Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.28.19:38:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

207. ülésnap (2021.06.07.), 72. felszólalás
Felszólaló Dr. Aradszki András (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:51


Felszólalások:  Előző  72  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ARADSZKI ANDRÁS (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Az éghajlatváltozás, a szélsőséges időjárási jelenségek, a társadalmi hatások egyre több embert érintenek. A klímaválságot éppen ezért nem lehet félvállról venni, beszéd helyett cselekedni szükséges.

Magyarország számára elsődleges feladat a Kárpát-medence természeti környezetének, gazdag vízkészletének, termőföldjeinek, erdeinek, változatos élővilágának megóvása és megőrzése. A Kárpát-medence ugyanis alkalmas hely arra, hogy a kedvezőtlenebb klímaforgatókönyvek bekövetkezése esetén is képes legyen fenntartani a magyar családok közös életterét. A klíma- és természetvédelmi akcióterv keretében a Fidesz-KDNP-kormányzat deklarálta, hogy Magyarország 2050-re klímasemleges ország kíván lenni. A nulla nettó kibocsátású gazdaságra való átállás költségeit ezen klímavédelmi akcióterv értelmében első helyen a klímarongálóknak, második helyen a jelentős szennyező országoknak és a nagyvállalatoknak kell megfizetni.

Tisztelt Miniszter Úr! A klíma- és természetvédelmi akcióterv első pontja azt tartalmazta, hogy a kormányzat vállalja az illegális hulladéktól való megtisztítását az országnak.

(15.20)

A hulladék helytelen gyűjtése, kezelése, ártalmatlanítása, feldolgozása, lerakása esetén a lehető legszigorúbb intézkedések kerülnek bevezetésre. Határozott lépéseket tesz a kormányzat az illegális hulladéklerakók felszámolása és az elkövetők megbüntetése érdekében. Ez utóbbi cél azért is fontos, mert Magyarországon évente 328 ezer köbméter illegális hulladék kerül lerakásra, amely hat méter magasan lepné el a Kossuth teret.

Magyarország Kormánya a vírusválság ellenére is elkötelezetten küzd az illegális hulladéklerakók és a szemetelés ellen. 2020-ban indult a „Tisztítsuk meg Magyarországot!” program, amelyben pályázati támogatás mellett nagy vállalati partnerek és szervezetek, mint például a MÁV, a Magyar Közút, az Országos Vízügyi Főigazgatóság és az állami erdőgazdaságok is segítik a sikeres végrehajtást.

Tisztelt Államtitkár Úr! A program immár majdnem egy éve tart, így a részletek iránt érdeklődve kérdezem tisztelt államtitkár urat, hogy hol tart a „Tisztítsuk meg Magyarországot!” program, milyen intézkedéseket tett a kormány az illegálishulladék-kezelés megszüntetése érdekében. Várom államtitkár úr megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  72  Következő    Ülésnap adatai