Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.29.11:55:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

306. ülésnap (2013.09.30.), 14. felszólalás
Felszólaló Vona Gábor (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:17


Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VONA GÁBOR (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Engedjék meg, hogy egy 2010-es Jobbik-közleménnyel kezdjem felszólalásomat, illetve annak egy részletével.

"A Jobbik Magyarországért Mozgalom kimondottan csökkenteni szeretné a közműdíjakat, és ennek érdekében be kíván avatkozni a közművek napi munkájába is. Akár ezen cégek visszaállamosítása árán, akár állami aranyrészvény biztosításával, de jogot formálunk arra, hogy meghatározhassuk a jövőben úgy az árakat, mint a szolgáltatások minőségét, beleértve a háztartásokba bekerülő gáz hőértékét. A Jobbik szerint egy ország közműellátottsága, beleértve a szolgáltatások árát és minőségét is, nem a tőke szabad áramlása és a vállalkozások szabad versenyének kategóriájába tartozik, hanem az állam kompetenciájába sorolandó, alapvető nemzetbiztonsági kérdés." Íme, a Jobbik közleménye 2010-ből.

Ezek után talán senki nem mer bennünket azzal vádolni, hogy kezdetektől fogva ne támogattuk volna a rezsicsökkenést, és ne támogattuk volna az energiaszektorban az állami felügyelet erősítését, akár az állami tulajdon megjelenését. Nagyon szeretnék látni például hasonló szellemű közleményeket ugyanebből az időből, mondjuk, akár a Fidesz, akár az MSZP részéről, de nem fogunk ilyet találni. Tehát mi támogattuk ezeket az elképzeléseket. Ellenben ne várja senki, hogy támogatni fogunk bármiféle gazemberséget, akármelyik oldalról is.

Amikor ebben az Országgyűlésben az MSZP támadás alatt volt azért, hogy luxusprofitot garantált a külföldi szolgáltatóknak, mi is támadtuk őket. Összefogtunk ezért a Fidesszel? Ez azt jelentette? Nem azt jelentette. Azt jelentette, hogy kiálltunk az emberek és a társadalom érdeke mellett. Amikor most az E.ON-üzletág megvásárlása kapcsán kérdések merülnek föl, és a Jobbik is föltette ezt a kérdést már 2013 tavaszán, tehát nem most, akkor összefogtunk talán az MSZP-vel? Nem fogtunk össze, hanem kiálltunk ismételten az emberek és a társadalom érdeke mellett. Mi azt ígértük a választások előtt, hogy mindent meg fogunk szavazni, támogatni fogunk, ami az emberek érdeke, és semmit nem fogunk támogatni, ami nem érdeke Magyarországnak és a magyar embereknek. Nem teszünk mást, mint tartjuk az ígéretünket. Szeretném például emlékeztetni a kormánypárti képviselőket, hogy bár nagyon sok kritikánk volt, de annak idején a MOL-részvények állami megvásárlását a Jobbik a szavazatával támogatta, mert Magyarországnak ez volt az érdeke. És most hadd ne soroljam föl, mert nem fér bele az időbe, az elmúlt 24 évből azokat az eseteket, amikor önök az ország és a nemzet érdeke ellen, az MSZP és a Fidesz közösen állt össze, közösen szavazott, közösen támogatott ilyen ügyeket.

Sokszor pedig nemcsak azt mondják, hogy a Jobbik összeállt vagy ezzel a párttal, vagy azzal, hanem odáig is elmennek, akár a Fidesz, akár az MSZP, hogy azt mondják, bennünket valamelyik másik párt hozott létre. Az MSZP szerint a Fidesz hozta létre a Jobbikot, a Fidesz szerint az MSZP hozta létre a Jobbikot. Jó lenne lassan eldönteni! Hogy ez sikerüljön önöknek, válaszolok azért erre a problémára, megpróbálom az önök aggodalmait vagy kérdéseit ez ügyben eloszlatni.

Önök saját magukból indulnak ki. Önöket valóban létrehozták 1989-ben, nemzetközi licenc alapján. Természetes, hogy az ember saját magából indul ki, de higgyék el, van más módja is egy párt megalakulásának: az, amikor társadalmi akarat hoz létre egy pártot. Milyen társadalmi akarat hozta létre a Jobbikot? Az önök közös 24 éves kormányzása és ezeknek a kormányzásoknak a kudarca. Az, hogy önök 24 éven keresztül felváltva loptak, csaltak, hazudtak. És az embereknek ebből elegük lett, és létrehoztak egy olyan pártot, amilyen ma jelen pillanatban az Országgyűlésben a Jobbik. És mi ezeket az embereket kívánjuk támogatni, képviselni, ezen emberek számára kívánunk gyűjtőpárt lenni, akiknek a Fidesz és az MSZP kormányzásából is elegük van.

Visszatérve az E.ON-vásárlásra, azt gondolom, önök ebben a kérdésben mindketten eltaktikázták magukat. Azzal, hogy az MSZP visszavonta az aláírásait a vizsgálóbizottság kapcsán, egyrészről nevetségessé tette magát. Milyen párt az, hogyan akar kormányozni egy olyan párt, amelyik egyik napról a másikra másképp határoz? Másrészt pedig, azért ezt is tegyük hozzá, van abban valami szimbolika, hogy az MSZP három napig tudott az igazság oldalán maradni, onnantól kezdve neki ebből elege volt. Három napig bírja elviselni az igazság terhét.

Itt mind a kettőjüknek van takargatnivalója, ez az igazság, és a Fidesz sem azt szajkózza most már, azt hiszem, az lenne a helyes, hogy melyik ellenzéki párt írta alá ezt a kezdeményezést. Nem ez a kérdés, tisztelt fideszes, KDNP-s képviselőtársaim. A kérdés az, hogy önök miért nem írták alá. Ha önöknek nincs semmiféle titkuk, takargatnivalójuk, miért nem írták alá önök?

Hogy segítsek ebben a problémában önökön, a Jobbik életre szeretne hívni egy vizsgálóbizottságot, itt van a javaslat, amelyben nemcsak az E.ON-vásárlást szeretnénk megvizsgálni, hanem az egykori energiaszektor privatizációját és annak társadalmi kárait is.

(13.50)

Nagyon kérem önöket, hogy támogassák ezt a javaslatot, de tudva azt, hogy ez nem olyan egyszerű az önök számára, hogy esetleg Barroso úr, Obama elnök úr vagy Ronald Lauder elnök úr ezt nem engedi önöknek, ezért még inkább szeretnénk segíteni. Életre szeretnénk hívni vagy segítenénk önöknek abban, hogy önök hívjanak életre egy vizsgálóbizottságot, el is készítettük, nincs ezzel most már önöknek vesződnivalójuk, Rogán Antalnak pedig szépen aláírni, aztán a képviselőknek, és hozzák önök saját maguk létre ezt a vizsgálóbizottságot, tisztázzák magukat, önöknek nincs takargatnivalójuk, állítsák fel önök, nehogy már a saját rezsiháborús ágyúikkal a saját váraikat rombolják le. Ha önök nem az emberekkel akarják visszafizettetni (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) a rezsicsökkentés árát, itt a lehetőség, frakcióvezető úr, oda fogom most adni, nem kell betojni, alá kell írni.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban. - Vona Gábor egy iratot tesz Rogán Antal asztalára.)




Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai