Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.14.11:39:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

64. ülésnap (2023.05.04.), 28. felszólalás
Felszólaló Földi László (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:33


Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FÖLDI LÁSZLÓ, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Mielőtt a törvénytervezet kapcsán szólnék, mivel az Országgyűlés ma tárgyalja a családok támogatásáról szóló törvényt, hadd jelentsem be, hogy ma reggel született meg a nyolcadik unokám. (Taps.  Rétvári Bence: Bravó!)

A kormány politikájának egyik elvi és egyben gyakorlati alapja a következetesség, céljainkat és módszereinket illetően nem szélkakas módjára forgunk. Az idegen politikai vagy kulturális áramlatok, netán hatalmak világtrenddé duzzasztott káros hatásainak tudatosan ellenállunk. Amikor a családok újabb és újabb támogatásainak formáit és eszközeit keressük, akkor is ezen az úton járunk, akkor is, ha ez az út göröngyös és olykor nagy az ellenszél. A világ értékválsága oda vezetett, hogy a családot, mint a társadalom legfontosabb egységét szét akarják zúzni. Amíg lehet és ahogyan csak lehet, mi ezt nem hagyjuk.

Kiemelten kezeljük a demográfiai helyzet javítását és azon dolgozunk, hogy a családok és a gyermekvállalás támogatása a közgondolkodás minden szintjén középpontba kerüljön. A kormány az elmúlt években több száz milliárd forintot fordított a családtámogatásokra, amelyek segítségével a családok jobb anyagi helyzetbe kerültek. Adókedvezményeket vezettünk be, bevezettük a családi otthonteremtési kedvezményt, a nagyszülői gyedet is, bővítettük a bölcsődei és óvodai férőhelyeket, segítjük a nők munkaerőpiaci részvételét annak érdekében, hogy a nők könnyebben összeegyeztessék a munkát és a családi életet. Az a célunk, hogy Magyarországon családbarát környezet alakuljon ki, amely segíti a családokat abban, hogy boldog és teljes életet éljenek.

A most tárgyalt törvénymódosítások is ezeket a célokat szolgálják. Röviden összefoglalva: legyen a családok élete egyszerűbb, az ügyintézés gyorsabb és főképpen a gyerekek érdeke érvényesüljön mindenekelőtt.

Képviselőtársam, a Fidesz vezérszónoka és államtitkár úr is említette azokat a legfontosabb változásokat, amelyeket ez a törvénytervezet felsorol. Én is ezekre szeretnék kitérni röviden. Jelentős könnyítésnek tartjuk, hogy a gyermekgondozási díjra való jogosultság megszűnését követően a gyermekgondozást segítő ellátás, a gyes megállapítása hivatalból történik. Vagy azt is nagyon fontosnak tartjuk, hogy érdemi egyszerűsítés a szülők számára, hogy néhány kivételes esettől eltekintve, a szülőtől vagy a tanulótól ez év szeptember 1-jétől nem kérhető a tanulói jogviszony igazolása 16 éves korig, a tankötelezettség befejezéséig. A tankötelezettség lejártát követően pedig a tanuló érvényes diákigazolvánnyal igazolhatja tanulói, hallgatói jogviszonyát egészen a felsőoktatási hallgatói jogviszony végéig.

Azt is kiemelten fontosnak tartjuk, hogy a családi pótlék 50-50 százalékos megosztása iránti kérelmet a jövőben a külön élő szülők egyike is benyújthatja majd, vagy hogy a vér szerinti apa is jogosulttá vált az anyasági támogatásra, ha az érdesanya elhalálozik. Azt is fontosnak tartjuk, hogy július 1-jétől a szociális nyilvántartásból az állami foglalkoztatási szerv a nyilvántartásba vétel, az ellátás megállapítása érdekében szükséges adatokat közvetlen lekérdezéssel elérheti.

Tisztelt Ház! Miért kell támogatni a kormánynak azt, hogy a családok ügyintézése egyszerűbb legyen? Hét válaszom van erre.

Az első válaszom az időmegtakarítás. Az ügyintézés egyszerűsítése és automatizálása csökkenti a bürokráciát és az adminisztrációs terheket, így a családok kevesebb időt töltenek el az ügyintézéssel és több időt fordíthatnak családjukra és egyéb más feladataikra.

A második válaszom a pontosság. Az egyszerűsített eljárások és dokumentumok könnyebbé teszik az ügyintézést a családok számára. Ha a dokumentumok bonyolultak, akkor sokkal nehezebb helyesen kitölteni azokat, ami miatt hosszabb időt vehet igénybe az ügyintézés és növelheti a hibázás esélyét.

A harmadik válaszom a pénzmegtakarítás. Az egyszerűbb és gyorsabb ügyintézés jelentős pénzmegtakarítást eredményezhet a családok számára.

A negyedik válaszom a családok jobb elérhetősége. Az egyszerűsített ügyintézési eljárások segítségével a családok jobban elérhetővé válnak az állami szolgáltatások számára.

Az ötödik válaszom a csökkenő bürokrácia. Az egyszerűsített rendszerek csökkentik a bürokráciát és az adminisztratív terheket, ami az állami szolgáltatások hatékonyságát is javíthatja.

A hatodik válaszom a jobb életszínvonal. Az egyszerűsített és gyorsabb ügyintézésnek köszönhetően a családoknak több idejük és pénzük marad a legfontosabb dolgokra, mint például oktatásra, egészséges életre, szórakozásra.

A hetedik válaszom, hogy az egyszerűsített családi ügyintézés javítja az állam és a polgárok kapcsolatát, mivel az állampolgárok elégedettebbek lesznek a kormányzati szolgálatások minőségével és hatékonyságával.

Tisztelt Képviselőtársaim! Mindezekre hivatkozással a Kereszténydemokrata Néppárt országgyűlési képviselőcsoportja nevében frakciónk támogatásáról biztosítom az előterjesztést és tisztelettel erre kérem a parlament minden tagját. Köszönöm a szót. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai