Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.16.21:09:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

108. ülésnap (2024.04.08.), 210. felszólalás
Felszólaló Dr. Fónagy János (Fidesz)
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:46


Felszólalások:  Előző  210  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FÓNAGY JÁNOS nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Az önök előtt fekvő törvényjavaslat a nemzetgazdasági miniszter feladatkörébe tartozó, valamint a feladatkörét érintő egyes törvények értelmezését és alkalmazását elősegítő módosítást tartalmazza a gazdasági jogi szabályozás, valamint az állami vagyongazdálkodás körében. A javaslat vagyongazdálkodást érintő módosító pontjai a jogalkalmazói tapasztalatokra figyelemmel egészítik ki és pontosítják az állami vagyonról, továbbá a nemzeti vagyonról szóló törvények egyes rendelkezéseit, ezen túl a javaslat több jogszabály vagyongazdálkodáshoz kapcsolódó rendelkezését is pontosítja, kiegészíti.

A parlamenti bizottságok munkája során a törvényjavaslat számos ponton érdemben is módosult. Az állami vagyonról szóló törvénynek az állami elhelyezési célú ingatlanhasználati jogviszonyt szabályozó alcíme újabb értelmező rendelkezésekkel egészül ki, amely a jogviszonyban érintett minden jogalany számára az egységes jogértelmezéshez nyújt segítséget. Az állami vagyon úgy is gyarapodik, ha valaki valamely vagyontárgyát az államnak vagy az állam képviseletében eljáró személynek ajándékozza. A javaslat alapján az ily módon állami vagyonba került, de az állami feladatok ellátásához nem szükséges vagyontárgyak állami feladatok ellátásában közreműködő személyek részére juttathatók ingyenesen, abban az esetben, ha az ajándékozó ezt kimondottan nem zárja ki.

A szabályozás másik eleme a kifejezetten protokolláris ajándékozás céljából beszerzett vagyonelem átruházására vonatkozó szabályok meghatározása. A protokollcélú ajándékozásnak a mindenkori költségvetési törvény ad keretet, meghatározva az ajándékként átruházható vagyonelem értékét.

A zárószavazás előtt álló törvényjavaslat a fentieken túlmenően a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása elleni hazai szabályrendszer további erősítését is szolgálja. A törvényjavaslat két részterületen tesz javaslatot a pénzmosás elleni szabályozás módosítására: megerősíti a szolgáltatók feletti felügyeleti tevékenység hatékonyságát, valamint követi az Európai Unió szintjén a kriptovaluták közelmúltban megalkotott ágazati szabályozását az érintett szolgáltatói szektor hatálya alá helyezésével és a felügyeletüket ellátó hatóság kijelölésével. A törvényjavaslat ezen pénzmosás elleni szabályozási elemei elfogadásával Magyarország tovább javítja a hazai pénzmosás és terrorizmusfinanszírozás elleni rendszer hatékonyságát, áttekinthetőségét és működőképességét, ezenfelül eleget tesz európai uniós és nemzetközi kötelezettségeinek.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A fenntartható finanszírozás és az egységes vállalati felelősségvállalás ösztönzését szolgáló, környezettudatos, társadalmi és szociális szempontokat is figyelembe vevő, a vállalati társadalmi felelősségvállalás szabályairól és azzal összefüggő egyéb törvények módosításáról szóló 2023. évi CVIII. törvény módosításának célja, hogy támogassa a magyar vállalatok versenyképességét, az ESG-megfelelés során az ESG-beszámoló mellékletét képező kérdőív egységesítésére való törekvéssel csökkentse a külső szereplők sokszorozódó információs igényét, az ESG-adatszolgáltatásra és -minősítésre való felkészülésüket támogatva pedig biztosítsa az ESG-közreműködőkkel szembeni szakmai elvárások érvényesülését. A módosítás ezzel összhangban pontosítja az állami feladatokat és szerepeket, a szabályok betartása érdekében kiterjeszti a felügyeleti jogosítványokat, pontosítja az ehhez szükséges fogalmakat. Azzal, hogy a törvénymódosítás az ESG-beszámoló mellékletét képező kérdőív tartalmára igyekszik szűkíteni a szereplők információigényét, érdemben lehet csökkenteni a vállalkozások adminisztratív terheit. A kapcsolódó szolgáltatókkal mint ESG-közreműködőkkel, -tanácsadókkal, -tanúsítókkal és -minősítőkkel szembeni hatósági elvárásokkal pedig a hazai vállalatok felkészültségét és megfelelését is biztosítani igyekszik a javaslat.

Tisztelt Ház! A parlamenti döntéshozatal során megfogalmazott bizottsági módosító javaslatok a normaszövegben további nyelvi és jogtechnikai koherencia megteremtését szolgáló, kodifikációs és nyelvhelyességi pontosításokat eszközöltek. Köszönöm a bizottságok szakmai munkáját, mellyel hozzájárultak a törvényjavaslat szövegének egyértelműsítéséhez, pontosításához.

Megítélésem szerint a törvényjavaslat által kitűzött szabályozási célok előmozdítják az állami vagyonnal való gazdálkodás további racionalizálását, az állami vagyon hatékony hasznosítását, továbbá alkalmasak arra, hogy a gazdasági szereplők jogrendszerbe vetett bizalmát erősítsék. Ezért kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy a T/7732. számú törvényjavaslatot és annak összegző módosító javaslatát támogatni szíveskedjenek.

Figyelmüket megköszönöm, elnök úrnak pedig a lehetőséget. Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokból.)

(18.10)




Felszólalások:  Előző  210  Következő    Ülésnap adatai