Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.14.22:36:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

223. ülésnap (2012.10.01.), 294-296. felszólalás
Felszólaló Dr. Schiffer András (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:34


Felszólalások:  Előző  294 - 296  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SCHIFFER ANDRÁS (LMP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Karácsony Gergely képviselőtársam egy kapcsolódó módosító indítványt terjesztett elő a 2. ajánlási pontban szereplő módosító javaslathoz, aminek a lényege az, hogy az alaptörvényben tegyük lehetővé, hogy ki lehessen írni népszavazást többek között az előzetes regisztráció intézményéről is.

Azt gondolom, ez egyetértéssel találkozik a kormányoldalon, hiszen önök, mióta kormányoznak, azóta is nagy kedvvel, illetve nem önök, a miniszterelnök személyesen nagy kedvvel kérdezgeti a választópolgárokat, akik természetesen ennél kisebb kedvvel válaszolnak, és ezért elég erőteljesen lecsökkent már a Fidesz tábora, ha a visszaküldött kérdőívek számát nézzük meg. De egy szó mint száz, egy olyan párt számára, amelyik ellenzékben úgy erősítette meg a pozícióját, hogy maga is a népszavazás eszközéhez nyúlt, alighanem elfogadható az a javaslat, hogy egy olyan új alkotmányos intézménnyel kapcsolatban, amelyik alapvetően befolyásolja a választójog érvényesülését Magyarországon, tegyük lehetővé, hogy az emberek véleményt nyilvánítsanak.

Az igazi nemzeti konzultáció nem az, amikor ilyen spameket küldözget Orbán Viktor innen néhány ajtónyira a magyar választóknak, nem az az igazi konzultáció, amikor kéretlen postaküldeményeket kell kihalászni a postaládákból. Az az igazi nemzeti konzultáció, ha a választópolgár a fülkében rendes fülkeforradalmár módjára elmondhatja a véleményét.

Önök az előzetes regisztráció intézményét azzal is indokolják, hogy az állampolgári tudatosságot növelni kell. Mi meg azt gondoljuk, hogy ha igazán az állampolgári tudatosságban bízunk, akkor az ilyen intézményeket alávetjük az állampolgári akaratnak. Nem látom tehát indokát annak, hogy ezt a törvényjavaslatot miért ne támogathatnák a kormánypárti képviselők. Én nagyon remélem, hogy államtitkár asszony maga vagy Babák képviselő úr is ezt támogatni fogja. (Közbeszólások az ellenzéki padsorokból.) Ha egy ilyen alapvető változtatás... (Az elnök csenget.)

ELNÖK: Kérem szépen, ne zavarják meg a hozzászólót gondolatmenetében. Ejnye-bejnye, tisztelt ellenzék! (Babák Mihály: Hozzá nem szóltunk.) És tisztelt polgármester úr! Folytassa, Schiffer képviselő úr! (Babák Mihály: Folytassa, kérem!)

DR. SCHIFFER ANDRÁS (LMP): A helyzet az, hogy szeretnénk azt lehetővé tenni, hogy akkor, amikor olyan jogintézményeket kívánnak beiktatni az alkotmányos rendszerbe, amelyek alapvetően és különösebb indok nélkül befolyásolják a választójog érvényesülését, akkor legyen lehetőség arra, hogy megkérdezzük az embereket arról, hogy erről mi a véleményük. Nem viccelődni kellene ezzel az intézménnyel, én azt hiszem, hiszen ellenzékben önök számtalanszor fordultak ennek a lehetőségéhez (Dr. Vitányi István: Folyamatosan viccelődtetek, azt lehet? - Az elnök csenget.) Természetesen. Ez nem az ellenzéki képviselők számára sértő, ha a kormánypárti képviselők itt a népszavazás intézményével élcelődnek, ez a magyar választók számára sértő. Önök ilyen véleménnyel vannak a magyar választókról. (Közbeszólások a kormánypárti padsorokból.)

Azt gondolom, ha bíztak egyszer a magyar választókban 2010 áprilisában, ezt megtehetik most is, viseltessenek nagyobb tisztelettel, és engedjék azt meg, hogy a magyar választópolgárok közvetlenül kinyilváníthassák, a jelenlegieknél sokkal szélesebb körben közvetlenül kinyilváníthassák a véleményüket.

(23.00)

Ne féljenek az állampolgári akaratnyilvánítástól, ne féljenek a választók véleményétől. Ne örüljenek annak, ha adott esetben egy népszavazási kezdeményezés nem jár sikerrel, hiszen ha önök igazi demokraták, ha önök annyira szeretik a nemzeti konzultációt, akkor gondolom, a valóságos nemzeti konzultációt is szeretik akkor, amikor az önök ténykedéséről véleményt mondanak a választópolgárok a fülkében.

Úgyhogy mi ezért javasoljuk, hogy egy olyan esetben, amikor egy olyan akadályt telepítenek a választójog érvényesülése, az állampolgári akarat érvényesülése elé, ami Magyarországon, ahol a politikai apátia eléggé nagyfokú, könnyen vezethet arra, hogy korábbi választásokon aktív választópolgárok tömegesen távol maradnak az urnáktól, egy ilyen alapvető fordulatot úgy kívánnak életbe léptetni, hogy erről megkérdezik a választópolgárokat. Ennek az alkotmányos lehetőségét szeretnénk megteremteni, és a helyzetet én azért nem érzem annyira viccesnek (Babák Mihály közbeszól.), mert szerintem az egész magyar demokrácia számára tehertétel, Babák képviselőtársam, hogy a magyar választók többsége két választás között kifejezetten erényként gondol arra, hogy a politikától el lehet fordulni, a közélet színpadait üresen lehet hagyni. Az a félelmünk van, azért terjesztettük elő Karácsony képviselőtársammal ezt a kapcsolódó módosító javaslatot, hogy az előzetes regisztráció intézménye ezt a fajta érdektelenséget, elfordulást, ezt a fajta politikai apátiát még inkább befagyasztja.

Éppen ezért szeretném azt kérni, tegyék lehetővé, hogy erről az intézményről megkérdezzük a választópolgárokat, tegyék lehetővé azért, mert ez az új intézmény, az előzetes regisztráció alapvetően és hosszú távon fogja a magyar politikai rendszert befolyásolni.

Köszönöm szépen. (Taps az LMP és az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  294 - 296  Következő    Ülésnap adatai