Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.15.18:02:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

232. ülésnap (2017.06.12.), 273. felszólalás
Felszólaló Schmuck Erzsébet (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:33


Felszólalások:  Előző  273  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SCHMUCK ERZSÉBET (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Hiába az összegző módosító néhány apró pozitív változtatása, a legfontosabb probléma a javaslattal természetesen még mindig az, hogy mi értelme ennek az egésznek a jogállami célként alátámaszthatatlan, differenciálatlan megbélyegzésen kívül. A zárószavazás előtt álló javaslat az átláthatóságot ugyanis egyáltalán nem segíti, a javaslat még annyit sem tesz meg, hogy az amúgy a bíróság felé bejelentett egyedi külföldi támogatási adatokat nyilvánossá tegye. De ha ezt meg is tenné, akkor sem derülne ki annyi az adatközlésből, mint ami jelenleg is ki kell hogy derüljön az éves civil szervezeti beszámolókból ‑ már ha egy szervezet, szemben például a CÖF-fel, ezt rendben megteszi.

Az LMP szerint bármilyen új nyilvánossági szabályozás alapfeltétele, hogy az állami támogatásban részesülő szervezetekre, tehát a belföldi pénzszerzésekre is kiterjedjen. A civil szervezetek támogatása átláthatóságának biztosítása ugyanis alkotmányosan elfogadható cél, de csak akkor, ha minden nagyobb összegű, így az uniós és a nemzetközi megállapodás alapján történő finanszírozásra, valamint a köztulajdonban álló gazdasági társaságoktól és a pártalapítványoktól bármilyen jogcímen kapott közpénzekhez jutó szervezetek tevékenységtől és szervezeti formától független nyilvánosságával együtt valósul meg, ami nemcsak a direkt állami támogatásra, hanem például a CÖF Fidesz-pártalapítványtól vagy MVM-től kapott millióira is kiterjed.

A törvényjavaslat ezzel szemben egy alkalmatlan, szükségtelen és aránytalan szabályozási kísérlet a napi politikai érdekek mentén, kezdve rögtön azzal, hogy nem a civilektől kell félteni ennek az országnak a függetlenségét, hanem azoktól az orosz ügynököktől, akik most is itt ülnek velünk a parlamentben (Dr. Lukács László György közbeszól.), és akik Paks II. megépítésén dolgoznak a nyilvánvaló népakarat ellenében.

Önök a javaslatuk logikája mentén egy külföldről finanszírozott kormány, de ami még ennél is rosszabb, egy külföldet finanszírozó kormány, amely értelmetlen és fenntarthatatlan beruházási és hitelkonstrukciók keretében súlyosan felelőtlen módon emberöltőkre eladósítja az országot. Mielőtt tehát azzal jönnek elő, hogy bárki más itt az országban milyen érdeket szolgál, tisztázzák le, hogy önök kinek a megbízásából nyomják a gombot a magyar parlamentben!

És még valami: a támogatások nyilvánossága csak a burkolt pártkampányok korlátozásával együtt képzelhető el. Az önök nemzeti együttműködési rendszerében az együttműködés ugyanis azt jelenti, hogy a civil szervezetnek hazudott szervezetek járathatják csúcsra a burkolt pártkampányt.

(19.10)

Nulladik lépésben tehát azt kellene megtiltani a rendkívül értékes munkát végző igazi civilek feketelistázása helyett, hogy az adóforintjainkból feldúsított, civilnek álcázott szervezetek összehangolt politikai kampánytevékenységet folytathassanak a kormánypártokkal. Az LMP ebben partnere lenne a kormányzatnak, de a civil szervezetek indokolatlan és diszkriminatív vegzálását a leghatározottabban visszautasítjuk.




Felszólalások:  Előző  273  Következő    Ülésnap adatai