Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.28.22:36:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

250. ülésnap (2017.10.24.), 16. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:11


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Frakcióvezető Úr! Tisztelt Ház! Az idős emberek tiszteletet érdemelnek. Tiszteletet érdemelnek minden más embertől, a kormányzattól, a parlamenttől egyaránt, hiszen ők a mi szüleink generációi, akik egyrészről újra felépítették a II. világháború után, az ’56-os forradalom leverése után újra ezt az országot a saját két kezükkel. Nagyon sokat kellett nélkülözniük emiatt, de azok az iskolák, azok a kórházak, amelyekbe mi jártunk, amelyekben mi születtünk, már az ő kezük munkájával született meg. Ez a munka, ez a megbecsülés az, ami kell hogy minden intézkedésünkben visszatükröződjék. Ezért fontos, hogy csak a tisztelet hangján beszélhessünk azokról, akik előttünk építették ezt az országot.

Az elmúlt években az ellenzék csak elvenni akart az idős emberektől, elvenni akart a nyugdíjasoktól, a Fidesz-KDNP-re viszont számíthattak, hiszen biztonságot teremtettünk az idős emberek számára. Emlékezhetünk arra, hogy 2010 előtt a szocialisták elvettek egyhavi nyugdíjat minden magyar nyugdíjastól, tették ezt úgy, hogy közben a multicégek ugyanúgy kivihették a profitjukat. Egyáltalán nem csökkentették például a külföldi tulajdonban lévő közműszolgáltatóknak a Horn Gyula által meghozott törvényben garantált profitjukat. A külföldi cégek luxusprofitja maradt, azonban a nyugdíjasoktól egyhavi nyugdíjat elvettek abban a pillanatban, ahogy ezt Brüsszelből és New Yorkból kérték tőlük a Világbank, az IMF vagy a brüsszeli Bizottság szakemberei.

Emlékezhetünk arra, hogy megemelték a rezsidíjat, ami az idősek számára különösen érzékeny volt, az áram árát a kétszeresére, a gáz árát a triplájára. Mindemellett Gyurcsány Ferenc még igyekezett retorikailag is kifejezni azt, amit cselekedetekben is megvalósítottak, amikor azt mondta, hogy szeretik az idős emberek, ha az öregecskedő feleségeiket fiatalabbra cserélhetik. Ez mutatta a „tiszteletet” az idősek iránt az akkori MSZP-korszakban.

2010 után a kormányzat első feladata a nyugdíjrendszer biztonságossá tétele volt, stabilitásának a megőrzése. Hiszen még a leköszönő szocialista kormány szerint is 200 milliárd forint hiányozott a Nyugdíjbiztosítási Alapból, de a valóság ennek körülbelül a duplája volt.

(11.40)

Ez volt az a luk, amit be kellett foltozni, és át kellett alakítani a nyugdíjrendszert, hogy hosszú távon is fenntartható legyen ez az intézkedés, amivel most már egy stabil, zárt, biztosan működő nyugdíjkasszáról beszélhetünk. Talán emlékeznek sokan, 2010 előtt minden év végén tízmilliárdokkal vagy akár összességében százmilliárdokkal kellett kipótolni a nyugdíjkasszát. Ma már erre nincs szükség, mert a nyugdíjkassza stabil, a kifizetései hosszú távon garantáltak. Ezeket az intézkedéseket akkoriban még egyes ellenzéki pártok is támogatták, de aki akkor még támogatta a választások idején, a Jobbik, hogy hasonlót tenne, most már ellenzi, és támadja a kormányt ezen lépések miatt.

A Fidesz-KDNP legfontosabb vállalása az volt, amit frakcióvezető úr is mondott, hogy a nyugdíjak értékét megőrizzük. Ezt úgy tudtuk megtenni, hogy olyan törvényi rendszert hoztunk létre, amelyben a nyugdíjasok csak jól járhatnak, mert vagy a nyugdíjuk megőrzi az értékét, vagy még annál magasabb is lehet az értéke, hiszen ha a tervezett nyugdíjemelés végül fölötte van a valós inflációs szintnek, akkor azt a különbözetet a nyugdíjasok megkapják. Ha pedig alatta van, akkor visszamenőlegesen visszapótolja a kormányzat az infláció és a nyugdíjemelés különbözetét, így tehát ebben a törvényi rendszerben a nyugdíjasok nem járhatnak rosszul. Ezért van a mostani 0,8 százalékos nyugdíj-kiegészítés, így 2,4 százalékos lesz éves szinten a nyugdíjemelés, ezért jön az egyik novemberi juttatás, a másik pedig azért, hiszen először Magyarország történetében a nyugdíjasok is részesülhetnek a gazdaság többletteljesítményének pluszeredményéből, hiszen nyugdíjprémium formájában először kapnak Magyarországon nyugdíjasok többletjuttatást. Jövő évben 3 százalékos nyugdíjemeléssel számolunk, decemberben pedig 10 ezer forintos utalványt juttatunk el a nyugdíjasoknak, ahogy ezt megtettük az elmúlt évben is.

Ne feledjük el, hogy mindemellett Magyarországon a nyugdíjak értéke a keresetekhez képest most már sokkal jobban alakul, mint 2010 előtt. Most egy átlagnyugdíj az átlagkereset 70 százaléka. Korábban a nyugdíjasoknak egy sokkal nagyobb életszínvonal-esést kellett elviselniük, akkor alig volt több, mint fele a nyugdíj a fizetések összegének. Bevezettük a „Nők 40” kedvezményt, amelyet az ellenzéki pártok nem támogattak, de 204 ezren már igénybe vették. A munkahelyvédelmi akcióterv révén az 55 év feletti munkavállalást tudtuk segíteni. A fokozottan kiszolgáltatott helyzetben lévő idősebb munkavállalók esetében 10-ből 7 munkavállaló ezzel az államilag tá­mogatott programmal tud elhelyezkedni, évi átlagosan 340 ezer idős embernek segítünk ezzel. A rezsicsökkentéssel, az Erzsébet-programmal, a házigon­dozás kibővítésével vagy pedig az alapvető élelmiszerek áfájának a csökkentésével szintén a nyugdíjasokat segítettük, azokat a nyugdíjasokat, akiket a Jobbik viszont sem Facebook-bejegyzéseiben, sem azóta nem követett meg amiatt, hogy vérig sértette őket a pártjuk elnöke. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai