi volt a célja és nem több.

Ehhez képest itt mindenről szó volt, csak arról nem, ami ebben a törvényben van. Volt itt E.ON-gázvásárlás, volt itt különböző szolgáltatási minőség.

(22.40)

Tehát minden egyéb, ami a csövön kifért. Tehát itt az elmúlt három órában mindent hallhattunk, csak erről a törvényről nem sikerült beszélni sem kedves szocialista képviselőtársaimnak (Dr. Józsa István: Negyedórát beszéltem!), sem a jobbikosoknak. Az látszott, hogy rendkívül együttműködnek ebben a kérdésben, dicsérgetik egymást, és azt gondolom, hogy ez várható is ilyenkor, amikor kampány van, mert mindenki szeretné bebizonyítani, hogy ő a legjobb, de nem biztos, hogy most ez a terep erre van. (Szilágyi György: Ti vagytok a legjobbak!)

Szerintem beszéljünk arról, ami a valóság, meg amit a számadatok mondanak. Beszéltünk itt arról, hogy 2002 és 2013. november 1-je között hogyan alakultak az árak. Néhány árat nézzünk meg, és akkor talán világos lesz a szocialistáknak is, hogy miről szól ez a törvény. (Dr. Józsa István: Ez nekünk megvan!) 2002-ben a gáz ára - filléreket is fogok mondani, lehet, hogy nehéz lesz számítani, de próbálják meg. 2002-ben a kormányváltáskor a gáz lakossági ára köbméterenként 45 forint 36 fillér volt. Ez a 2010. áprilisi kormányváltáskor 138 forint 92 fillér volt. (Göndör István: Tessék hozzátenni a világpiaci árat!) Ez majdnem 207 százalékos drágulást jelent. Az azt jelenti, hogy több mint a háromszorosára emelkedett az ára. 2012. XII. hóban, két évvel a kormányváltás után, amikor mi azt állítottuk, hogy nem engedtük, hogy a lakossági gázár jobban nőjön, mint az éves infláció, tehát több mint két évvel a váltás után, 151 forint 82 fillért kellett fizetni a gáz áráért. Ez 9,2 százalékos kumulált változás, tehát a két és fél évre kivetítve 9,2 százalékos növekedést jelentett. 2013-ban, hogy ha megszavazzák ezt a törvényt, és ez alapján meg lehet hozni az intézkedéseket, akkor 121 forint 56 fillér lesz. (Göndör István: És most kisebb a világpiaci ár, mint akkor.) 121 forint 56 fillér utoljára 2008 júliusában volt, valamivel több volt, mint 121 forint 56 fillér, tehát 2008 júliusában.

Ugyanez a villamos energiánál a 2002-es kormányváltáskor 24 forint 64 fillér volt, a 2010-esnél ez 48 forint 39 fillér. Ugye itt 97,3 százalékos a százalékláb, ez azt jelenti, hogy majdnem kétszeresére nőtt a háztartási villany ára abban a bizonyos nyolc évben. Majd 2012 decemberében, tehát két és fél évvel a kormányváltás után 49 forint 65 fillér volt az áram ára. Ez kumuláltan szintén két és fél évre vetítve 2,6 százalékos emelkedést jelentett a villamos energiánál. És most a törvény elfogadása kapcsán pedig november 1-jétől 39 forint 72 fillér lesz a villamos energia ára, itt kilowattórában számoljuk az egységet. Ez meg pontosan 18 százalékos csökkenés lesz a '10-es váltáshoz képest, ami teljes egészében 20 százalékos csökkenés a decemberi árakhoz képest, és ez a 2007. februári árakat tartalmazza.

Szerintem ezek a számok beszélnek önmagukért. A 2012. májusi adatról szeretnék beszámolni. Nagyon magas volt, nagyon sokkal tartoztak az emberek, 143 milliárd forint tartozása volt a magyar háztartásoknak a szolgáltatók felé. Ez a 143 milliárd forint 2013 júniusában 124 milliárdra, 19 milliárddal csökkent. Egyértelműen kimutatható a matematikai összefüggés abban a tekintetben, hogy ez a rezsicsökkentésnek köszönhető. Tehát 19 milliárdos pozíciójavulás volt. És azt gondolom, hogy ezeknél a számoknál valójában tényleg arról kellett volna vitatkoznunk ma, hogy ebben a törvényben mi szerepel. Ennek a törvénynek, mint mondtam, egyetlenegy célja van, az, hogy a magyar családokon, mind a négymillió magyar családon segítsünk, és hát a legfontosabb célja, hogy a magyar családoknál több szabadon elkölthető pénz maradjon. Ezért kérem azokat, akik józan ésszel képesek gondolkodni, illetve képesek beleélni magukat a magyar emberek mindennapjaiba, támogassák ezt a törvényjavaslatot.

Köszönöm szépen, elnök úr, hogy meghallgattak. Viszontlátásra! Jó éjszakát kívánok! (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  345  Következő    Ülésnap adatai