Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.29.13:11:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

306. ülésnap (2013.09.30.), 267. felszólalás
Felszólaló Kovács Tibor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:14


Felszólalások:  Előző  267  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KOVÁCS TIBOR (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Jó lenne, ha egy ilyen törvényjavaslat kapcsán nem a propagandisztikus bejelentésektől lenne hangos az Országgyűlés, hanem tényekről beszélnénk, tényekről próbálnának beszélni a kormánypárti képviselők is, az előterjesztő is tényekről próbálna beszélni, és akkor talán lehetne találni olyan megoldást, amit kritika nélkül is tudna támogatni az ellenzék is például.

Még egyszer szeretném hangsúlyozni, hogy a végszavazásnál igennel fog az MSZP frakciója szavazni erre a törvényjavaslatra, azért, mert - még egyszer hangsúlyozom - fontosnak tartjuk, hogy azok a magyar állampolgárok, akiktől a Fidesz-kormány idején jelentős forrásokat vontak el, valamennyit is visszakapjanak ezekből az elvonásokból.

És itt mindjárt maradjunk az energetikai ágazatnál, hogy hogyan is van ez, 2002-től 2010-ig és 2010-től hogyan alakultak az energiaárak, ha megnézzük ezeket a tényeket. Tisztelt Képviselőtársaim! 2002 és 2010 között a világpiacon a gáz és villamos energia ára közel ötszörösére emelkedett, ötszörösére ez alatt az idő alatt. Ezalatt a kormány olyan támogatáspolitikát alakított ki, hogy a gáz áremelkedése a két és félszeresét alig haladta meg, a villamos energia áremelkedése pedig a kétszerese alatt maradt. Tehát miközben a világpiacon ötszörösére emelkedett ezen energiahordozók ára, közben ennek a felével emelkedett itt Magyarországon, és olyan támogatási rendszert alakított ki az előző kormányzat, aminek eredményeként 2008-ban a mostani csökkentés eredményeként bekövetkező árakat fizették az akkori fogyasztók.

Tehát nem igaz az az állítás, amit önök mondanak, hogy az előző ciklusban valamiféle elfogadhatatlanul magas árak voltak, hiszen szeretném emlékeztetni arra is önöket, hogy a Fidesz-kormány idején, az elmúlt három évben a gáz, illetve a villamos energia árában egyes fogyasztók esetében 10 és 20 százalék közötti emelkedés következett be. De igen, kedves képviselő úr, ne ingassa a fejét, ez bekövetkezett az elmúlt három évben mind a gáz, mind a villamos energia területén, és ebből próbálnak most önök valamit visszajuttatni.

Önök beszélnek a szolgáltatók extraprofitjáról meg a villamosenergia-termelők extraprofitjáról, akkor én most felolvasom önöknek azt, hogy hogyan is alakult az erőművek nyeresége az elmúlt években: 1997-ben, az önök által sokat átkozott időszakban az erőművek nyeresége 8,3 százalék volt; 1998-ban 12,7 százalék; 1999-ben - a Fidesz-kormány első teljes éve - 12,7 százalék, tehát ugyanannyi; 2000-ben 15,17 százalék; 2001-ben 22,8 százalék; 2002-ben 21,62 százalékos extraprofittal működtek a villamosenergia-termelő erőművek; ezt követően, a kormányváltást követően, 2003-ban és 2004-ben már újra 14 százalék alá csökkent ezeknek az erőműveknek a nyereséghányada. Tehát messze nem igaz az, amit önök itt propagandisztikusan szajkóznak arról, hogy az előző kormány tette lehetővé az erőművek extraprofitját, és ennek lett következménye az áremelés.

Az előző kormány megpróbálta, megpróbálta azt elérni, hogy ilyen világpiaci árviszonyok mellett is a magyar állampolgárok számára megfizethetőek legyenek ezek a szolgáltatások. Önök tényleg komolyan úgy gondolják, hogy véletlen az, hogy a Fidesz-kormány idején nőtt mintegy háromszorosára a számláikat nem fizető állampolgárok száma, akik nem tudják kifizetni az energiaszolgáltatás árát, mert olyan viszonyok alakultak ki? A Fidesz-kormány működése meg egyes fideszes képviselők, mint Kósa, Szijjártó képviselő urak, akik hozzájárultak a forint bedőléséhez, nem járultak hozzá ahhoz, hogy ma már nem tudják fizetni a magyar állampolgárok az energetikai számlákat? És önök kénytelenek ilyen lépéseket tenni meggondolatlanul és megfontolatlanul azért, mert pontosan megint csak az történik, hogy azokon próbálnak segíteni, akik a legkevésbé rászorulók.

És hogyan van az, hogy most már kétszázezerhez közelít azoknak a magyar állampolgároknak a száma, akiktől a különböző szolgáltatásokat már kikötötték, mind a villamosenergia-, mind a gázszolgáltatást kikötötték, mert már nem tudják fizetni ezeknek a költségeit? Hogyan lehet az, hogy az önök dicsőséges hároméves kormányzása alatt nőtt ilyen exponenciális mértékben ezeknek az állampolgároknak a száma? Azért, mert olyan fantasztikus árpolitikát és energiapolitikát folytattak? Hát nem, nem erről van szó! Ezt próbálják most meg propagandisztikusan valamilyen módon kompenzálni, mert tudják, hogy kezelhetetlen a helyzet. Az emberek meg fognak fagyni télen, mert nem tudják fűteni a lakásukat, és már a villamos energiát is kikötötték náluk.

Egyszerűen gyalázat, hogy elfeledve, eltakarva és megpróbálva meghamisítani azokat a tényeket, amelyekről itt csak néhány elemében beszéltem, próbálják meg eladni, mint ha valami hatalmas jótéteményt tennének ezzel. Ezzel csak megpróbálják korrigálni azokat a súlyos hibákat, amelyeket ezen a területen elkövettek az elmúlt három évben, de ennek csak a töredéke, ezek csak morzsák, üveggyöngyök tulajdonképpen, amit az állampolgárok elé szórnak, ahhoz képest, ami veszteséget és kárt okoztak nekik ezzel az elfogadhatatlan gazdaságpolitikával és energiapolitikával, amit itt követnek. Megpróbálják bebizonyítani, hogy az előző kormány meg az ellenzéki képviselők tehetnek mindenről, ami kialakult, és nem beszélnek arról, hogy a Fidesz mit követett el az elmúlt időszakban, és hogyan próbálja meg ezt valamilyen propagandisztikus módon és eszközökkel korrigálni.

És itt van ennek az E.ON-tárolónak az ügye, tisztelt államtitkár úr, erről mindenképpen kell néhány szót beszélni. Gyalázatos az, hogy az országgyűlési képviselők semmit nem tudhatnak egy olyan ügyről, amely nagyságrendekkel nagyobb. Ha a sukorói ügy probléma volt - szerintem messze nem volt probléma -, ha önök annak tartják, akkor ez százszorosan komolyabb probléma, százszoros kárt okozott a magyar állampolgároknak az, amennyit önök fölöslegesen kifizettek ezért a vagyontárgyért. Megint csak mondanám, amit már a kisebbségi vélemény kapcsán is elmondtam, hogy jó lenne, ha erre magyarázatot adna az államtitkár úr. Ha már a részleteiről nem beszél, akkor mondja meg, hogy miért csak a vagyonelemnek egyes részét vette meg a kormányzat, miért nem az egészet vette meg, különösen ennyi pénzért.

(20.10)

És azt mondjuk, ha ennek a pénznek csak a töredékét arra fordították volna, hogy energetikai rendszereket korszerűsítsenek, ha a lakóházak, a panelházak fűtés-korszerűsítését támogatták volna, és nem az E.ON multinacionális társaságnak fizettek volna indokolatlanul hatalmas összegeket, akkor már sokkal előrébb tartanánk, és ezzel a módszerrel jelentős, nem 10 vagy 20 százalékos, hanem akár 50 százalékos energiamegtakarítást is el lehetett volna érni azoknak a forrásoknak a töredékéből, amit önök az E.ON-vásárlásra fordítottak.

Mindezekre tekintettel mindig el fogjuk mondani, hogy mindaz a propagandisztikus hazugság, amit ezzel kapcsolatban elmondanak, mennyire nem állja meg a helyét. Ezt mindig el fogjuk mondani, és meg fogjuk követelni, hogy a kormány számoljon be minden egyes fillérről, amit erre elköltött, magyarázza meg és gazdaságilag is indokolja meg, hogy miért ezt az utat választotta, és milyen előnye származik a magyar fogyasztónak abból, hogy hatalmas összegeket, százmilliárdokat költöttek ennek a vagyontárgynak a megvásárlására.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  267  Következő    Ülésnap adatai